AKİB BAKLİYAT İHRACATINI İKİYE KATLADI

Mixed cookies isolate on white background

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Ekim ayında, geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla %95 artışla 30,7 milyon dolarlık bakliyat ihracatı gerçekleştirerek, Türkiye geneli Bakliyat ihracatında diğer Genel Sekreterlikler arasında %83’lük payıyla birinci oldu.

 Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Türkiye geneli Ekim ayı ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla, %12 artış göstererek 647 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2018 yılı Ekim ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; sektör bu dönemde Türkiye toplam ihracatından %8 oranında pay aldı.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin ihracat rakamlarını değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2018 yılının Ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %25’lik artışla 112,6 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatındaki payın %17 olduğunu belirtti. Arslan, özellikle bakliyat ürün grubundaki artışa dikkat çekerek, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin bakliyat ihracatında öncü olmaya devam ettiğini kaydetti.

-En Fazla İhracat Yapılan Ürün Grubu Bakliyat Ürünleri

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB)’nin 2018 yılı Ekim ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, bakliyat ürün grubunun ardından en fazla ihracatı yapılan ürün grubunun 27 milyon dolarlık değeri ve %24’lük payı ile pastacılık ürünleri olduğunu belirtti. Sektörde 15,9 milyon dolarlık ihracatıyla kırmızı mercimek, toplam ihracatın %14’ünü oluşturarak ilgili dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün oldu.

İhracat rakamları ülkelere göre incelendiğinde ise, Ekim ayında Irak  %14’lük payı ve 15,5 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından, 12 milyon dolarlık ihracat değeri ve %11 oranındaki payı ile Suriye takip etti. AHBİB böylelikle, 2018 yılı başlangıcından bu yana 912,3 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirmiş oldu.

-Irak İlk Sırayı Aldı

2018 yılı ülkelere göre Ekim ayına ait Türkiye geneli ihracat rakamlarını da değerlendiren Arslan “Sektörde, en fazla ihracat yapılan ülke yine Irak oldu. Ekim ayında Irak’a yaptığımız ihracat 152,7 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor” dedi. Ekim ayında Türkiye’den en fazla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihraç edilen ülkeler ise Irak, Suriye, Birleşik Devletler ve Suudi Arabistan olarak sıralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir