HAGAG, “MISIR’DA RENK AYIRMA MAKİNESİ DENİLİNCE, BİZ AKLA GELİYORUZ.”

ggg

La Recolte Du Monde Dergisi 17. Sayısı’nda, Mısır Tarım Sektörüne hizmet eden değerli bir ismi ağırlıyoruz: Sayın Bilal Hagag. Renk ayırma makineleri hususunda iddialı olan tecrübe ve bilgi sahibi Hagag, 1980 yılından günümüze iş serüvenini bizler için özetliyor.

Mısır Üniversitesi’nden 1979 yılında Elektrik Mühendisi olarak mezun olan Hagag, Mısır Hükümeti’ne ait olan “The Public Sector” da –ki dönemin ülkeye renk ayırma makinesi alımı gerçekleştiren tek kuruluşudur.- pirinç temizleme tesisleri için renk ayırma makinelerinden sorumlu kişi olarak görev yapmıştır. Görev süresi olan 10 yıl boyunca, pirinç tesisleri alanında hizmet verirken, belirli aralıklarla da renk ayırma makineleri üzerine İngiltere’de düzenli olarak hizmet içi eğitimlere katılmıştır.

Bu 10 yılın ardından özel sektöre kayarak çalışmalarını sürdürme kararı alan Hagag, bu yeni firmada; bisküvi, cips gibi gıda ürünlerinin üretildiği departmana direktör olarak atanmıştır. Bu deneyimin ardından kendi firmasının sahibi olmaya karar vererek “Scientific Engineering Office” isimli firmasını kurmuştur.

Hagag bugün, oğlu Muhammed Hagag ve teknik ekibiyle kuru gıda sektörüne hizmeti sürdürmektedir.

Mısır’daki yerel tarım üreticilerinin renk ayırma makinesine çok ihtiyaç duyduklarını belirten Hagag; yurtdışında renk ayırma makinesi üretimi yapan değerli markaları yerli üretici ile buluşturuyor. İlk distribütörlüğünü yaptıkları firmanın bir İtalyan firması olduğunu belirten Hagag, “Ancak Mısır Piyasası için fiyatları çok yüksekti” yorumunda bulunuyor.

Hagag sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu deneyimin ardından Çin’e giderek arayışımızı sürdürdük. Şu an Çin menşeili bir firmanın temsilciliğini alarak makinelerini mısır pazarına servis ediyoruz. Şu günlerde hükümetimiz pirinç ihracatına sınırlama getirdiği için başka ürünlere de çalışma kararı aldık. bizim tercihimiz bakla ve şifalı bitkiler yönünde oldu.” dedi.

Makine satışı ardından müşterilerine teknik servis hizmeti de verdiklerini belirten Hagag; Amerika menşeili Alsortex marka makinelerin de hem satışını hem satış sonrası teknik destek hizmetini veriyoruz.

Ayrıca, cips için kullanılacak patatesteki filizlenme sorununu önleyen bir maddenin satışını gerçekleştiriyoruz. Bu madde yüksek sıcaklıklarda kızaran patatesin dışındaki nişastanın yanmasını da önlüyor.

Suudi Arabistan’da bu maddeyi 3 yıl önce tescilledim. Ayrıca Suudi Arabistan’da Lays firması tarafından denetçi olarak da seçildim.”  dedi.

Tarım sektöründe farklı alanlarda hizmet veren Hagag fasulye eleme tesisi olduğundan da söz etti. “Fasulye Eleme Tesisi yatırımı gerçekleştirdik. Bu tam teşekküllü tesisi AKY Technology ile Mısır’da kurduk. Bu Türk markasından kaliteli makine ve hizmet aldık. Memnunuz.” yorumunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir