Yemeğini Paketle, İsrafı Önle

T.C. Tarım Bakanlığı, gıda israfını önlemek için bir kampanya başlatıyor. Restoranlarda yenilmeyen yiyecekler artık çöpe değil, paket içerisinde evlere gidecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “israfla mücadele” kampanyası başlatmaya hazırlanıyor. Hasattan sofralara uzanan tüm süreçlerde gıda israfı ile mücadele etmeye hazırlanan Tarım Bakanlığı’nın; 3 yıldır ekmek israfını önlemek üzere yaptığı kampanyalara, “restoranlardaki israfı önlemek için yapılan çalışmalar” eklenecek.

“Yiyemediğini Paketler” Kampanyası Yolda…

Bu yeni kampanya dâhilinde, restoranlarda yenilemeyen yiyecekler çöpe atılmayacak, paketlenerek evlerde tüketimi sağlanacak. Tarım Bakanlığı Müsteşarı Nihat Pakdil’in açıklamalarına göre; Gıda israfının büyük bölümü restoran ve yemekhanelerde yaşanıyor. Restoranlarda artan yemeğin paketleyerek eve götürülmesi ya da sokak hayvanları için ayrılması tasarruf sağlayacaktır. Bu çerçevede Tarım Bakanlığınca, duyuru asılması ve menülere yemeklerin kalorilerinin yazılması gibi önlemler alınacağı belirtilmektedir.

İsrafa Önlem

Türkiye’nin G20 Tarım Bakanları Zirvesi’nde ev sahipliği yaptığını hatırlatan Pakdil, “Haziran sonunda G20 Ülkeleri olarak, gıda israfıyla mücadele için eylem planı hazırlamaya başlayacağız.  Türkiye öncülük edecek.” dedi.G20 ülkelerinin dünya nüfusunun 3’te 2’sini, ticaretin yüzde 75’ini, tarımsal ekonominin yüzde 70’ini oluşturduğuna dikkat çeken Pakdil, “Bu ülkelerin tamamının gıda güvenliği ve israfı ile ilgili inisiyatif alması lazım. 2050’de dünya nüfusunun 9 milyar olacağı tahmin ediliyor.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir