SAFRAN HASADI BAŞLADI

safran2015 yılının Kasım ayı ile birlikte safran hasadı Hatay yöresinde başladı.

Dünyanın en pahalı bitkisi olarak bilinen safran üretimine Devlet destek veriyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca “Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Destekleme” kapsamında safran üretimini destekliyor.

Hatay’da planlı olarak ilk kez bu yıl ekilen safran bitkisinin hasadı başladı. Bir çok sanayi alanında kullanılan safran, çiftçinin yüzünü güldürüyor. Hatay’ın farklı ilçelerinde ekimi gerçekleştirilen ve hasadına başlanan ürünün üretim alanını genişletmek için devlet destek vermeye başladı.

Fiyat konusunda kesin bir standart oluşmamasına rağmen zaman içerisinde fiyatın da piyasaya uyumlu hale geleceği öngörülüyor.

Uzmanlardan edinilen bilgiye göre; Hatay, bitkisel ürünlerin yanı sıra tıbbi ve aromatik bitkiler açısından da müsait bir arazi yapısına sahip. Bu durumu avantaja çevirmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Geliştirme Projesi” kapsamında bir takım çalışmaları yürütmeye başladı. Hatay’in üç ilçesindeki 3 çiftçiye 100 gr. civarında safran bitkisi dağıtıldı ve sonuç başarılı şekilde alındı.

İlgili mercilerin açıklamalarına göre; bundan sonraki aşamada, 5 yıllık eylem planları ile süreç yönetilecek ve Hatay yöresinde çalışmalara devam edilecek. Ayrıca, Hatay Gıda Tarım ve İl Müdürlüğü personelleri ile iletişime geçen çiftçilere eğitim ve materyal bazında yardımcı olunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir