Keskin Makine, Şekerleme Makineleri ile İddialı

La Recolte Du Monde Dergisi’nin 21. Sayısı’nda Şekerleme Sektörüne makineler üreten değerli bir ismi ağırlıyoruz: Sayın Ali Keskin. Keyifli okumalar.

Ali Keskin “Firmamızın Keskin Gıda ve Ufuk Bisküvileri markalarıyla; geçmişten gelen yaklaşık 50 yıllık bisküvi, gofret, kraker üretimi  ve helva, lokum, şekerleme gibi ürünlerde deneyimi vardır. Yaklaşık 150 yılı geçkin süredir de, dedelerden gelen lokum, helva, şeker üretim tecrübemiz bulunmaktadır. Tüm bu gıda bilgisini teknoloji ile buluşturarak makine üretimine başladık. Son 15 yıldır “Keskin Makine” olarak, çikolata ve şekerleme sektörüne makineler üretiyoruz.”

Ali Bey sizi tanıyabilir miyiz?

1984 Akşehir doğumluyum. Öğrenim hayatımı İstanbul ve İzmir’de tamamladım. İlgi alanlarım arasında otomobil sporları bulunuyor. Bu konuda eğitimler alarak yarışlara katıldım ve dereceler aldım. 2014 yılında doğa ve deniz sporlarıyla ilgilenmeye başladım. Kaptanım ve amatör olarak su kayağı yapıyorum. Böylece yoğun iş temposunun stresinden uzaklaşarak huzur buluyorum. Herkese hobi edinmesini öneririm.

Firmanız ile ilgili bilgi alabilir miyim?

Keskin Makine bir aile şirketidir. Dededen toruna aktarılmış köklü bir ticari mirası devraldık. Gıda Sektöründe uzun yıllar çalışan bir aileye sahibim. Zamanla gıda ürünleri ticareti gıda makineleri ticaretine dönüşmüş. 2002 yılından beri lokum başta olmak üzere helva, reçel vb. gıda ürünlerini işleyen makinelerini imal ediyoruz.

Ağabeyim İlker Keskin ile birlikte 20 yıldır birlikte yürüyoruz. İlker Bey ihracat bölümüyle ilgilenirken ben daha çok yurt içi ile ilgileniyorum.  

Kurumsallaşma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Keskin Makina’ da üretilen makineler hangileridir? Ve en iddialı makineniz hangisi?

Daha öncede belirttiğim gibi, 2002 yılında gıda sektöründen makine sektörüne geçiş yaptık. Keskin Makine; lokum, helva, reçel, müsli bar, meyveli bar, jöle, bisküvi, gofret, çikolata ve çikolata kaplama, susam, tahin gibi gıda ürünlerini işleme ve üretme makineleri imal etmektedir.

Keskin Makine bünyesinde AR- GE Merkezimiz bulunuyor. Sektörümüz ile alakalı çalışmasını sürdürdüğümüz projelerimiz var.

Sektörünüz 2019 yılını nasıl kapattı? Yılsonu satış durumunuz nedir?

2019 yılı beklediğimizin aksine bizim için yükselişte oldu. 2018 yılı satış endeksine oranla %60 artış gerçekleştirdik. 2019 yılında büyümeye devam etmek bizim için çok önemliydi ve bu hedefimizi gerçekleştirdiğimizi görmek bizleri oldukça gururlandırdı ve çalışma azmimizi arttırdı.

2020’deki plan ve hedefleriniz nelerdir?

2020 yılı maalesef hem ülkemiz açısından hem de bizler açısından biraz üzücü başladı. Öncelik olarak tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyoruz, ailelerine sabırlar diliyoruz. Gazilerimize de çok geçmiş olsun rabbim şifa versin. Ve arkasından virüs derken ülke olarak oldukça etkilendik. Her şeyden önce sağlıklı 2020 yılı temenni ediyoruz. Çünkü sağlık her şeyin başı…

Hedeflerimiz ve planlarımız vardı, ancak şuan hepsini rafa kaldırmak zorundayız. Önümüzü görmeden asla hareket etmiyoruz.

Corona Virüs salgını işlerinizi nasıl etkiledi?

Covid- 19 Salgını nedeniyle, 2020 yılı 3.ayın 10’u ve 15’ i itibariyle yasakların başlaması dolayısıyla işlerimizi oldukça etkiledi. Ancak biz tedbirlerimizi almıştık. Ülke çapında düşünmek zorundayız ve gerçekten çok üzücü bir durum. Sağlık olmadan her şey boş. Temennim şu ki; en kısa sürede ülkemiz ve tüm dünya bu salgından en az zararla çıkar.

Uluslararası arenada çalışan bir kuruluş olarak üretim alanınızda ne gibi önlemler aldınız?

Bu süreçte alınabilecek en iyi önlem, borçsuz ilerlemek. İş durdurmadan ya da personel çıkartmadan süreci atlatmaya çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir