Bakliyat Eleme Sektörünün Asırlık Çınarı Sabahattin AKYÜREK

Sn.  Sabahattin  AKYÜREK AKY  TECHNOLOGY  YÖNETİM  KURULU  BAŞKANI
Sn.  Sabahattin  AKYÜREK
AKY  TECHNOLOGY  YÖNETİM  KURULU  BAŞKANI

AKY Technology’nin sağlam bir çınarı var. Çatının hemen altında yükselen güçlü bir dayanak. Zamana meydan okuyan, yıllar geçtikçe eskimek şöyle dursun yenilenen ve daha da sağlamlaşan… Deneyimi çok, değeri büyük kıymetli bir sanayici ve yenilik avcısı olan Sabahattin Akyürek, AKY Technology’nin çatısı altında 50 yıllık deneyimini kullanarak hala ilk günkü heyecanla çalışmaya ve üretmeye devam ediyor.

1960’lı yıllarda, Mersin’in ilk Eleme Makinesini üreten Sabahattin Akyürek, zaman içerisinde Mersin Eleğini bambaşka boyutlara taşırken, makine geliştirme yolculuğuna soluklanmak için bile ara vermiyor. Türkiye’de bakliyat sektörüne iz bırakmış bu Yarım Asırlık Çınar ile aşağıda ayrıntılarını bulacağınız bir röportaj gerçekleştirdik:


Sabahattin  Akyürek’i  tanıyabilir  miyiz?
1952  doğumluyum.  67  yılında  çıraklıkla bakliyat  sektörüne  girdim  ve  o  yıldan  beri
aralıksız  olarak  sektöre  hizmet  ediyorum.  İşin mutfağında  piştim.  Disiplin  ve  çalışkanlık  o
zamanlardan  iliklerime  işledi.  Bu  alışkanlıklarımı  hiç  kaybetmeden  yolumda  yürüdüm.
Tecrübe  kazanıp  sermaye  edindikten  sonra  da 1974’te  kardeşlerimle  birlikte  kendi  işimizin
patronu  olmaya  karar  verdik.  O  gün  bugündür kendi  adımın  altında  üretiyorum.  İş  edebimizi
hiç  kaybetmeden,  mütevazı  kalmanın  erdem olduğunu  bilerek  çalışmayı  sürdürüyoruz.

Mersin  Eleği,  bakliyat  sektörüne  fayda  sağlamış  bir  icat.  Biraz  o  günleri  ve  Eleği  nasıl
ürettiğinizi  anlatır  mısınız? 
Mersin  Eleği  çok  eskilerde  kaldı.  Üzerine neler  icat  edildi  neler!  Ancak  kısaca  belirt-
mem  gerekirse;  Çıraklıktan  itibaren  gözlerimi hep  açık  tuttum  ve  işimi  iyi  öğrendim.  Bilgiyi
biriktirdim  ve  üretmeyi  hep  sevdim.  Vakti  geldiğinde  de  bu  deneyimimi  birleştirip  Mersin
Eleği  projemi  hayata  geçirdim.

İnsan  daima  önüne  bakmalı.  Geçmişi  konuşmak  yersiz.  Geçmiş  geçti,  bugün  ve  yarın  var.
Kendimizi  yenileyerek  daha  pek  çok  projeye imza  atacağız.  Mevlana’nın  dediği  gibi  “Dün
dünde  kaldı  cancağızım  bugün  yeni  şeyler söylemek  lazım!”

Sizinle birlikte yola çıkanlar zaman içerisinde kaybolup giderken siz kalıcı olmayı başardınız. Bunun formülü nedir?
İş ahlakımı güçlü tuttum. Çalışkan oldum ve verdiğim sözleri vaktinde yerine getirdim. Ayrıca hep araştırdım; daha iyisini arayıp bulmak için sektördeki gelişmelerin takipçisi oldum. Müşterilerimle son teknolojiyi buluşturmak gibi bir prensibim var. Teknoloji sürekli kendini yeniliyor. Ben de makinelerimle bu yeniliğin daima bir parçası oluyorum. Sektördeki varlığımızı sürdürmek ve büyümek için araştırmay

SONY DSC
SONY DSC

AKY  Technology’deki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
50 yıldır sektöre hizmet veriyorum. 50 yıl demirin içinde yoğrulduk! Kendimi asla büyük görmem ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim: “Deneyimim büyük!” Çocuklarımla yepyeni bir başlangıç yaptım. AKY Akyürek Technology çatısı altında birleştik. İlk günkü heyecanımı, çalışma hevesimi yeniden duyuyorum. Çalışmaya devam, yine birlikte büyük işlere imza atacağız. Zaman içerisinde planlarımız hayata geçtikçe başarılar peşi sıra gelecek. Her şeyin vakti var: Sukünet içerisinde, sabırla hedeflerimizi gerçekleştirecek ve sektörle paylaşacağız.

AKY Technology bir aile şirketi. Çocuklarınızla babaevlat ilişkisinin ötesinde profesyonel ilişkileriniz de var. Gökmen Akyürek, Uğur Akyürek ve Filiz Akyürek Gökten ile birlikte çalışıyorsunuz; Fulya Akyürek Sönmez’de bir diğer evladınız. Bu bağlamda çocuklarınızla ilişkilerinizi ve Gökmen Akyürek, Uğur Akyürek,’i bize yorumlar mısınız?
Çocuklarımla ilişkilerim çok güçlü. Hepsinin ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda eğitim almalarına gayret ettim. Fulya Akyürek Sönmez kıymetlimdir, donanımlı ve yetenekli bir insandır. Filiz Akyürek finansta uzmanlaştı. İşine çok hakim, tam bir profesyonel. Yani işyerinde güvenilir ve işinde ehil bir finans uzmanıyla ı ve üretmeyi sürdürmek gerekli! çalışıyorum. Dışarıda ise o benim değerli evladım, kızım… Gökmen Akyürek iyi bir işadamı ve kesinlikle yıllar içerisinde çok deneyim kazandı. Firmamızın lokomotif gücü… Ona dürüst olmayı öğütledim. Deneyimime saygı duyan ve öğütlerimi dinleyen bir evlat var karşımda. Benim fikirlerime daima saygı duydu. Gökmen Akyürek’e önce iyi ve dürüst bir insan sonra da çalışkan ve ilkeli bir işadamı olduğu için saygı duyuyorum. Gökmen, beni her zaman gururlandırdı: Zekasını ve eğitimini kullanarak çok işler başardı. Bundan sonra da sonuna kadar arkasındayım. Uğur ise gelecek vadeden genç bir adam. Eğitimini tamamlayarak şirkette üzerine düşen sorumluluğu üstlendi. İyi bir Bilgisayar Mühendisi ve yönetici vasıfları var. Ancak işin mutfak kısmına da çok ilgili. Uyumlu, çalışkan ve dürüst… Gelecekte çok başarılı işlere imza atacağına eminim. Beni zaten gururlandırıyor ancak ileride yüzümü daha da ağartacak hiç kuşkum yok! Uğur’a güveniyorum ve destekçisiyim.

AKY Technology’deki ekibinizden bahseder misiniz?
Ekibim ile ilgili bir tek cümle kurarım: “ArGe Ekibimdeki mühendislerimden sahada çalışan Ustalarıma, işçilerime kadar hepsinden çok memnunum.!”

Yakın zamanda katıldığınız fuarlar var mı?
AKY Technology olarak sektördeki bütün fuar organizasyonlarını ve etkinlikleri takip ediyoruz. Bazen katılımcı oluyor bazen ziyaret ediyoruz. Ve kesinlikle kaçırmamaya gayret ediyoruz. Çünkü sektörel yenilikleri bir arada bulma fırsatı veriyor. Araştırmasan muvaffak olamazsın! En son Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai Kenti’nde düzenlenen Gulfood Gıda Fuarı’nı ziyaret ettik. Muhtemelen bu yazı yayınlandığında biz başka etkinliklere de katılmış olacağız. Dediğim gibi sektörle iletişimimizi sıcak tutuyoruz.

Peki gündem hakkında bir soru yöneltelim: 2016 Bakliyat Yılı ve Devletin bakliyat ekimini teşvik etmek için %100 artırdığı destek ödeneği var. Bu durumu yorumlar mısınız?
Geçen yıllarda yurtdışından baklagil alımı yapıldı. İthal ürün bolluğu yüzünden çiftçiler bakliyat ekim alanlarını sınırladı. Ancak teşvikler çok iç açıcı. Çiftçilerin bu gelişmelere kayıtsız kalamayacaklarını ve ekim yapacaklarını öngörüyorum. Devletin bakliyata yaklaşımı çok olumlu. Bakliyat ticareti; paketleme, otomasyon alanlarında da destekleniyor. Dünyada da bakliyatın önemi daha iyi anlaşılmaya başlandı. Bakliyat sektörü için ulusal ve uluslararası bazda büyüme olacak ve ticaret hareketlenecek diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir