AKY TECHNOLOGY’NİN ULU ÇINARI “SABAHATTİN AKYÜREK”

AKY Technology’de, çoğu kez masasında bulamadığınız, fabrikanın üretim bölümlerinde; personellerinin bazen babası, abisi bazen de amcası olmuş; çalışmayı hayat gayesi edinmiş, tüm o gücüne ve varlığına tezat teşkil edecek şekilde, mütevazı ve çalışkan bir Çukurova beyefendisidir, Sabahattin Akyürek. AKY Technology Ailesinin ulu çınarıdır; kıymetlisidir.

Sabahattin Akyürek, 15 Ekim 1952 tarihinde anne ve babasının da doğduğu yer olan Mersin’de dünyaya gelmiştir. Suriye’den, yürüyerek 10 günlük bir göç yolculuğu ile Mersin’e ulaşan bir dedenin ve aslen Antakyalı olan bir anneannenin torunudur…
Çocukluğu sorulduğunda; “çocukluğumu hiç yaşamadım, hep çalıştım” diye anlatır Sabahattin Bey, o günleri. Yüzünde bu eksikliğin hüznünü arar ancak göremezsiniz. Çalışkanlığı, çocukluk yaşından bu yana taşıdığı bir karakter olmalı ki, şükürle bahseder maziden:

-Orta ikiden sonra (1962’den itibaren), babamın yanında sebze işinde çalıştım. Tarla işçisiydi babam. Kendi tarlamız yoktu elbette, başkasının yanında çalışıyorduk. Aslında ben çalışmıyordum, babama yardım ediyordum hesapta. Meğer ortaokulda başlamışım hala devam eden çalışma hayatıma.

Sabahattin Akyürek, güçlü bir adam. Kaya gibi sert olup salt rüzgara fırtınaya değil, bir çiçeğin kokusuna da direnen bir sertlik değil bu. Soyadı ile müstesna ak yürekli, yumuşak kalpli ancak iradesi güçlü, erdemleri ve kuralları olan bir dik duruştan onunki. Güzel bir ‘insan’ örneği Sabahattin Bey…

Kendisi gibi evlatlar yetiştirmiş bu güçlü baba. Çocuklarından bahsederken, “yükün çoğu annelerindeydi”, diyor, gözlerinin içi gülerek. Onun çok iyi bir anne olduğunu anlatıyor Sabahattin Bey. Sabahattin Bey’in tanıttığına göre Sühendan Hanım korumacı bir anneymiş: “Son derece şefkatlidir, yüreği evlatlarına karşı çok yumuşaktır. Ancak biri evlatlarının üzerinde gölge edecek olsa hemen bir kaplana dönüşür. Evlatlarımız üzerinde çok emeği var. Onların iyi ve başarılı birer birey olması için çok emek verdi hanımım.”

Bu sevgileri ve fedakârlıklarıyla örnek çift, 4 çocuk dünyaya getirmiş. 1977’de Gökmen Akyürek, 1979’da Filiz Akyürek (Gökten), 1983’te Fulya Akyürek (Sönmez) ve 1989’da Uğur Akyürek doğmuş.

Gökmen Akyürek’ten bahsederken, “ilk çocukların kaderidir, en çok onlar yorulur.” Doğrusu şu ki evet, tüm kardeşlerin çalıştığı şirkette, büyük yük AKY Technology İcra Kurulu Başkanı olan Gökmen Akyürek’te.

Sabahattin Bey’in kurucularından olduğu AKY Technology’nin mazisi, 1967’ye dayanıyor. Sabahattin Bey o yıllarda 3-5 kişi ile küçük bir imalathanede Atanas Usta’nın yanında 5 yıl kadar çalışıyormuş. Ardından 2 yıl askerlik yapıp 1974’de kendi imalathanelerini açıyorlar. Tek çeşit eleme makinesi ile başlanılan bir küçük aile ‘dükkânı’ hikayesi, günümüze kadar büyüyerek geliyor.

İşlerin ivme kazanması yaklaşık olarak 1982’den sonra oluyor. Gökmen Akyürek’in tarım makinaları ve teknolojileri mühendisi olması ile bu ivme, ciddi bir büyümenin yegane sebebi oluyor. 2014 yılına kadar kardeşleri ile birlikte çalışan Sabahattin Akyürek, bu tarihte AKY Technology’yi çocuklarıyla omuz omuza kuruyor.

Şimdilerde ise imalat bölümünün başında, 450 personelin abisi/babası, şefkatli ve babacan bir patron kendisi. Sabahattin Bey’e, tırnaklarıyla kazıyarak oluşturduğu bu güzel hayatta, sevgi dolu ailesi ile birlikte sağlıklı bir ömür dileklerimizle…

Şükranlarımızla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir