GIDA SPEKÜLASYONLARINA SON

Bakanlık gıda fiyatlarındaki spekülasyonu bitirecek adımlar atmaya hazırlanıyor. Son dönemde gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için devlet çeşitli önlemler almaya başlıyor. Fındık, patates, soğan gibi dayanıklılığı yüksek tarım ürünleri, üretimlerinin fazla olduğu dönemlerde lisanslı depolarda bekletilecek. Ayrıca ürünler Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği aracılığı ile direk pazarlanacak. 

Geçtiğimiz yıl özellikle patates fiyatlarındaki artışın dikkat çektiği, spekülasyonlara bağlı olarak gelişen ürün fiyatlarındaki artışa çözüm üretmek için devlet harekete geçti. Fındık, patates, soğan gibi ürünler rekolteleri yüksek olduğu dönemlerde lisanslı depolarda muhafaza edilecek ve pazarlama aşamasını da Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği yapacak.Kurulacak bu iki aşamalı denetim mekanizması ile hem üreticinin daha çok kazanması hem de tüketicinin cebinin yanmaması hedeflenmekte. 

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, hallere uygun fiyata ürünleri satışa sunacak. Bir diğer önlem ise Birlik, lisanslı depoculuk faaliyetlerine başlanacak. Fiyatların ani yükseldiği zamanlarda depoda bekletilen ürünler piyasaya sunulacak ve piyasalardaki ürün artışı sayesinde fiyatlar kontrol altında tutulabilecek. Gaziantep, Mersin ve Malatya uygulamanın pilot bölgeleri olarak seçildi. Buradaki ürünler daha çok büyük toptancılar yerine vatandaşa daha ucuz fiyata satış yapılması için market ve manavlara verilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınacak izin çerçevesinde, hallerde de yer alınacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre; söz konusu talebe olumlu yaklaşıldı. Bu kapsamda öncelikle bu üç pilot bölgede bulunan 28 dükkan ile yaş sebze ve meyve ürünlerinin satışı yapılacak. Halde yer alacak dükkanlar için 200 kişiye eğitim verilecek. Konuyla ilgili olarak Birliğin, Bakanlık ile mutabakata vardığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir