ARSLAN, “BAKLİYAT GELECEĞİN DE GIDASIDIR.”// ARSLAN, “PULSES ARE ALSO THE FOOD OF THE FUTURE.”

WhatsApp Image 2019-05-08 at 14.06.27 

DÜNYA BAKLİYAT GÜNÜNDE BRİANNA KONSER VERDİ.

Bakliyat Eleme Teknolojileri üreten Mersinli kuruluş AKY Technology, Mersin- Tarsus 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Fabrikası’nda, 11 Şubat 2019 Pazartesi Günü, “10 Şubat Dünya Bakliyat Günü” çerçevesinde dünya starlarının sahne aldığı bir etkinliğe imza attı.

Türkiye ve Dünya Bakliyat Sektörü Temsilcileri, 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü çerçevesinde Dharia, Brianna ve Cemal Kılınçer Konserlerini dinlemek ve bugüne özel bakliyat yemeklerini tatmak için bir araya geldi.

Dünya Bakliyat Konfederasyon Başkanı Hüseyin Arslan ve Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Mersin Şube Başkanı Hasan Arslan Dünya Bakliyat Piyasasına günün anlam ve önemini özetleyen konuşmalar yaparken kendilerine katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

BRIANNA GAVE A CONCERT IN THE WORLD PULSES DAY.

Within the scope of “February 10, World Pulses Day”, AKY Technology, Mersin based company producing Pulses Screening Technologies, organized an event, at which the World stars performed concerts, at its factory site located at Mersin-Tarsus 2nd Organized Industrial Zone on Monday, February 11, 2019.

Turkey and World Pulses Sector Representatives came together within the scope of “February 10, World Pulses Day” for listening the concerts of Dharia, Brianna and Cemal Kılınçer and tasting the pulses dishes specially prepared for this day.

Hüseyin Arslan, President of Global Pulse Confederation, and Hasan Arslan, Mersin Branch Chairman of Anatolian Lions Businessmen Association (ASKON), made speeches emphasizing the meaning and the importance of the date and they were given thank you plaques for their contributions.

 

WhatsApp Image 2019-02-12 at 16.54.07

10 Şubat Dünya Bakliyat Günü Çerçevesinde Dünya Starları AKY Technology’de

10 Şubat Dünya Bakliyat Günü, Mersin’de hububat, bakliyat, kuruyemiş, tohum ve yağlı tohum alanında; eleme, temizleme, taşıma, paketleme makineleri geliştirerek imal eden ve son iki yıldır da robot üreten AKY Technology AKY Technology ev sahipliğinde kutlandı.

Türkiye’nin çeşitli illerinden sektör temsilcilerini buluşturan kutlama; 11 Şubat Pazartesi Günü, Saat:11.00 ile 18.00 saatleri arasında, AKY Technology Fabrikası’nda, Dharia, Brianna ve Cemal Kılınçer Konserlerini dinlemek ve bu güne özel bakliyat yemeklerini tadımı gerçekleştirildi.

AKY Technology İcra Kurulu Başkanı Gökmen Akyürek, “Biz Dünya Bakliyat Sektörüne teknolojiler geliştirerek üreten bir kuruluş olarak, bu günü hakkıyla kutlamayı görev bildik. Dünya Bakliyat Piyasasının önemli ticaret merkezlerinden olan Mersin’in daha çok ses getirmesi için üzerimize düşeni yapmak gayretindeyiz.” dedi.

The World Stars Are at AKY Technology within the Scope of February 10, World Pulses Day

February 10, World Pulses Day was celebrated by AKY Technology developing and manufacturing screening, cleaning, conveying and packing machines and producing robot for last two years in the field of grains, pulses, dried fruits & nuts, seeds and oil seeds.

The event, which brought together the sector representatives from different parts of Turkey, was carried out at the Factory of AKY Technology, between 11:00 – 18:00, on Monday, February 11 by listening the concerts of Dharia, Brianna and Cemal Kılınçer and tasting the pulses dishes specially prepeared for this day.

Gökmen Akyürek, CEO of AKY Technology, stated, “As a company developing and producing technologies for the Global Pulses Industry, we took the celebration of this important day as our duty. We are on the prowl for doing our part in order that Mersin, one of the important trade centers of Global Pulses Industry, can make overwhelming impression in the World.”

WhatsApp Image 2019-02-12 at 16.54.19

AKY Technology, Bakliyat Günü Etkinliğinde Brianna ve Dharia Konser verdi.

Brianna, “Türkiye’yi öyle beğendim ki; İstanbul için şarkı yaptım.”

La Recolte Du Monde Dergisi’ne kısa bir röportaj veren Brianna, 19 yaşında. Romanya Köstenceli şarkıcı 5 yaşından beri şarkı söylüyor. O günden bugüne şarkı söylemeyi hiç bırakmayan Brianna, “Küçük yaşlardan beri şarkı söylüyorum. Annem bu yeteneğimi keşfettiği andan itibaren benim düzenli olarak eğitim almamı sağladı. Uzun yıllardır sesimi eğitiyorum.

Profesyonel hayata atılmam ise bundan birkaç yıl önce oldu. Bir müzik yarışmasına katıldım ve şimdi ki yapımcım “Cristian Thrace” ile tanıştım. Biz birlikte çalışmaya ve markamı inşa etmeye başladık. Trend şarkılar yapıyoruz” dedi.

All I need ile çıkış yapan şarkıcının Finally on My Way ve Dear Lord isimli iki albümü bulunuyor. Ayrıca  Ayoko Na, Far Away , Like That gibi Avrupa’da ses getiren şarkıları olan Brianna’nın son hit şarkısı ise “Lost İn İstanbul”.

Türkiye’de NR1 Fm ve Radyo Fenomen’de röportaj verdiğinden bahseden Şarkıcı müzik türü ile ilgili de bilgi verdi: “New Age, Hristiyan/ Gospel Müziği” denen bir türde ilerliyoruz. Balkanlardan gelen popüler ezgileri ve oryantal ezgileri bestelerimizde harmanlıyoruz. Ailemle birlikte çalışıyoruz ve birbirimize çok yakınız. Biz eğlenerek müzik yapıyoruz ve insanları da eğlendirmek istiyoruz.” dedi.

Gelecek hedeflerini sorduğumuz Brianna, “Kendi sanatımı icra ederek bütün dünyanın bildiği ve takdir ettiği bir sanatçı olmak istiyorum. Bu benim hayalim.” şeklinde konuştu.

Yeni bir parçanız var mı? sorusuna şarkıcı, “Türkiye’deki ilk kez All I Need hit olmuş ve en çok aranan yabancı şarkıların listelendiği Shazam Top 50 listelerde 4 ay boyunca üst sıralarda kalmıştı. Şimdi onun tahtını sallayacak iddiada yeni bir şarkı geliyor: Shadows. Bu şarkının yapımcılığını da Cris üstlendi. Birkaç hafta önce de İspanya’da klibini çektik. Çekimler çölde gerçekleştirildi. Bu benim için büyük deneyimdi.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dharia, “Şarkılarımı kendim besteliyorum.”

AKY Technology’nin 11 Şubat Dünya Bakliyat Günü’nde sahne alan bir diğer şarkıcı ise Dharia idi. Henüz 13 yaşında olan ve “Candy Garden” şarkısıyla ses getiren genç şarkıcı, gelecekte pek çok başka bestesi ile konuşulmayı ve dünya listelerini sallamayı hedeflediğini kaydetti.

Brianna and Dharia Gave Concert at the Event of Pulses Day Organized by AKY Technology.

Brinna, “I liked Turkey so much that I composed a song for Istanbul”

Brianna, who gave a short interview for the La Recolte Du Monde Magazine, is 19. The singer coming from Constanza, Romania has been singing since she was 5 years old. Brianna, who has never given up singing from that day, said, “I have been singing since childhood. My mother helped me to receive regular education from the moment she discovered my talent. I have been coaching my voice for many years.

I started my Professional Life just a few years ago. I took part in a music competition and became acquainted with my current producer “Cristian Thrace”. Then we started to work together and build my brand. We compose trend songs.”

The singer made debut with the song “All I need” has two album named “Finally” and “Dear Lord”. Besides, “Lost in Istanbul” is the last hit single of Brianna who has megahits as Ayoko Na, Far Away, Like That in Europe.

The Singer mentioned that she also gave inteview for NR1 Fm and Radio Fenomen in Turkey and informed us about her music genre. She stated, “We proceed with a genre called New Age, Christian/Gospel Music. We blend popular tunes and oriental tunes from the Balkans into our compositions. We work together with my family and we are too close to each other. We have fun while composing the songs and want to entertain also the people.”

Brianna, whom we asked her future plans, mentioned “I want to be a World famous and apprecited artist by performing my own art. It is my dream.”

The singer answered our question “Do you have any new song?” as following and completed her speech, “All I Need” has firstly been one of the hit songs in Turkey and at the top in the Shazam Top 50 Lists, in which the most wanted songs were listed, during for months. Now, we have a new and more assertive song: Shadows. This song was also produced by Cris. We shot its video a few weeks ago. Its shootings were held in Desert. It was a unique experience for me.”

Dharia, “I compose my own songs”

Another singer, who gave concert at the event of AKY Technology on February 11, was Dharia. The singer who is only 13 and resounded with the song “Candy Garden” stated that she aims to be noted with her many other songs in the future and shake the World playlists.

 

WhatsApp Image 2019-02-12 at 15.22.61

DÜNYA BAKLİYAT KONFEDERASYONU BAŞKANI HÜSEYİN ARSLAN, “BAKLİYAT GELECEĞİN DE GIDASIDIR.”

Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan, AKY Technology’nin 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü çerçevesinde gerçekleştirdiği etkinlikte konuştu. Birleşmiş Milletler’in 73. Genel Kurulu’nda 10 Şubat tarihinin Dünya Bakliyat Günü olarak kabul edildiğini ifade eden Arslan, “Birleşmiş Milletler 68. Genel Kurulu’nda 2016 yılı, Dünya Bakliyat Yılı olarak kabul edilmişti. Bundan 5 yıl sonra bizim büyük gayretlerimizle “10 Şubat Dünya Bakliyat Günü” resmen kabul edildi.” dedi.

Arslan, Peki Bakliyat Niçin Önemli?

Bakliyatın insan sağlığı için sayısız faydaları olduğunu vurgulayan Arslan, “Bakliyat insan sağlığı için çok önemlidir. Ancak bunun ötesinde dünyamızda sürdürülebilir tarım yapmak isteniyorsa bakliyatın olmadığı bir denklem yok. Biz Dünya Bakliyat Konfederasyonu olarak bakliyatın önemini özetleyen bir slogan bulma kararı aldık: Amerika ve Kanadalı Üyelerden “Geleceğin Gıdası”  önerisi geldi.

Ancak bu besinleri bizler Anadolu topraklarında 10 bin senedir tüketiyoruz. Bizim bu mirasa sonuna kadar sahip çıkmamız gerek. Ben Türkiye’deki konuşmalarımda “Geleceğin de Gıdası” diyorum.” yorumunda bulundu.

Arslan, “Bakliyatın Mersin için önemi nedir?

Türkiye’deki bakliyat ihracatının %81’ini Mersin’de bulunan firmaların yaptığını kaydeden Arslan, “Mersin’e baktığımızda ekonomiye katkı sağlayan en önemli sektörlerin, bakliyat, nakliye ya da günümüzde aldığı isim ile lojistik ve yaş meyve ve sebze sektörü olduğunu görürüz. Hatta lojistik sektörünü geliştiren sektörler de saydığımız diğer ikisidir.”

HUSEYIN ARSLAN, PRESIDENT OF GLOBAL PULSE CONFEDERATION, “PULSES ARE ALSO THE FOOD OF THE FUTURE.”

Hüseyin Arslan, President of Global Pulse Confederation, gave a speech at the event of February 10, World Pulses day organized by AKY Technology. Arslan stating that in the 73rd Session of the United Nations General Assembly, the date of 10 February was accepted as World Pulses Day, mentioned, “In the 68th Session of the United Nations General Assembly, the year of 2016 was accepted as the World Pulses Year. After five years, as a result of our great efforts, February 10 was formally accepted as World Pulses Day.”

Aslan, “Why are Pulses Important?”

Arslan emphasizing that pulses have countless benefits for human health indicated, “Pulses are very important for human health. However, what is more important, if we want to do sustainable agriculture in our World, there is no equation without Pulses. As Global Pulse Confederation, we decided to find a slogan which summarise the importance of Pulses: America and Canada have made a suggestion as “Food of the Future”.

However, we have been consuming these foodgrains in the Anatolian Territories for ten thousand years. We should conserve this heritage. I prefer to use this slogan in my speechs in Turkey as “Food of also the Future”.

Arslan, “What is the Importance of Pulses for Mersin?”

Arslan expressing that 81 percent of pulses exportation was carried out by the companies in Mersin stated, “When Mersin is taken into account, we can see that pulses, transportation, or logistics with the today’s name, and fresh fruits & vegetables are the most important sectors contributing to the economy. And even, the sectors improving the logistics are the other two we mentioned.”

Mersin Has An Important Place in the Development Process of Pulses Screening Technologies.

Arslan referring to the contribution of Sabahattin Akyürek to Turkey Pulses Screening Technologies stated, “Sabahattin Akyürek is my father’s friend and like my brother.  The history of Pulses Screening Technologies in Turkey dates back 1960s. There was an Italian siever who named Master Atanas in those years. Sabahattin Akyürek was his foreman. Thanks to the heartfelt works of Mr. Sabahattin Akyürek, the phrase of “Mersin Sieve” has been established in Turkey. And now, we are present at AKY Technology and we see various technological machinery from color sorting machines to the screeners which can rival with Europe.

As a person who knows about the sector and the past closely, I should indicate that it was never easy. It was thanks to the people who set their heart on Mersin, on their works and country. If the history of Pulses will be written in Mersin, the founder of AKY Technology Sabahattin Akyürek and the founder of Arbel Inc. Mahmut Arslan have an important role in this history.

February 10, World Pulses Day was also accepted as a result of great efforts. We would be proud, if you remember us well when you celebrate this day in the future.”

HASAN ARSLAN, “I WOULD LIKE TO THANK HUSEYIN ARSLAN FOR WORLD PULSES DAY.”

Hasan Arslan, the Deputy Chairman of Arbel Inc and ASKON Mersin Branch Chairman, who gave speech at the event of February 10 organized by AKY Technology, mentioned, “as the new generation members of AKY TECHNOLOGY and ARBEL INC., we turned the companies of our fathers into World brands. It is pleasing to celebrate this event in Mersin which is the heart of Global Pulses. We would like to thank AKY Technology both for this celebration and their contribution to the sector.

We are not only the sector stakeholders, but also the individuals who signed our friendship with our fathers. Now, as the heirs of this half century old long-standing background that our fathers Master Sabahattin and Master Ibrahim, our contributions are increasingly going on. We are working to make Mersin a brand in the field of Pulses with our friends from all Pulses Sector. I would like to congratulate my brother Hüseyin Arslan, who is one of the providers of the February 10, World Pulses Day to be accepted by the United Nations.”

 

WhatsApp Image 2019-02-12 at 15.22.65

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir