BU KURUYEMİŞ “CAN BESLER”

DSC_0220

Gaziantep’ten Dünya’nın pek çok farklı ülkesiyle kuruyemiş ticareti yapan bir kuruluş var: Can Besler Kuruyemiş.

“Kalitesi Adınla Lezzeti Çıtırında” sloganı ile hizmet anlayışını özetleyen Can Besler Kuruyemiş, kaliteli ve lezzetli kuruyemiş çeşitlerini dünya halklarının beğenisine sunuyor. Kuruluşun antepfıstığından bademe; ay çekirdeğinden fındığa kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Ayrıca; geniş bir satış ve dağıtım ağı var. Can Besler ve Mina markaları ile yoluna devam eden firmanın hedefi üretim kapasitesini artırarak bu ağı daha da genişletmek. Can Besler Kuruyemiş hakkında bilgi edindiğimiz Mehmet Bulut röportajını sizlerle paylaşıyoruz.

 

  • Sizi tanıyabilir miyiz? Can Besler Kuruyemiş’in kuruluş hikâyesini bizimle paylaşır mısınız?

Hataylıyım. Gaziantep’te 1986 yılından beri kuruyemiş alım, satım işiyle uğraşıyorum. Son 10 yılıma üretim ayağını da dâhil ettim. Hemen hemen bütün kuruyemiş ürünlerinin dünya genelinde ithalat ve ihracatını yapıyorum. Kalite bizim için çok önemli. Kaliteli ürünün yetiştiği her coğrafyadan ürün temin ediyor ve özellikle Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere farklı yerlere ihraç ediyoruz.

 

  • Can Besler Firması’nın ürün skalasından ve öne çıkan ürününden bahseder misiniz?

Dökme, paket ve çiğ kuruyemiş imalatı ve ticareti yapıyoruz. Her çeşit ürünün bünyemizde imalatını yapabilir ya da ithalat& ihracatını gerçekleştirebiliriz. Ancak bizim en iddialı olduğumuz ürün “Kabak çekirdeği” sonra ay çekirdeği ve diğer ürünler…

 

  • Üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

2015 yılı itibariyle üretim kapasitemiz 1000 ton civarında idi. Ancak bünyemizde yeni bir tesis kurduk. Çekirdek Eleme& Temizleme Tesisimiz 2 Adet Excell 308 başta olmak üzere diğer makineler ve ekipmanlar ile son teknoloji ve çok verimli. Ayrıca 3 yeni paketleme makinemizde hizmete girecek. Kapasitemiz bu yeni yatırımımızla 2- 3 kat artacak. Öngörümüz şu ki; 2016 yılı itibariyle 200- 3000 ton ürün alacağız. Gelişimin temelinde üretmek var. Bu bilinçle hareket ediyoruz.

 

  • İthalat- İhracat hacminizden bahseder misiniz? Hangi ülkeler ile iş yapıyorsunuz?

İhracat ettiğimiz ülkeler; Avrupa ve Orta Doğuya paketli ürünler gönderiyoruz. Markamız Can Besler ve Mina.  Bu markaların iyi kalitede ve sağlıklı şekilde gönderilmesi işi bizim için önemli.

Ürünlerimizi yurtiçinden de yurtdışından da temin ediyoruz. Bizim ölçütümüz “kalite”. Mesela bu yıl yurtiçinden Eskişehir, Konya, Çumra ve Nevşehir’den Kabak Çekirdeği aldık. Ancak Çin’den, Bulgaristan’dan da kabak çekirdeği ithal ediyoruz.

 

 

  • 2015 yılına baktığınızda kabak çekirdeği üretimi ülkemizde ne durumda? Yeterli ekim var mı?

Evet ekiliyor. Ancak bazen beklenmeyen iklim olayları gibi nedenlerle üretim az olabiliyor. Buna çiftçinin bilinç seviyesinin yetersizliği de eklenince verim az alınabiliyor.

 

  • Can Besler olarak yakın dönem planlarınızdan bahseder misiniz? Gelecek hedefleriniz nelerdir?

Yeni tesisimiz ile daha hızlı ve yüksek kalitede üretim yapacağız. Avrupa’da Almanya, Fransa’dan sonra şimdi Belçika, İngiltere gibi diğer ülkelere de ürün göndereceğiz. Kalitemizi koruduğumuz sürece Dünyanın her yerinde talebimiz olacaktır. Ayrıca, devletin yatırımcıya teşvikleri var. Bu özel katkıları da değerlendirmeyi düşünüyoruz. Böylece 3200 m2 kapalı alanda 22 kişilik ekibimizi artırarak istihdam oranımızı artıracağız.

 Ayrıca bu yıl ziyaretçi olarak katıldığımız Almanya’da düzenlenen Anuga Fuarı’nda seneye katılımcı olarak yerimizi alarak etki alanımızı artırmayı hedefliyoruz. Sonra da sırada Fransa’da düzenlenen CIM Fuarı var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir