GARCILOPEZ, “SPAIN IS SATISFIED WITH TURKISH MACHINES”

Eduardo Garcilopez, AKY Technology’nin İspanya Temsilcisi JUBUS’ta görev yapıyor. Özellikle AKY Technology’nin ürettiği fotosorter renk ayırma makineleri üzerine uzmanlaşan ve görevler üstlenen Garcilopez, mühendis kimliğiyle İspanya’daki müşterilere teknik anlamda hizmet götürüyor.

Jubus, AKY Technology ve İspanya’da bakliyat sektörü başlıkları çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz Eduardo Garcilopez röportajımız başlıyor.

Sizi tanıyabilir miyiz?

İspanya Zaragoza’da (Tarragona?) yaşıyorum. Mühendislik Fakültesi’nde Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdim.

Jubus’taki görevinize nasıl başladınız? Ve Jubus’taki görevinizi bize anlatır mısınız?

Okulu bitirdikten sonra ilk iş deneyimim UNİCEF gibi yardım kuruluşlarıyla işbirliği yaparak finansal kaynaklar bulan bir kuruluşta çalışmak oldu.  Ekibimizde ortalama 15 kişi görev alıyordu. İspanya’da bulunan bu firmada 2 yıla yakın çalıştım. Sadece İspanya değil, Afrika Kıtası, Hindistan gibi yardıma muhtaç bölgelerde etki yaratacak çalışmalara imza atıyorduk.

İspanya’da geçtiğimiz yıllarda yaşanan ekonomik kriz baş gösterince yardım bulmak zorlaştı. Firma da kapandı.

Ardından 4 yıl boyunca Avrupa’da asfalt üretimi alanında bilinen bir kuruluşta görev aldım.  Şuanda da Jubus’ta makine mühendisi olarak görev alıyorum. 1 yıldır Jubus’un parçasıyım.

Jubus’taki pozisyonumu özetleyecek olursam; Fotosorter Renk Ayırma Makinelerine özel çalışıyorum. Makineyle ilgili yaşanacak olan teknik sıkıntılarda ülkenin dört bir yanında bulunan müşterilerimize yardımcı oluyorum.

Mekanik kurulum, elektriksel kurulum, programlama yapıyor; makine kullanımı adına eğitim veriyor; ürüne özel çözümler sunuyoruz.  A’dan Z’ye tamamlanarak teslim edilen makinede yaşanabilecek her türlü sorunda müşterilerimizin yanındayız.

Jubus olarak Türkiye AKY Technology dışında temsilciliğini aldığımız Brezilya, Arjantin, Danimarka’da da temsilciliğini üstlendiğimiz firmalar var.

Fotosorter Renk Ayırma Makinesi kurulumunda özellikle dikkat ettiğin bir unsur var mı?

Fotosorter kurulumunda ürün; renk, kirlilik, leke, ebat gibi özelliklerine göre seçilerek sınıflandırılıyor. Aynı ürün, tarladan tarlaya; müşterinin ürünü kullanım alanına göre değişiklik gösteriyor.

Ürünü temizlik ve kalite kriterlerine göre sınıflandırmak bu makineyi kurarken kiriter belirlediğimiz en önemli unsur.

İspanya’nın hangi şehirlerinde bu güne kadar kurulum gerçekleştirdiniz?

İspanya’nın güneyinde bulunan Kordoba şehri, ülkede  tarım yapılan bir bölgedir. Burada geniş buğday tarlaları bulunmaktadır. Sabah kahvaltılarında tüketilen mısır gevreği için ünlü marka Kelog’s buradan hammadde sağlamaktadır. Dünyanın en saydam durum buğdayı burada yetiştirilmektedir.

Burada bulunan Buğday Eleme Tesisi’nde AKY Technology Fotosorter Renk Ayırma Makinesi bulunmaktadır. Makine Kelog’s yapımında tercih edilen saydam taneleri tercih edilmeyen beyaz tanelerden ayırma işleminde kullanılıyor.

Bir diğer makinemizde boğa güreşleriyle meşhur Papulona’da bulunuyor. Buradaki tesiste de 7 kanallı fotosorter var. Lerida ise makine kurulumu gerçekleştirdiğimiz diğer şehir. Madrid yakınlarında Toledo’da da makinelerimizi satın alan bir müşterimiz var.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Brezilya, Arjantin, Danimarka markalarının da İspanya’da temsilciliğini yapıyoruz. Ancak AKY Technology bizim için önemli. İspanya’da pek çok farklı bölgede tesisler kurmak hedefimiz, her biri aktif birer showroom olacak ve AKY Technology’nin bilinirliğini bizim de karımızı artıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir