AKY Technology Ceviz İşleme Tesisleri Kuruyor

Ceviz makineleri ve ceviz işleme parkurları imal ederek, talep doğrultusunda dünyanın farklı yerlerinde kurulumunu yapan AKY Technology, 3. fabrika yatırımının da tamamlanması ile üretim kapasitesini artırdı.

AKY Technology; hububat, bakliyat, kuruyemiş, tohum ve yağlı tohum alanında; eleme, temizleme, taşıma ve paketleme makineleri de imal ederek montajını gerçekleştiriyor.

USSORT Technology alt markasıyla başta İspanya, Kanada ve Amerika olmak üzere 55 ülkeye ihracat gerçekleştiren AKY Technology, son 3 yılda iş ortağı Jubus Firmasıyla birlikte kurduğu anahtar teslim 32 fabrika ile İspanya’da pazar liderliğini aldı.

Ceviz makineleri üzerinde yürüttüğü AR-GE çalışmaları ile de yeni nesil ceviz makine sistemleri geliştiren firma, üretim hattında yaptığı kapasite artırımı yatırımlarını da tamamlayarak, ceviz makineleri alanında da, dünyada bilinen bir marka haline geldi.

Türk Kuruyemiş Pazarında AKY Technology’den daha fazla tesis kuran veya kurabilecek kapasitesi olan başka bir firmanın olmadığını iddia eden AKY Technology Yurtdışı Satış Müdürü Uğur Akyürek, “Özellikle Kanada, Amerika, Arjantin, Cezayir ve Şili pazarında ceviz makinelerimize yoğun bir talep var. Türkiye’de de sektörün büyük oyuncuları ile birlikte yüksek üretim hacimli ceviz işleme tesisleri kuruyoruz. Son olarak Ankara’da büyük bir ceviz fabrikasının da kurulum işlemlerini tüm hızıyla

sürdürüyoruz” dedi.

Yüksek analizli ceviz kalibrasyon makinesini geliştirdi

İç ve dış pazarlarda üreticilerin özellikle ince kabuklu ceviz yetiştiriciliğine yönelik büyük ilgisinin olduğunu belirten Uğur Akyürek, geliştirdikleri yeni nesil ceviz işleme makinelerini de, bu tür ceviz çeşitlerine göre imal ettiklerini ifade etti.

Uğur Akyürek, “Ceviz ürünlerinin bahçeden sofraya ulaştığı tüm süreçte kullanılacak yeni nesil makineler geliştirdik. Bir fabrikanın ihtiyacı olduğu tüm bu üretim zincirini anahtar teslim olarak firmalara kuruyoruz. Makinelerimiz sayesinde ceviz ürünleri; yüksek verim istatistikleri ile soyuluyor, kurutuluyor, tıraşlanıyor, parlatılıyor ve kırılarak paketleniyor.

Covid-19 Salgının ardından gıda ürünlerinin el değmeden işlenerek pakete girmesi de önem kazandı. İnsan gücü kullanarak ceviz kıran pek çok kuruluş, ceviz tesisi yatımını yapmaya başladı ya da yapmayı planlıyor. Kurduğumuz ceviz tesisleriyle bu amaca da hizmet ediyoruz.” dedi.

Ceviz üretimi her geçen gün yükseliyor

Günümüzde tonu 4 bin dolardan işlem gören ceviz ürünlerine yönelik Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın girişimleriyle üretiminin her geçen gün daha da yükseldiğine dikkat çeken Uğur Akyürek, “Tarım ve Orman Bakanlığı yıllar önce belirli bölgelerde yürüttüğü ağaçlandırma çalışmalarında yüksek miktarda ceviz kullanmış. Bugünlerde meyve veren bu ağaçlar üreticilere kiralanarak Türkiye için büyük bir ekonomik katma değere dönüştürülüyor. Türkiye cevizde şuana kadar sürdürdüğü gibi başarılı bir politika izlemeye devam ederse yaklaşık 10 yıl içinde fındıktan sonra ikinci küresel tarım ürünü ceviz olacaktır” diye konuştu.

AKY, Bakliyat Sektörüne Teknolojisiyle Akıllı Çözümler Sunuyor

Hububat, bakliyat, kuruyemiş, tohum ve yağlı tohum alanında yerli üretim son teknoloji eleme- temizleme- taşıma makineleri geliştirerek imal eden AKY Technology, 2015 yılında yüzde 100 yerli sermayeyle kuruldu. Mersin- Tarsus 2.Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim fabrikaları ve 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde ise imalat fabrikası ile toplam 55 bin metrekare alanda makine ve ekipmanlar üreten AKY Technology, son olarak 2019 yılının son çeyreğinde, Mersin- Tarsus 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 19 bin metrekare alanda 3. fabrikasını kurdu.

Uğur AKYÜREK, “3. Fabrika ile Bakliyat İşleme Makineleri Üretimini Artırdık.”

Yaklaşık 350 çalışanı ile Türkiye ve Dünya Kuru Gıda Sektörüne hizmet verdiklerini belirten AKY Technology Yurtdışı Satış Müdürü Uğur Akyürek, ortalama 350 farklı makine ve ekipman

üreterek, yılda 150 adet anahtar teslim tesis kurabilme kapasitesine sahip olduklarını aktararak “Bakliyat makineleri alanında olan Alman, Danimarkalı ve Avusturyalı şirketlere rakip durumdayız. 23 üretim bölümümüzde imalat, montaj ve sevkiyat çalışmalarını yürütüyor, bakliyat eleme makinaları ve tohum işleme makinaları, taşıma ve silo sistemleri, paketleme makinaları ve ekipmanları, paketleme sonrası makinalar ve ekipmanları ürün gruplarımız arasında yer alıyor.” dedi.  

AKY Technology 4. Fabrikasında elektrikli taşıt üretecek.

Bakliyat, Hububat ve Kuruyemiş Sektörüne makine ve ekipman üreten Kuruluş ’un yeni hedefleri arasında elektrikli taşıt üretmek olduğunu belirten Uğur Akyürek, “Makine Sanayinin farklı bir dalında daha üretim yapmaya hazırlanıyoruz. Eğitimli insan kadromuz ve AR- GE Ekibimiz ile 4. Fabrikamızda, yenilikçi fikirler geliştirerek teknolojiler üretmeye, elektrikli taşıtlar ve golf arabası ile devam edeceğiz.” dedi.

Hem üretim hem de hizmet sektöründe zamanın doğru kullanımının önemine değinen Uğur Akyürek,  “Çağımız, hız ve konfor çağı. Dev ölçekli sanayi kuruluşlarında, üretim tesislerinde bir yerden bir yere gitmenin kolaylaşması ve zaman tasarrufu için elektrikli taşıtlara ihtiyaç var. Biz de bu ihtiyaca yerli sermaye ile kuracağımız 4. Fabrikada cevap vereceğiz.” dedi.

Uğur Akyürek, “Bakliyat ve kuruyemiş sektörüne, inovatif teknolojiler geliştiriyor,  akıllı çözümler sunuyoruz.’’

2020 yılının ikinci yarısında, yeni özellikler kazandırdıkları makineleri piyasaya sürmeye hazırlandıklarını belirten Uğur Akyürek, “Yeni Hafif Tane Ayırma Makinesi, PCS- 150X200 Ön Temizleme Makinesi, Alfa Taş Ayırma Makinesi DS- 200 bunlar arasında bulunuyor.” dedi.

Yeni makineleri ile ilgili ayrıntı veren Uğur Akyürek, “Bakliyat temizleme işleminde kullanılan, “Yeni Hafif Tane Ayırma Makinesi”, kendine özel ters denge sistemiyle, değişken tabla ve elek açılarında serbest çalışma özelliğine sahiptir.

“PCS- 150X200 Ön Temizleme Makinesi”,  kuru gıdalar için yüksek kapasiteli bir ön temizleme makinesidir. Kompakt tasarımı, yanal salınım tekniği ile ürün eleme özelliği ile başarılı sonuç verir.

“Alfa Taş Ayırma Makinesi DS- 200”, kapalı gövde “hava sızdırmaz” çalışma sistemi, değişken elek açılarında paralel hava akışı özelliği, hızlı ve basit elek değişimi, tam otomatik ekran kontrolü sayesinde kullanıcısına kolaylık sağlar.” açıklamasında bulundu.

Ayrıca, bu yıl ceviz ürününe çalışan makine serisini de genişlettiklerini dile getiren Uğur Akyürek “AKY Technology olarak, tam teşekküllü “HASAT SONRASI CEVİZ İŞLEME TESİSİ” kuruyoruz. Ceviz Soyma Tesisi, Ceviz Kurutma Tesisi, Ceviz Boylama Tesisi, Ceviz Kırma ve Temizleme Tesisi, Paketleme Makineleri imal ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir