ÖZKILIÇ, MERCİMEK İŞLEME TESİSİ İLE İDDİALI

La Recolte Du Monde Dergisi sayfalarında Diyarbakır’ın köklü ailelerinden birine mensup, başarılı bir iş insanını ağırlıyor: Onur Özkılıç.
Özkılıç, “Temiz ürün eşittir teknoloji. Saatte 5 ton kapasite ile tohum ve mercimek eleyen iki üretim hattına sahibiz. Son teknoloji eleme, temizleme, seçme ve paketleme makinelerinden oluşan bu hatlardan ürün cam gibi çıkıyor. Avrupa standartlarında mercimek, nohut ve buğday eliyoruz.” dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Diyarbakırlıyım. 1992 yılında dünyaya geldim. Üniversite mezunuyum. Atadan dededen ticaretin içerisindeyiz. Babam Sinan Özkılıç, Diyarbakır’a farklı zamanlarda, cırcır fabrikasından yem fabrikasına kadar değişik sektörlerde, 6 fabrika kurmuştur. İzmir’de 7- 8 yıl inşaat projeleri de yürüttük. Şimdide de yepyeni bir oluşum içerisindeyiz. Diyarbakır’da, mercimek, bakliyat ve tohum çeşitlerini işleyerek temizleyen bir tesise imza attık.


Size şöyle açıklayabilirim: “Bir elbiseyi mecbur kaldığınızda 2 yıl giyebilirsiniz ancak gıda tüketmeden sağlıkla yaşayamazsınız.” Gıda Sektörü yatırım yapmak için doğru bir sektör. Tohum ve mercimek alanında özel olarak yatırım yapmamızın nedeni ise; Diyarbakır ile Mardin, Batman gibi çevre şehirlerde yetişen mercimeğin kaliteli ve lezzetli olmasıdır. Hammaddenin en güzeline sahibiz. Ürünü sözleşmeli ekim yöntemi ile yöre çiftçisine ektirecek ardından işleyerek pakete sokacak ve satışını gerçekleştireceğiz.

Ürünlerinizi hangi bölgelere gönderiyorsunuz?
Türkiye ve yurtdışında ise Arap ülkeleri ile Avrupa ülkeleri hedef bölgelerimizdir. Yakın coğrafyaları önceliyoruz. İç piyasada satış ağını güçlü tutmak ileride dış pazarlarda kriz yaşanması halinde işletmeyi ayakta tutar. Dolayısıyla sadece yurtiçi ya da sadece yurtdışına iş yapmanın ticari çıkarlara uygun düşmediği kanaatindeyim.

Bizim satış stratejimiz her ikisinde de yakın coğrafyalardan başlayarak varlık göstermek. Irak, Almanya ve İtalya ilk hedefimiz. Bugünlerde İtalya’ya mercimek numunesi göndermeye hazırlanıyoruz.

İtalya neden Türkiye’den mercimek alıyor? Bizim farkımız ne?
Dünya üzerinde yetişen en güzel yiyecek ve içecekleri Avrupa ülkeleri almayı tercih ediyor. Aroması ve besleyicilik oranı sebebiyle Türkiye’de yetişen mercimekler talep görüyor. Kanada, mercimek üretiminde dünya lideri ancak konu besleyicilik ve lezzet olunca bizim ürünlerimizin farkı ortada.

Tesisinizden söz eder misiniz?
Temiz ürün eşittir teknoloji. Saatte 5 ton kapasite ile tohum ve mercimek eleyen iki üretim hattına sahibiz. Son teknoloji eleme, temizleme, seçme ve paketleme makinelerinden oluşan bu hatlardan ürün temiz çıkıyor. Avrupa standartlarında ürün eliyoruz.

Mercimek piyasası şu sıralar ne durumda?
Mercimek hasat sezonu 6. aydır. O zaman mercimek kilo fiyatı 5TL idi. Şu an 9. aydayız ve mercimek fiyatı 10TL. Fiyatlar yüksek olduğu için sezon biraz durgun. Sezonda ürün alarak stok yapan firmalar için ise kar var.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Türkiye toprakları çok bereketli. 4 mevsim yaşanıyor ve yıl içerisinde 3 kere hasat yapabilen coğrafyalar var. Urfa, Ceylanpınarı ve Harran, Konya Ovası gibi çok verimli ekim alanlarımız var. Çiftçi desteklenerek tarımı daha da güçlendirmek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir