Özbekistan’ın Önemli Markası “Global Export Company”

Jasur Berdiev, “Şirketimizin ürün yelpazesi, yeşil maş fasulyesi, barbunya fasulyesi de dahil olmak üzere her türlü fasulyeden, olası tüm ölçülerde nohut çeşitlerine kadar uzanmaktadır.”

Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhabalar. Ben Jasur Berdiev. Özbekistan’ın önde gelen en büyük ihracat ve ithalat firmalarından biri olan Global Export Company’in kurucu ortağıyım.

Global Export Company LLC’nin kuruluş hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz?

“Global Export Company” Ltd. Mayıs 2017’de Taşkent’te (Özbekistan’ın başkenti) bir sanayi bölgesinin merkezinde kuruldu. Firmamızın ihracat ve ithalat cirosu 10 milyon ABD dolarından fazladır. Ayrıca, “Global İhracat Şirketi”nin 2 hektardan (20 bin metrekare) fazla alana sahip iki adet bakliyat işleme tesisi bulunmaktadır.

Ürünleriniz nelerdir? 2020 itibariyle hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Şirketimizin ürün yelpazesi, yeşil maş fasulyesi, barbunya fasulyesi de dahil olmak üzere her türlü fasulyeden, olası tüm ölçülerde nohut çeşitlerine kadar uzanmaktadır. Ayrıca, bu ürünlerin kalitesi özellikle ihracat yaptığımız birçok ülkede tanınmaktadır. “Global Export Company” Ltd. her yıl, özellikle Türkiye, Çin, Belçika, İngiltere, Polonya, Endonezya vb. ülkeler olmak üzere 20’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

Üretim hacminiz ve üretim tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Tabi ki, “Global Export Company” Ltd., saatte 10 tonluk bir üretim kapasitesi ile günlük 80 tondan fazla yeşil maş fasulyesi üretmektedir.

AKY Technology’den edindiğiniz fasulye işleme tesisi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Modern teknoloji ve ekipmanların mevcudiyeti, bir şirketin Özbekistan Cumhuriyeti’ndeki en iyi baklagil ürünleri üreticisi ve işletmecisi olmasını sağlar.

Bu doğrultuda, özellikle fotosorter renk ayırma işleminin AKY Technology’de kullanılması ürün temizleme verimliliğimizi %99,9 oranında arttırmaktadır.

05.06.2020 tarihli habere göre; “Global Export Company LTD”, FSSC 22000’in yeni sürümünde sertifikayı başarıyla geçti.” Bu sertifika programının avantajları nelerdir?

Bu yılın Mayıs ayından itibaren, şirketimiz SGS kuruluşu tarafından verilen prestijli FSSC 22000 sertifikasına uygunluk bakımından en son standartları uygulamaktadır.

Ürünlerin ihracat ve teslimat hacmini artırmanın yanı sıra, bu sertifikayı elde etmek şirkete, küresel gıda tedarik zincirinin bir parçası olan tüm kuruluşlar tarafından tanınması;”Her yerde onaylanmış sertifikalı” ibaresinden ötürü de gıda ürünlerinin kalitesine güven gibi birçok avantaj sağlamaktadır.

Özbekistan’da fasulye üretimi son yıllarda arttı. Bunu ne bağlıyorsunuz? Devlet üretim ve ihracat konusunda çiftçiyi destekliyor mu?

Özbekistan Cumhuriyeti arazi kullanım verimliliğini artırmak için bir program uyguluyor. Buğday tarlasından atılanlar baklagil ürünlerinin ekimi için kullanılıyor. Bu uygulamanın, verimliliği % 20-30 oranında arttırması beklenmektedir. Devletin ihracatçılar için yarattığı koşullar sayesinde, “Global Export Company” Ltd., yıllık 10 bin tondan fazla ihracat hacmi ile kısa bir süre içinde Cumhuriyet’in önde gelen bakliyat ihracatçılarından biri haline gelmiştir.

Ürünlerinizi, özellikle de beyaz fasulye ve maş fasulyesini Özbekistan’ın hangi şehir ve bölgelerinden temin ediyorsunuz?

Firmamız, başta yeşil maş fasülyesi olmak üzere, her tür fasulye ürününü Taşkent, Siri Derya, Harezm vb. bölgeler dahil olmak üzere Özbekistan’ın tüm bölgelerinden temin etmektedir.

Türkiye’ye ürün gönderiyor musunuz?

Evet, Türkiye fasulye ürünleri satın alan ana müşterilerimizden biridir. Her yıl Türkiye’ye farklı çeşitlerde 500 tondan fazla ürün ihraç ediyoruz. Örneğin, 2019 yılında firmamız Mersin şehrine: 1000 tonluk barbunya ve yeşil maş fasulyesi ihraç etti.

AKY Technology ile iletişimi nasıl kurdunuz? Firma ile ilgili yorumlarınızı alabilir miyiz?

3 yılı aşkın bir süredir AKY Technology ile çalışıyoruz ve şirketlerimizin birbirine sağladığı güçlü destek sonucunda AKY Technology ile uzun vadeli bir iş ilişkisi kurduk.

AKY Technology Proje ve Satış Ekibi ile proje aşamasını nasıl tamamladınız?

Satış Departmanının desteği sayesinde tüm proje aşamaları zamanında ve pürüzsüz bir şekilde tamamlandı. Gelecekte AKY Technology’den, Orta Asya’da daha fazla gelişme ve  satış sonrası tam hizmet bekliyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kapsamlı destekleri ve dünyadaki bakliyat ürünlerinin işlenmesi alanında bizi en iyi teknolojilerden biriyle buluşturdukları için AKY Technology’e içtenlikle teşekkür ediyorum. Tüm dünyada, özellikle de Özbekistan’da, önemli başarılara imza atmalarını temenni ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir