2019’da Ürün Çeşitliliği ve Çok Ülke Prensibi ile Hareket Ettik

AKY Technology, Hububat ve Kuruyemiş Eleme Teknolojileri geliştirerek, makine imal etmektedir. 2015 yılında, Mersin’de yüzde 100 yerli sermayeyle kurulmuştur. Mersin- Tarsus 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim fabrikaları ve 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde ise imalat fabrikası bulunan Kuruluş, toplam 55Bin metrekare alanda makine ve ekipmanlar üretmektedir. Bugün itibariyle, ortalama 350 çalışanı ile Türkiye ve Dünya Kuru Gıda Sektörüne hizmet eden AKY Technology, yılda 150 adet anahtar teslim tesis kurabilme kapasitesine sahiptir.

AKY Technology Uluslararası Satış Müdürü Uğur Akyürek, “ 2018 yılının son çeyreğinde, Dolar kurunun yukarıya doğru hareketi, bakliyat ve kuru gıda ticaretinin neredeyse %80’inin gerçekleştirildiği Mersin’de bir tedirginlik yarattı. Pozisyonunu koruyan firmalar olurken, krize karşı önlem almayan dolayısıyla kapanan firmalar da oldu. Ekonomik uğraşların doğasında iniş- çıkış var. Bunu bir kere kabul etmeli. Önemli olan iniş dönemlerinde krizi yönetebilmek… Bizim için kriz ile mücadelenin yolu ise, “2019 yılında, ürün çeşitliliğini artırmak ve daha fazla ülke ile ticaret bağlantıları kurmak oldu. Yılın ilk 8 ayında yapılan cironun %63’ü yurtdışındaki ülkelere yapıldı. Pozisyonumuzu başarıyla koruduk ve hatta yeni bir fabrika edinerek yatırım yaptık.” dedi.

Uğur Akyürek, “2019 Yılının İlk 8 Ayında Ekonomik Düzlemde, Dünyadaki Mevcut Pozisyonumuzu Koruduk.”

Hububat, bakliyat, kuruyemiş, tohum ve yağlı tohum alanında; yerli üretim eleme- temizleme- taşıma makineleri geliştirerek imal eden ve son 3 yıldır da Robot üreten AKY Technology, sektöre teknolojik çözümler sunuyor.

Tarladan gelen natürel ürünün temizlenme aşamasından, paketleme aşamasına kadar tüm süreçleri yürüten dev ölçekli tesisler kurduklarını söyleyen Uğur Akyürek, 2019 yılı itibariyle 62 ülkeye ihracat yaptıklarını ve pek çok ülkede marka olmak yolunda emin adımlarla ilerlediklerini vurguladı. 2018 yılında hedeflerinin ticaret yapılan ülkelerin sayısını ve ürün çeşitliliğini artırmak olduğunu söyleyen Uğur Akyürek, “2018 yılında 47 ülke ile çalışırken bugün 62 ülkeye makine gönderiyoruz. Ekonomik düzlemde pozisyonumuzu korurken, yeni teknolojilere imza atmayı ve dış pazarımızı genişletmeyi sürdürdük” dedi.

“Mersin Tarsus 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde Yeni Bir Fabrika Yatırımı Yaptık.”

AKY Technology 23 üretim bölümünde imalat ve montaj çalışmalarını yürütmektedir. Bakliyat eleme makinaları ve tohum işleme makinaları, taşıma ve silo sistemleri, paketleme makinaları ve ekipmanları, paketleme sonrası makinalar ve ekipmanları Kuruluş’un ürün gruplarıdır.

AKY Technology, Dünya Kuru Gıda Piyasasına çözüm niteliğinde teknolojiler üretmektedir.

Uğur Akyürek, “Mersin- Tarsus 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 19 bin metrekare alanda 3. Fabrikamızı kuruyoruz. 2019’un sonuna kadar bu fabrikayı faaliyete sokarak, 2020 yılında üretim kapasitemizi %50 artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

“Ar- Ge Çalışmalarımız Sürüyor. 2019 Yılında Hayata Geçirdiğimiz Teknolojilerimiz Oldu. Yepyeni Makineler de Yolda…”

2019 yılında ihracata ağırlık verdiklerini belirten Uğur Akyürek, aynı zamanda makineye ihtiyaç duyan ürünlere, örneğin Antep fıstığı ceviz gibi- daha teknolojik makineler geliştirmek için AR- GE çalışmaları yürütüyoruz. Bunun için sektörde söz sahibi kuruluşlarla fikir alışverişi içerisindeyiz. Ortak projeler de hayata geçiriyoruz.

2019 yılı içerisinde tamamladığımız ve piyasaya servis ettiğimiz teknolojilerimiz arasında ceviz kırma makinesi ve yerfıstığı kırma ve temizleme makinemiz var.  Hububat ve bakliyat üzerine çalışan Elektronik Analiz Sistemleri ve Analiz Makinelerimiz de satışa çıktı. Yeni ürünler için yepyeni makinelerle geliyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir