KONYA TOHUM 2016 YOLDA

konya_tohum

3- 6 Mart tarihleri arasında Konya’da “Konya Sulama Teknolojileri ve Bitki Besleme Fuarı” düzenleniyor. Bu yıl 5. Kez düzenlenecek fuar, tohum teknolojileri ve ekipmanları alanında Türkiye tohum sektörünün ileri gelen firmalarını buluşturacak. Bitki besleme, zirai mücadele, sulama, fidancılık, bahçe bitkileri, gübreleme teknolojilerini yakından takip etmek isteyenler için ortam yaratan fuarın yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

 

KONYA TOHUM 2016, 5. Tohumculuk, Fidancılık, Bahçe Bitkileri ve Ekipmanları Fuarı 3- 6 Mart tarihleri arasında Konya Ticaret Odası, TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Türkiye tohumculuk üretiminin yaklaşık %35- 40’ı Konya’da yapılmaktadır. Üretim parsellerinin büyüklüğü, sulama avantajları, yaz döneminin yağışsız geçmesi gibi özellikleri nedeniyle üretimin en yoğun olduğu il olan Konya, sektörün üretim merkezi olarak anılmaktadır.

Çiftçiler, üreticiler, bayiler, tarımsal işleme sahipleri, ithalatçı firmaların bölge distribütörleri, tarım kuruluşları, tarımla ilgili meslek odaları, STK’lar Türk tarım sektörüne yatırım yapmayı planlayan yabancılar, üniversiteler ve basın Konya Tohum 2016’nın hedef kitlesini oluşturmaktadır.

KONYA TOHUM 2016, Anadolu’daki tek tohumculuk fuarı olma özelliğini de taşımaktadır. TC. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TZOB Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, PANKOBİRLİK, TC. Konya Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, KTO- Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve KOSGEB’in sağladığı desteklerle organize edilen bir fuardır.

2015 yılında gerçekleştirilen Konya Tohum Fuarı katılımcı profili yapılan araştırmalara göre uluslararası düzeydedir. ABD’den Japonya’ya, Hindistan’dan İtalya’ya kadar 219 firma ve firma yetkilisi yerini almıştır. Ziyaretçi profili ise, yine uluslararası düzeyde ölçülmüştür. Kosova, Bosna Hersek, Mısır, Romanya, Türkiye, Irak ülkelerinden 32.217 profesyonel ziyaretçi fuara katılım göstermiştir.

KONYA TOHUM 2016’nın bu yılda diğer yıllarda olduğu gibi hareketli geçmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir