KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI’NDAN AR- GE ATAĞI


Sugar-BeetKayseri Şeker Fabrikası, özel bir tohum geliştirmeyi hedefliyor.

2014 yılının 3. Çeyreğinde Kayseri Şeker Fabrikası ile Erciyes Teknopark ortaklaşa çabalarıyla tarım alanında AR- GE Merkezi kurdu. Şekerpancarının verimliliğini artırmak için çeşitli projeler geliştirilen Merkez’de bugün itibariyle 13 proje çalışması yürütülüyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Kayser’nin ilk AR- GE Merkezi, tohum üretimi ile tarım sektörüne katma değer yaratmayı hedefliyor.

Teknoloji ve bilimi buluşturan ve inovatif bir süreç içeren tohum geliştirme sürecine yönelik çalışmalar yapılıyor. Devlet, üniversite ve sanayi kuruluşu birlikteliği ile sürdürülen çalışmalar, Türkiye’de şeker sektörüne katkı sağlayacak.

Verimliliği yüksek, iklim koşullarına ve toprak yapısına uyumlu tohumun üretilmesi için çalışılıyor. AR- GE Merkezi’nde şu anda 44 lisanslı personel, 2 profesör, 5 doçent görev yapıyor ve Ege, İnönü ve Erciyes Üniversiteleri ile işbirliği içerisinde çalışılıyor.

Sanayi Bakanlığı’nın SANTEZ Projesi (Sanayi Tezleri Projesi) kapsamında Kayseri Şeker Fabrikası ve Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi (ETTO) AR- GE Merkezi ile işbirliği yapıyor. Alınan onaylar ile ETTO, TÜBİTAK VE Bakanlık desteklerinden faydalanılabilecek.

Kayseri Şeker Fabrikası 60 yıldır sektörde bulunuyor ve Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi 80 Bin üyeye sahip. Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşundan olan Kayseri Şeker Fabrikası tohum üretmesi halinde ülkenin ekonomik karlılığını arttıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir