AKY Technology, Dünyaya Mısır Taneleme ve Kurutma Tesisleri Kuruyor

Gökmen Akyürek, “Bakliyat, hububat, kuruyemiş çeşitleri sayıca çok ve ürünün özelliklerine göre teknolojiler de değişiyor. 40 yıllık tecrübemizle fabrikamızda yüzlerce makine ve ekipman üretiyor ve tesisler kuruyoruz. 2020 yılının son çeyreğinden itibaren, Irak Kuru Gıda Piyasasına yüksek kapasiteli “Mısır Taneleme ve Kurutma Tesisleri” kazandırdık. Tamamladığımız son tesis saatte 50 ton ürün işleyen, bölgenin en iddialı tesislerinden.” dedi.

Hububat, bakliyat, kuruyemiş, tohum ve yağlı tohum alanında yerli üretim son teknoloji eleme-temizleme-taşıma-paketleme makineleri geliştirerek imal eden AKY Technology, 2015 yılında yüzde 100 yerli sermayeyle kuruldu. Mersin-Tarsus 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim fabrikaları ve 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde ise imalat fabrikası ile toplam 55 bin metrekare alanda makine ve ekipmanlar üreten AKY Technology, son olarak Mersin-Tarsus 3’üncü Organize Sanayi Bölgesi’nde 50 bin metrekare alanda 4. fabrikasını kuruyor.

Yaklaşık 400 çalışanı ile Türkiye ve Dünya Kuru Gıda Sektörüne hizmet verdiklerini belirten AKY Technology İcra Kurulu Başkanı Gökmen Akyürek, ortalama 400 farklı makine ve ekipman üreterek, yılda 200 adet anahtar teslim tesis kurabilme kapasitesine sahip olduklarını aktararak “Bakliyat makineleri alanında olan Alman, Danimarkalı ve Avusturyalı şirketlere rakip durumdayız. 24 üretim bölümümüzde imalat ve montaj çalışmalarını yürütüyor, bakliyat eleme makinaları ve tohum işleme makinaları; taşıma ve silo sistemleri; paketleme makinaları ve ekipmanları; paketleme sonrası makinalar ve ekipmanları ürün gruplarımız arasında yer alıyor” dedi.

2021 Yılı itibariyle 67 ülkeyle ihracat yaptık
Tarladan gelen natürel ürünün temizlenme aşamasından, paketleme aşamasına kadar tüm süreçleri yürüten dev ölçekli tesisler kurduklarını söyleyen Gökmen Akyürek, 2021 yılı itibariyle ihracata ağırlık vererek 67 ülke ile ihracat yaptıklarını ve pek çok ülkede marka olmak yolunda emin adımlarla ilerlediklerini vurguladı. 2020 yılında hedeflerinin ticaret yapılan ülkelerin sayısını ve ürün çeşitliliğini artırmak olduğunu söyleyen Gökmen Akyürek, “2019 yılında 62 ülke ile çalışırken bugün 67 ülkeye makine gönderiyoruz. Ekonomik düzlemde pozisyonumuzu korurken, yeni teknolojilere imza atmayı ve dış pazarımızı genişletmeyi sürdürdük” diye konuştu.

Laboratuvar Tipi Bakliyat Analiz Makineleri Üretimi Yapıyor
2020 yılının ikinci yarısında, yeni geliştirdikleri Laboratuvar Tipi Bakliyat Analiz Makinelerinde seri üretime başladıklarının bilgisini veren Gökmen Akyürek, “Tarladan tesise gelen natürel bakliyat ve kuruyemiş ürünlerinin; kirlilik oranı, doluluk oranı, nem oranı gibi özelliklerini saptayarak ürünü tanımak için kullanılır. Böylece temizleme, eleme, ayrıştırma, parlatma gibi süreçler, ürünü tanıyarak bilinçli bir şekilde başlamış olur. Bu makineler işleme tesisleri dışında; laboratuvarlar, araştırma istasyonları, enstitülerde de kullanılabilir. Laboratuvar Tipi Bakliyat Analiz Makineleri arasında; Tahıl ve sebze, yonca, çim, çiçek vb. tohum çeşitlerinde kullanılan havalı elek sistemi Excell Lab. 03; bakliyat çeşitlerini tane büyüklüğü ve yüzeydeki pürüz durumuna göre ayıran Laboratuvar Tipi Hafiftane Makinesi LT- AGS- 20; temizlik ve sınıflandırma işlemi öncesi tohum vb. ürünlerin parlatılması görevini üstlenen LT- BRS-40 Fırçalama Makinesi; kırık tohumları sağlam tohumlardan ayıran LT- TS- 40 Laboratuvar Tipi Triyör bulunuyor” diye konuştu.

Irak’ta, Saatte 50 Ton Kapasiteli, Mısır Taneleme ve Kurutma Tesisi Kurdu
Kuru Gıda Sektöründeki ihtiyaçlar çerçevesinde yeni ürünler için, tam teşekküllü tesisler kurman AKY Technology, mısır ürünü için dünyanın çeşitli noktalarına tesis kurulumu gerçekleştirdi. Bunlardan sonuncusu geçtiğimiz aylarda Irak’ta oldu. Gökmen Akyürek, “Bakliyat, hububat, kuruyemiş çeşitleri sayıca çok ve ürünün özelliklerine göre teknolojiler de değişiyor. 40 yıllık tecrübemizle fabrikamızda yüzlerce makine ve ekipman üretiyor ve tesisler kuruyoruz. 2020 yılının son çeyreğinden itibaren, Irak Kuru Gıda Piyasasına yüksek kapasiteli “Mısır Taneleme ve Kurutma Tesisleri” kazandırdık. Tamamladığımız son tesis saatte 50 ton ürün işleyen, bölgenin en iddialı tesislerinden.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir