Mersin Halkı Divan’ı Sahiplendi

La Recolte Du Monde Dergisi, 21. Sayısında Turizm Sektörünün önemli bir ismini ağırlıyor: Divan Turizm İşletmeleri Güney ve Doğu Otelleri Bölge Müdürü Sayın Özkan Özek. Bölgenin iş insanlarını ağırlayan Özek ile Divan Otel’i konuştuk.

Mersin Divan Otel’in 5 yıl içerisinde çok yol kat ettiğini ve şehir tarafından kabul gören bir yaşam alanı haline geldiğini ifade eden Özek, “Her konuda ve aldığınız her kararda arkanızda duracağını bildiğiniz çok önemli bir marka, yatırımcı ve birbirine inanan, bağlılık derecesi çok yüksek bir çalışan zincirine sahipseniz başarıyı daha hızlı yakalıyorsunuz.

Divan, bizlere yeni işlere girişmek, yapılmamışı denemek, fark yaratmak adına değişiklikler yapmak için cesaret ve güven veriyor.” dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz? Kariyer yolculuğunu okuyucularımıza özetler misiniz?

1980, Bartın doğumluyum. Mersin Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümünden 2002 yılında mezun oldum. 5 yıl Mersin Hilton Otel’de stajyer pozisyonundan müdür yardımcılığı pozisyonuna kadar görev aldım. Ardından Sheraton Çeşme’ye transfer oldum ve 2 yıl boyunca burada görev aldım.

Sonrasında Marriott Hotel Zinciri’ne yaptığım başvuru sonucunda Marriott Miami Doral Golf Resort &SPA ’ya transfer oldum. Burada yöneticilik üzerine kendimi yetiştirme şansını yakalarken, Jim Maclean Golf Okulu’nda da Golf sporu üzerine 6 aylık bir eğitim programına katıldım.

2007- 2009 yılları arasında aldığım bu yurtdışı eğitiminin ardından Türkiye’ye dönüş yaptım. Çarmıklı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Gökhan Çarmıklı’nın isteğiyle Türkiye’de ilk akıllı sistem rezidans ve otel projesi olan 7800 Çeşme & Rezidans Projesini hayata geçirdik. Bu projede operasyon direktörlüğü görevini üstlendim.

Divan Otel Ailesine nasıl katıldınız?

Kariyer basamaklarını yavaş ve emin adımlarla çıktım, diyebilirim. Her işte göstermiş olduğum çalışma azminin neticesinde gelen başarılı sonuçlar beni, başka bir işe, başka bir saygın kuruma ve farklı görev ve sorumluluklara taşıdı. 7800 Çeşme Residans Projesini başarıyla tamamladıktan sonra Bursa Holiday Inn Oteli’ne transfer oldum. Burada yatırımcı danışmanlığı, otel genel müdürlüğü ve sonrasında yönetim kurulu başkan yardımcılığı pozisyonlarında yaklaşık olarak 6 yıl görev aldım.

Sonrasında Divan Turizm İşletmeleri AŞ. den aldığım teklifi değerlendirerek Divan Ailesi’ne katıldım. Bursa Divan Otel’de genel müdür olarak göreve başladım. 7 yıldır Divan bünyesinde çalışmalarımı sürdürüyorum.

Bursa ve Mersin’de bulunan Divan Oteller’inde Genel Müdürlük görevleri üstlendim. Gaziantep, Cizre ve Diyarbakır Otellerimizin açılışlarında aktif görevler aldım. Şimdi de Güney ve Doğu Otelleri Bölge Müdürü olarak Mersin, Adana, Gaziantep, Diyarbakır ve Cizre’de bulunan 5 otelin sorumluluğunu üstlenmiş bulunuyorum.

Özek, ’’Her konuda ve aldığınız her kararda arkanızda duracağını bildiğiniz çok önemli bir marka, yatırımcı ve birbirine inanan, bağlılık derecesi çok yüksek bir çalışan zincirine sahipseniz başarıyı daha hızlı yakalıyorsunuz. Divan Markası, bizlere yeni işlere girişmek, yapılmamışı denemek, fark yaratmak adına değişiklikler yapmak için cesaret ve güven veriyor.” dedi.

Yurtdışındaki tecrübeleriniz ile burada işlerinize ne kattınız?

Öncelikle yurtdışı tecrübesi, bir iş eğitiminin yanında vizyonel gelişim ve hayata bakış açıları gibi konularda ciddi katkılar sağladı. Orada elde ettiğim tecrübeleri, misafir – çalışan ilişkileri yönetimini, yönetici-çalışan ilişkileri yönetimini ve her daim pozitif çalışma enerjilerini tüm ekip arkadaşlarıma her daim yansıtmaya, onlarla paylaşmaya çalışıyorum. Geribildirim olarak aldığımız bilgilendirmelere bakıldığında bu sinerjiyi gittiğim her yerde yakalayabildiğimizi ve asıl başarıya ulaşan kriterler arasında çok önemli bir yere sahip olduğunu gözlemleyebiliyorum.

Mersin Divan Otel ne zaman kuruldu?

2015 yılında Mersin Divan Otel’i kapılarını açtı. 4 yıl önce 100 kişilik bir ekip ile yola çıktık. Bugün ekibimizde 150 kişi var. Zaten takım arkadaşı sayımızdaki artışa bakıldığında geride kalan 5 yıllık süreçteki büyüme trendimizi de tahmin edebiliyorsunuz. Bu süreçte ekip çalışmasının ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilen ve bunu bir hayat felsefesi haline getirmeye çalışan ve misafirlerimize de hissettirebilen büyük bir aile olmayı başardık.

Otelimizde 170 oda bulunuyor. 2 balo salonu, 8 toplantı salonu, spa, Roof 14 by Divan Restoran, Divan Pub, kuaför, fotoğrafçımız mevcuttur.

Divan Otel’in 5 yılda aldığı yoldan memnun musunuz?

5 yıl içinde en önemli hedefimiz ve yola çıkış noktamız olan oteli şehir ile bütünleştirme hedefimizi yakaladık fakat bu süreklilik gerektiren bir konu olduğundan çalışmalarımız her daim devam edecektir.

Otelimizin sadece başka şehirlerden gelen iş insanlarının konakladığı bir tesis değil, yerli halkın vakit geçirdiği bir yaşam alanı olarak kabul ediliyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Biz de daha farklı alternatifler, değişik organizasyonlar ile rutinin dışına çıkarak bu durumun daha da fazla ilerlemesi için çaba harcıyoruz.

Türkiye’de pek çok Divan Otel var. Örneğin Mersin’deki Divan Otel ile Gaziantep’deki Divan Otel hangi noktalarda farklılaşıyor?

Her şehrin farklı bir ruhu var. Mersin deniz kenarında olmasının etkisiyle daha eğlenceli bir şehir… İnsanlar sorumluluklarından biraz uzaklaşmış bir ruh haline bürünmek için de Mersin’i tercih edebiliyor. Gaziantep, Adana gibi şehirler, daha iş ilişkilerinin yoğun yapıldığı, gastronomi, toplantı ve organizasyonların daha fazla olduğu  şehirler. Dolayısıyla şehrin ruhuna göre alanlar ve aktiviteler organize ediliyor.

Mersin’de müzikli bir teras restoranı inşa ederken, Gaziantep’te daha geniş ve donanımlı toplantı salonları organize ediyoruz.

Mersin lokasyon olarak pek çok şehire de oldukça yakın. Stres atmak, eğlenceli zaman geçirmek kısacası deşarj olmak isteyen kişiler için çok iyi bir tercih noktası oluyor.

Mersin Roof Teras Restoran’dan bahseder misiniz?

Denize yüksekten bakıp bir o kadar da masanıza yakın görebileceğiniz, ay ışığının aydınlığı ile yemek yiyerek müzik dinleyebileceğiniz muhteşem bir manzara ve konsepte sahip, çok özel bir yer. Menümüz et ağırlıklı ama bunun yanında deniz ürünlerinin de en lezzetlilerini bulabileceğiniz oldukça geniş konseptli bir mutfağa sahibiz.

Her misafir isteğinin ve önerilerinin dikkatlice dinlenerek, şehrin damak tadına göre değişiklik gösterebilen aktif menü seçeneklerimiz, özellikle bizleri ön plana çıkarıyor. Divan Markasının, mutfak konusundaki üstün tecrübelerinden aldığımız yaratıcı fikirler sonucunda, farklı sunumlar ile de ilgi çekiyoruz.  Haftanın 4 günü ve 4 farklı konseptte canlı müzik alternatifleri bir tercih unsuru olarak bizi ön plana çıkarıyor. Bir menü ya da konsept değişikliklerinde bile belirli aralıklarla tadım günleri düzenliyor ve özel günlerde konsept sunumlar yaparak misafirlerimizin fikir ve önerilerini alarak, son halini vermeye çalışıyoruz. İlk başta bahsetmiş olduğum ‘‘şehir – otel’’ bütünleşmesi için de çok önemli bir örnek olarak bahsedebiliriz.

Roof 14 by Divan Restoran şehirde çok ciddi talep gören, sonrasında açılan birçok işletmeye cesaret vermiş, örnek olmuş ve öncü olmaya devam edecek çok özel bir mekan konumundadır.

Covid- 19 Salgını’nda ne gibi önlemler aldınız?

Malesef Covid 19 virüsü nedeniyle ortaya çıkan küresel kriz tüm dünyayı etkisi altına aldı. Artık eski alışkanlıklarımızı bir kenara bırakıp yeni bir dünyanın kapılarının açıldığını düşünüyoruz. Burada teknoloji en önemli unsur olacak.

Örnek olarak, menü yerine telefonunuzdan masanızdaki barkodu okuyarak menüyü görebilecek, telefonunuzdan isterseniz sipariş verebileceksiniz. Kişisel teması minimuma indirecek ve diğerlerinden fark yaratacak ciddi aksiyonlar alarak kapılarımızı tekrar açacağız. Teknoloji kullanımı, sosyal mesafe, kişisel koruyucular gibi kavramların her alanda işimize çok daha fazla yerleşeceği ve misafirlerimize güven içinde hizmet verebileceğimiz birçok detayı hazır ediyor, olacağız.

Bu salgın işlerinizi ne yönde etkiledi?

Tüm dünyada olduğu gibi bizim de işlerimizi oldukça olumsuz etkiledi. Performans olarak en üst noktada olduğumuz bir sene de bizi oldukça geriye çekti, fakat tüm dünya normalleşmeye başladığında eskisinden çok daha iyi seviyeye gelebilmek için var gücümüzle çalışacağız. Bunun ön çalışmalarına hem Divan Markası hem de buradaki ekibimiz ile birlikte ciddi şekilde başlamış bulunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir