IRAK MISIR İTHALATINI 1 AY SÜRE İLE DURDURUYOR.

Ab_food_06Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Tarım Bakanı Abdulstar Majid tarafından ülke üreticilerini desteklemek amacıyla alınan kararla, 19 Kasım 2015 tarihi itibariyle, mısır ithalatı 1 ay süre ile durdurulacak.

Türkiye, bölgesel& kültürel yakınlık ve güçlü ticari bağlar nedeniyle Irak’ın ithalat yaptığı öncelikli ülkelerden biri. Son 5 yıllık dönemde Türkiye ihracatında Irak 2. Sırada yer alıyordu. Ancak 2015 yılının Ekim Ayı itibariyle Irak’a gerçekleştirilen ihracatta gerileme söz konusu. Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında Irak 3. sırada.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Basın Merkezi’nden edinilen bilgiye göre; Türkiye ihracatı için önemli Irak’ın Bölgesel Kürt Yönetimi Tarım Bakanı Abdulstar Majid ile ihracattaki gerilemenin nedenlerini görüşmek üzere AKİB Koordinatör Başkanı M. Bülent Aymen ziyarette bulundu.

Aymen yaptığı açıklamada “AKİB Üyelerinin Irak’a ihracatında, 2015 yılında yüzde 24 oranında düşüş olduğunu; hububat, bakliyat ve yağlı tohumlarda ise yüzde 33’lük bir azalma olduğunu” dile getirdi. Ayrıca, Irak Tarım Bakanı ile gerçekleştirilen görüşmede alınacak tedbirler üzerine konuşulduğunu ve çözüm önerileri sunulduğunu dile getirdi.

Irak Mısır İthalatını 1 Ay Süre İle Durduruyor

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nden (AKİB) edinilen bilgiye göre; 19 Kasım 2015 tarihi itibariyle Irak çiftçisini destekleme ve iç piyasayı güçlendirmek amacıyla 1 ay süre ile mısır alımını durduruyor. AKİB tarafından süre uzatım talebinde bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir