KABAK ÇEKİRDEĞİ HAKYOL’DAN SORULUR

hakyol

Ülkenin bereketli topraklarında birbirinden değerli ürünler yetişiyor. Nevşehir, kabak çekirdeği ile meşhur bir ilimiz ve bu ürüne çalışan pek çok değerli firma var. Nevşehir yöresinin bu alanda güçlü firmalarından birini 9. Sayımızda ağırlıyoruz: Hakyol Firması! 38 yılını sektöre vermiş Mustafa Çelebi ile röportajımız başlıyor.

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

Hakyol Hububat Sanayi’nin sahibiyim. Nevşehir’de 40 yıla yakın süredir kuru gıda sektörünün içerisindeyim ve kabak çekirdeği ticareti üzerine çalışıyorum.

Hakyol Hububat Sanayi ve ticaretini yaptığınız ürün hakkında bilgi alabilir miyim?

Hakyol firması 40 yıla yakın süredir kuruyemiş sektörüne tedarkiçi bir firma olarak hizmet vermektedir. Nevşehir ve yöresindeki köylüden aldığımız kabak çekirdeği ürününü temizleyerek ve boylayarak 50’şer kilogramlık paketlerde Türkiye kuruyemiş piyasasında hizmet veren kuruluşlara gönderiyoruz. Türkiye’nin önemli markaları ile çalışıyoruz. Yıllık ortalama 4 ton ürün bizim tarafımızdan piyasaya servis ediliyor.

Üretim alanınız ile ilgili bilgi alabilir miyim?

Nevşehir “Pazar Yeri” kabak çekirdeği için özel bir alandır ve halk ürünlerini burada satışa çıkarır. Tedarikçi firmalar bu bölgeye yakın yerlerde tesis alanlarını inşa ederler. Biz 2016 yılı içerisinde yeni bir oluşum içerisine girdik. Üretim alanımızı yine aynı bölgede 2000 metrekare bir alana taşıyarak genişlettik ve teknolojilerimizi yeniledik. Ekim 2016 yılında bu yeni fabrikamızı aktifleştireceğiz. Yıllık ortalama üretimimiz 4.000 ton iken 5000 tonu bulacak. 33 kişilik bir ekibimiz var. veşunu belirtmeliyim ki; Nevşehir kabak çekirdeğinin %70’i bizden gider.

Yeni teknolojilerinizden söz eder misiniz?

Kapalı Eleme Makinesi Serisi’nden Excell Truva, Fotosorter, Hafiftane Makinesi, mal tartım ve kolileme işleri için özel bant sistemiyle kabak çekirdeği el değmeden paketlenecek.

Yurtiçinde hangi bölgelerdeki firmalara ürün gönderiyorsunuz? Yurtdışı satışınız var mı?

Nevşehir’de kabak çekirdeği lezzeti ve doygunluğu ile Türkiye’nin  her yerinde bilinmektedir. Biz Hakyol olarak, sektörde iyi biliniriz ve çok uzun yıllardır çalıştığımız ürün gönderdiğimiz büyük firmalar var. Kuruyemiş piyasasının ticari anlamda yoğun olarak  bulunduğu ticaretinin döndüğü iller olan; Denizli, Aydın, İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antep’e gönderilmektedir.

Yurtdışına doğrudan satışımız yok, ancak ürün tedarik ettiğimiz firmalar Nevşehir kabak çekirdeğini gönderiyor.

Nevşehir’de yetişen kabak çekirdeği türleri ve nerelerde yetiştikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Nevşehir kabak çekirdeği türleri, Sivri ve Topak’tır. Bu türler en çok; Acıgöl, Nevşehir merkez, Derinkuyu, Avanos, Ürgüp, Kozaklı ilçelerinde yerel halk tarafından yetiştirilmektedir. Dünyanın her yerinde Nevşehir, kabak çekirdeğiyle bilinmektedir.

Geride bırakmamıza kısa bir süre kala, 2015 yılı kabak çekirdeği rekoltesi için tahmininiz nedir?

Ürün rekoltesi, yıllık ortalama 15.000 tondur. İlin sulak toprak oranı %80’dir bu da ürünün kalitesini artırmaktadır.

Son söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Dürüstlük, itibarı getiriyor. Ticareti hem dürüst ve ahlaklı yapmaya gayret gösterdim. Bu da bizi tercih etmelerini sağladı. Bu şekilde yolumuza devam edeceğiz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir