TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA, ANTEPSAN

UĞUR ÖZAY ; “Firmanın temelleri 1988’li yıllara dayanmaktadır. Kuşaklardır çiftçilik ile uğraşan Bakır Ailesi, zamanla fıstık yetiştiriciliği ve yöresel tatlılarda uzmanlaşmıştır. Uzun yılların getirdiği tecrübe ve bilgi birikimi ile 2018 yılında, 14.000 metre kare alan üzerine kurulu son teknoloji ile donatılmış yeni fabrikasını hizmete almıştır. Gıda güvenliği, ürün kalitesi ve müşteri memnuniyetini, tüm ürün gruplarında ön planda tutan firma; BRC (A Grade), IFS, FSSC 22000, ISO 22000, ISO 9001 belgelerine sahiptir.

Ülkemizin yöresel ürünlerini tüm dünyaya tanımak amacında olan firma, ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil etmektedir. Hijyen ve kaliteye üst seviyede önem veren firma, yeni tesisinde; Antep Fıstık, Ceviz, Üzüm, Erik, Fındık, Yer Fıstık, Karışık Çerez, Çiğ Kokteyl, Badem, Kaju, Pestil, Muska, Sarma, Cevizli Sucuk, Fıstıklı Sucuk, Fitil, Lokum, Krokan, Ezme, Cezerye ve Baklava üretimi yapmaktadır.”
Antepsan İhracat Müdürü Sayın UĞUR ÖZAY ile röportajımız başlıyor. Keyifli okumalar.

Sizi ve kurumunuzu tanıyabilir miyim?
Antepsan ihracat müdürüyüm. Antepsan 2008 yılında kuruldu. Geçtiğimiz sene İstanbul Sanayi Odası (ISO) 500’de 2. 526. Sırada yerini aldı. Kısa sürede büyüdük çünkü kaliteli üretim yapıyoruz ve katma değerli ürünlerimizle de sektörde fark yaratıyoruz. Kuruyemiş, baklava ve lokum çeşitleriyle meyveli kremalar üzerine çalışıyoruz. Yaklaşık 100’e yakın ürün çeşidimiz var. Ağırlıklı olarak zincir marketler ve yurtdışına ürünlerimizi ihraç ediyoruz. 30’a yakın ülkede varız ve ürün ihraç ettiğimiz ülkelerin başında ise Amerika ile Çin geliyor. Ürün portfoyümüzdeki çeşitlilik bakımından şu an Türkiyedeki tek firmayız.

Ürünlerinizde iddianız nedir?
“Lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar” çıkış noktamız. Şeker, katkı maddesi, glikoz içermeyen ürünler üretiyoruz. Kuruyemişlerden lokumlara; Krokanlardan Cezeryelere kadar çok geniş bir ürün yelpazemiz var ve yöresel tatlara özellikle vurgu yapıyoruz. Değerli Kurucumuz İzzet Bakır’dan ismini alan paket markamız “By İzzet” ile ağırlıklı olarak zincir marketlerde tüketicimiz ile buluşuyoruz.

Antepsan olarak ürünlerinizi nereden ve nasıl temin ediyorsunuz?
Antep’te Antepfıstığı tarlalarımız var. Ancak ürün gamımızın çeşitliliği ve satış ağımızın genişliği düşünülünce bu hammadde yeterli değil. Gaziantep ve çevre illerdeki çiftçilerden de tedarikçilik yapıyoruz.

Siirt’te de Antep fıstığı ekiliyor ve tesisler kuruluyor. Siirt fıstığı ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?
Siirt fıstığının da kendine has bir aroması ve yapısı vardır. Dünyada hakim konumda olan İran fıstığını andırmaktadır. Siirt fıstığı da dünyada da tercih edilmeye başlamıştır.

Antep fıstığı üreten ülkeler hangileridir?
Antep fıstığı üretiminde ilk sırada Amerika yer alıyor. 1950’lerde Anadolu’dan Antepfıstığını alarak geliştirdiler ve ekimini yaptılar. Bugün dünyaya Antepfıstığı ihraç ediyorlar. 2. sırada İran, 3. sırada Türkiye, 4. sırada İtalya ve 5. sırada ise İspanya var.

Antepfıstığı üzerine kurum ve kuruluşlarla işbirliğiniz var mı?
Evet var. Şuan Gaziantep Üniversitesi ile bir AR- GE Projemiz var: “Antebella Krema”. Üstelik de dünyada hammaddesi Antepfıstığı olan ilk krema Antebella. Önümüzdeki günlerde market raflarındaki yerini alacak. Bu ürün ile Antepfıstığını katma değerli bir ürüne çevirmeyi hedefledik. Böylece Antepfıstığı ürününde Amerika ve İran gibi ülkeler ile rakip pozisyonunda iken Antebella ile hiç rakibimiz yok. Üstelik ürünümüzün içerisinde katkı maddesi, boya, glikoz yok. Doğal içerikli ve lezzetli bir atıştırmalık. Biz sadece çerez üreten değil; kuruyemişi katma değerli ürünlere çeviren bir firmayız. Bu da sektörde bizi öne taşıyor. Sorunuza geri dönecek olursam; Gaziantep Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Türkiye Biyologlar Derneği ile ar-ge çalışmalarımız devam ediyor.

Yurtdışındaki pazarınız nereler?
ABD, Arap ülkeleri ve Çin bizim için önemli bir Pazar. Çin haber kanallarında geçtiğimiz yıl “Türkiye’deki en büyük fıstık üreticisi” başlığı ile konu olduk.

Yurtdışı ağınızı nasıl kurdunuz ve geliştirdiniz?
Yurtdışı ağımızı gerek yurtdışı fuar katılımları ile gerekse firmamıza ulaşan yurtdışı firmalar ile oluşturuyoruz. Dünyanın önde gelen gıda fuarlarına mutlaka katılıyoruz ve sıklıkla müşteri ziyaretleri ve Pazar araştırması yapıyoruz. Halen de ağımızı genişletmeye devam ediyoruz. Dünyada oldukça geniş bir pazara hitap edebilecek ulusal ürün portföyüne sahibiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir