SEKTÖRDE BİR YENİLİK: “ÖNPİŞİRİLMİŞ BAKLİYAT UNLARI SERİSİ”  

Screen Shot 2016-09-23 at 08.34.09

Tatlı uzmanı Kenton, tatlılara lezzet ve besleyicilik katan yepyeni bir seriye imza attı. “Her yemeğe bir kaşık!” sloganıyla Önpişirilmiş Bakliyat Unları Serisi’ni piyasaya servis etti. Kenton  Önpişirilmiş Nohut Unu, Önpişirilmiş Kuru Fasulye Unu, Önpişirilmiş Mercimek Unu, tekrar kaynatma ve pişirme işlemi gerektirmeksizin lezzetlere besleyicilik katmak için kullanılıyor. Kenton Gıda Sanayi Yetkilisiyle bir röportaj gerçekleştirerek sorular yönelttik. Aşağıda “Bakliyat Unları Serisi’nin” ayrıntılarını bulacağınız, Kenton Gıda Kategori Müdürü olan Sayın Esin Setol ile röportajımız başlıyor.

 

Bize biraz Kenton markasından bahseder misiniz?

Yüzde 100 yerli sermayeli Sultanlar Grup’un, 1945 yılından beri Türk halkının beğenisine sunduğu tatlı işinde uzman markası Kenton; deneyimi, kalite odaklı üretim anlayışı ve her yaştan insana hitap eden geniş ürün yelpazesi ile toz tatlı ve pişirme yardımcıları segmentinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Kenton markası altında hepimizin bildiği Puding, Kabartma Tozu, Şekerli Vanilin, Krem Şanti, Kakao gibi ürünlerin yanı sıra son yıllarda piyasaya sürülen Trileçe, Kadayıflı Muhallebi, Pratik Kazandibi gibi pratik ve leziz tatlılar da yer alıyor.

 Tatlı uzmanı bir marka olarak ürün gamınıza Bakliyat Unları’nı eklemeye nasıl karar verdiniz?

Türk damak tadı garantisi vadeden yılların markası Kenton olarak bahsettiğimiz gibi toz tatlı ve pişirme yardımcıları kategorisinde yer alıyoruz.

Mevcut ürün gamımızı belirleyen ve her zaman yeni ürün çalışmalarımızda bizi yönlendiren en önemli etken tüketici ihtiyaç ve talepleri olmuştur. Tatlı yapımında kullanılan tüm malzemeleri çatısında barındıran bir marka olarak sıra ürün gamımıza un ekleme fikrine geldiğinde ise farklı bir içeriğe sahip olmak ve tüketicimize yeni bir alternatif sunmak istedik. Çünkü günümüz tüketicisi artık beklentilerini net olarak ortaya koyabilen, yeni lezzetlere açık, bilinç düzeyi yüksek ve sağlık konusunda hassas bir yapıda.

Bakliyat Unları projesi ise hem Türkiye’de ilk olması, hem de sağlıklı beslenmeye destek verecek olmamız nedeniyle bizi çok heyecanlandırdı. ‘Bakliyat İle Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Hayat’ projesi kapsamında gerçekleştirilen ‘Birinci Bakliyat Şenliği’nde Önpişirilmiş Bakliyat Unları’nın lansmanını “Her Yemeğe Bir Kaşık” sloganı ile gerçekleştirdik ve bakliyat unlarından yaptığımız cupcakeler ile de dikkatleri üzerimize çekmeyi başardık.

Bakliyat Unları’na beslenmemizde neden yer vermeliyiz?

Dengeli beslenme deyince listemizde meyve, sebze, et gibi besinlerin yanında bakliyatlar da ön planda yer alıyor. Çünkü bakliyatlar zengin bitkisel lif ve protein kaynakları, ayrıca demir, çinko, kalsiyum ve magnezyum açısında da zengin oldukları bilinmekte. Bu zengin içerikleri sayesinde günümüzün üç önemli sağlık problemi olan obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıklarından korunma açısından da önemli besinler.

Peki, Neden Bakliyat Unları serisi?

Bakliyatların bütün bu bilinen özelliklerine rağmen; çalışan kadın sayısının artması ve yoğun çalışma temposu hepimizi hızlı ve pratik yiyeceklere yönlendirmekte. Geleneksel lezzetlerimiz olan nohut, fasulye gibi bakliyatları pişirmek için vakit kalmamakta veya pişirsek de çocuklar ve gençler tarafından tüketimi çok tercih edilmemektedir. Sonuç olarak; yeni nesil fast food tüketen, obezite ve diyabete yatkın bir nesil olarak gelişmekte.

Kenton olarak “Peki ya yüksek protein ve lif içerikli bakliyatları sofralarımızın başköşesine un olarak yerleştirebilir ve çocuklarımızın favori yemeklerine ve uzmanlık konumuz olan tatlılara adapte edebilir miyiz?” diye sorduk ve bu sorunun cevabını Önpişirilmiş Bakliyat Unları serisinde bulduk. Geleneksel fasulye piyazımız, nohut yemeğimiz ve mercimek çorbamız çok lezzetli ama biraz daha farklı tariflerle tüketimi arttırmak ve toplumun geneline yaymak önem taşıyor.

Bakliyat unlarıyla neler yapabiliyoruz, tariflere nereden ulaşabiliriz?

“Her Yemeğe 1 Kaşık” sloganı ile yola çıktığımız bu seride yer alan Kenton Önpişirilmiş Nohut Unu, Kenton Önpişirilmiş Kuru Fasulye Unu ve Kenton Önpişirilmiş Sarı Mercimek Unu kaynatma ve ezme işlemi gerektirmeden tüm çorbalara, omletlere, soslara, köftelere, mücverlere, kısacası tüm yemeklere katılabiliyor. Çorba tüketebilecek aya gelmiş bebeklerin (6 ay üzeri) ve çocukların çorbalarına direk katılarak erken dönemde bakliyatın faydalarından yararlanması sağlanabiliyor. Beyaz un yerine çorbaları koyulaştırmak için kullanılabiliyor. Böylece bakliyatı direk tüketmesek de yemeklerimizdeki bakliyat oranını arttırarak dengeli beslenmeyi kolaylaştırıyor.

Ayrıca tatlı uzmanı olarak yola çıktığımız asıl nokta şudur ki; bu unlar birçok unlu mamülde (kek, ekmek, tatlı vb.) un yerine bir miktar kullanılabiliyor, böylece beyaz un kullanım miktarı azaltılıp, besleyicilik ve lezzet sağlanabiliyor. Kenton Önpişirilmiş Bakliyat Unları katılarak hazırlanmış Revani, Helva, Pasta, Ekmek, Pizza gibi çok farklı ve lezzetli tarifleri www.mutfaktaonaguvenirim.com sayfasında tüketicilerle paylaşıyoruz ve düzenli olarak bu siteye tarif eklemeye devam edeceğiz. Aynı zamanda tüketicilerimizin deneyerek bize ulaştırdığı tarifleri de sitemize ekliyoruz.

Bakliyat unlarının üretim aşamalarından da biraz bahsedebilir misiniz?

Kenton Önpişirilmiş Bakliyat Unları İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen Gökçe Nohutu’nun, İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen Dermason Fasülye’nin, Ege Bölgesi’nde yetişen yerli Sarı Mercimeğin tüm besin öğeleri korunarak haşlama, kurutma ve öğütme aşamalarından geçirilerek üretilmektedir. Pişmiş olduğundan hiçbir pişirme işleminden geçirilmeden direk olarak tüketilebilmekte, örneğin yoğurda katılıp sağlıklı bir öğün haline getirilebilmektedir.

Bu yeni ürün grubuyla market raflarına glutensiz yeni bir un çeşidi de eklemiş oldunuz. Tüketicilerden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Kenton Önpişirilmiş Bakliyat Unları konusunda bize en kısa sürede teşekkürleriyle ulaşanlar gluten intoleransı olan veya çölyak hastası olan tüketicilerimiz oldu. Aynı zamanda tarif geliştirme ve birbirine destek olma açısından çok aktif ve başarılı olan bu tüketicilerimiz bizden önce hazırladıkları kek, cupcake, pizza tariflerini birbirleriyle paylaşmaya başladılar bile.

Aslında son yıllarda sıkça rastladığımız bu rahatsızlıkla ilgili yurtdışında çok fazla ürün çeşidi bulunurken, ülkemizde de market reyon paylarında yeni yeni artışlar görüyoruz. Kenton olarak yeni ürünlerimizle glutensiz beslenen tüketiciler için yeni bir alternatif oluşturmuş olduk. Glutensiz beslenen tüketicilerimiz bakliyat unlarını, glutensiz una karıştırarak kullandıklarında hem hazırladıkları gıdanın protein ve lif oranını arttırmış olacaklar, hem de yepyeni lezzetlerle de tanışmış olacaklar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir