AKY TECHNOLOGY Genel Müdürü Sn. Gökmen AKYÜREK

Sn.  Gökmen  AKYÜREK AKY  TECHNOLOGY  Genel  Müdürü
Sn.  Gökmen  AKYÜREK
AKY  TECHNOLOGY  Genel  Müdürü

Gökmen Akyürek, bir yenilik avcısı ve teknolojik gelişmelerin sıkı bir takipçisi. Bakliyat Sektöründe yıllar içerisinde edindiği deneyim ve biriktirdiği bağlantılarla güçlü bir vizyon sahibi. Dürüstlük, çalışkanlık gibi iş prensiplerine bağlı kalarak ticaret ilişkisi kurduğu kişi ve kuruluşlardan tam not almayı başarmış saygın bir sanayici. Geçmiş başarılarını mütevazı bir tavırla geride bırakarak yeni başarıları yakalamak arzusuyla; zekasını, eğitimini ve deneyimini kullanarak girişimlerde bulunuyor ve iş hayatında sağlam adımlarla ilerlemeyi sürdürüyor. Şimdi hedeflerinin peşinde teknoyenilikleri avlayan ve icat eden Gökmen Akyürek’i daha yakından tanıyalım:

Gökmen Akyürek geçmişiniz hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?
1977 yılında Mersin’de doğdum. Çukurova Ziraat Fakültesi mezunuyum yine Çukurova’da Ürün İşleme Teknolojileri üzerine master yaptım. 1999 yılında eğitimimi tamamlayarak aile işimiz olan Akyürek Technology’de yönetici pozisyonunda çalışmaya başladım. O günden bu yana 15 yılı aşkın süredir aralıksız olarak çalışıyorum. Geçtiğimiz yıl, bakliyat sektöründe kendi istek ve planlarımı hayata geçirmek amacıyla Akyürek Technology’den ayrılarak AKY Technology’yi kurma kararı aldım. Bu yeni oluşum sektöre yepyeni bir soluk getirecek. AR-GE ekibim ve çalışanlarımla hız kesmeden projeler üretiyor ve hububat, bakliyat, tohum ve yağlı tohum işleme teknolojileri alanında hizmet vermeyi sürdürüyoruz.

Babanız Sabahattin Akyürek’in Bakliyat Sektöründe isim yapmış bir girişimci olduğunu biliyoruz. Bize Sabahattin Akyürek’in sektöre kazandırdıklarından bahseder misiniz?
1960’lı yıllarda “Mersin Eleği” olarak bilinen elek makinesinin mucidi ve üreticisidir. Türkiye Sabahattin Akyürek’i arayarak bu ürünü temin ediyordu. Babam da yeniliklere açık, öngörülü bir insandır. Sektörümüzün eksikliklerini doğru tespit etmiş ve Dünyadaki yeniliklere de daima ilgi duymuştur. 1970’li yıllarda kardeşleri ile güç birliği yaparak Akyürek Kardeşler’i kurmuş ve büyütmüş; Sektörde tohum işleme& iyileştirmede makineleşmeye hız vermişlerdir. Yıllar içerisinde alınan yol ortada. Akyürek ailesinin her ferdi ve özellikle de Sabahattin Akyürek, Türkiye ekonomisine katkıları büyük girişimcilerdir. Sabahattin Akyürek 2015 yılında “En Hızlı Büyüyen” dalında Altın Kale Ödülü’nü “Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın elinden almıştır. Bugün Türkiye Bakliyat Sektöründe Sabahattin Akyürek’in ismi iyi bilinmekte. Onun gibi ülkesine faydalı bir insanın kanından olmak gurur verici.

AKY Technology Sektöründe Dünya’ya daha fazla AR-GE yapabilmek için kurulmış bir organizasyondur.

 Gökmen Akyürek iş hayatında ne gibi prensiplere sahiptir?
İnsanları hayal kırıklığına uğratmayı sevmem. İnsani ilişkilerimde güven telkin etmek ve iş hayatımda da yine güveni tesis etmek benim için önemlidir. Verdiğim her sözün arkasında durmaya gayret ederim. Profesyonel hayatta şartları ölçmek ve daima planlı hamleler yapmak gerekli. Bir girişimci öngörülü olmalı ve akıllıca davranmalı. Ben rotamı doğru çizmeye gayret ederim. Hiçbir şey şans eseri olmaz! Ayrıca ekip önemli. Takım arkadaşlarımı akıllı ve üretken insanlardan seçerim. Yeni fikirleri destekler önemser ve gelişmesi için ortamlar sağlarım. Türkiye’ye ve Dünya’ya kazandırdığım icatlar var. Bu yenilikler bu yaklaşımımın ürünüdür. Ekibimle birlikte büyüdüm. Benim için önemliler. Dünyada Bakliyat Sektöründeki gelişmelerin sıkı takipçisiyim. Yenilik demek ilerlemek demek!

“Ekibimle icatlara imza attık.” dediniz. Sektöre kazandırdığınız yeniliklerden, icatlardan bahseder misiniz?

Excell Serisi Eleme Makinası
Excell Serisi Eleme Makinası

Türkiye’de Bakliyat Sektöründeki robot, makine ve yazılım bazlı her yenilikte izimiz var. IPAD VE IOS’a uyumlu İlk uzaktan kontrollü makineler, PLC kontrollü makineler işleri kolaylaştıran uygulamalarımız. Türkiye’deki ilk renk ayırma makinesi SORT- AK sektöre kazandırdığım yeniliklerden. Ülkemize Akyürek Technology çatısı altında hizmet ederken icat edildi. Hiç unutmam: İlk yıl 15 adet satılmıştı. Bir süre çalışıp makinenin modelini yeniledikten sonra Türkiye’de ve Dünya’da başka başka yerlere 180 tane daha satıldı. SORT-AK’ı AKY Technology bünyesinde FOTOSORTER® adıyla satışa çıkaracağız. İsim değişikliğinin nedeni Rusya ve Balkan Ülkelerinde bu ismin algısının daha iyi olması. Excell Cleaners® Serisi Türkiye’deki ilk kapalı eleme makinesidir. Bu makinemizi de AKY Technology olarak Excell Cleaners® ismi ile tüketiciyle buluşturacağız. Daha başka icatlarımız ve iş kolaylaştıran uygulamalarımız da var ancak bunlar ilk olarak aklıma gelenler…

 

AKY Technology’de planlarınız nelerdir?
AKY Technology benim yansımam. Yenilikçi bakışaçımın, teknolojiye duyduğum sonsuz merakın bir yansıması… Akyürek Technology’ye yönetici pozisyonunda çok zaman ve emek verdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir