800 Yıllık Tohum, Kabak Tadı Verdi

kabakKanada Winnipeg Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen arkeolojik kazı ilginç bir keşfe imza attı. Bundan 800 yıl önceye ait olduğu saptanan küfenin içerisinde soyu tükenmiş bir kabak türünün tohumlarını buldu.

Bu yeniden üretilen kabak türü etkileyici lezzetiyle dikkat çekiyor.

 

ABD’nin Eyaleti Wisconsin’in Menemonee Bölgesindeki keşfedilen soyu tükenmiş bir kabak türü yeniden üretildi. Arkeolojik kazılarda rastlanan meyve ve tohumlar ekilerek yeniden insanlığa kazandırıldı.

Menemonee Bölgesindeki arkeolojik kazılarda çömlek içerisinde tohumlar bulundu. Amerika Kıtasında yaşayan yerli halkların ekimini gerçekleştirdiği düşünülen bitkinin tohumları ekildiğinde büyüklüğü, rengi ve lezzetiyle dikkat çekici güzellikte bir kabak türü ortaya çıktı. 800 yıl öncesinde yetiştirilen ve tüketilen ürün günümüz dünyasına yeniden kazandırıldı.

Kabağa Ojibwemowin dilinde “çok havalı eski kabak” anlamına gelen “Gete-Okosomin” ismi konuldu. Bölge kuruluşlarına ve halka bitki tohumları dağıtılarak ekimi sağlanıyor. Her kabak 600 adet çekirdek veriyor. Bu sayede kabağın soyu yeniden tükenmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir