TAHA MOHAMMED KASMOLE ile kısa bir sohbet…

La Recolte Du Monde, Irak’ın Bakliyat Sektöründeki lider isimlerinden Taha Mohammed Kasmole’yi ağırladı. Yeni makineler temin etmek için geldiği Mersin’de röportaj sorularımızı yanıtlayan Sayın Kasmole, firması ve Irak’daki son durumlar hakkında bilgiler verdi. 

Şirketiniz hakkında bilgi alabilir miyiz ve Türkiye ile ticari ilişkileriniz ne zaman başladı?
Irak’ta ekim yapılan geniş arazilere sahibiz. 2013 yılına kadar arazilerimizde, bakliyat ve hububat ekimi yapıyor, hasattan sonra doğrudan piyasaya satışa sunuyorduk. Toprağı işleyen teknik ekipmanlar anlamında zengin bir firmayız; topraktan aldığımız verim yüksek. Ancak ürünü direk piyasaya sürmektense daha büyük ölçekli bir işletmeye dönüşmek ve karımızı artırmak için bünyemizde buğday arpa üretim tesisi kurma kararı aldık. Şimdi tohum eleme tesisi ve buğday temizleme tesisi temin etmek için buradayım. 

Türkiye’de bulunan firmaları seçmenizin herhangi bir nedeni var mı?
15 yaşımdan beri planını kuruyordum. Irak’ta geniş arazilerde buğday arpa ekimi yapılırdı. Bugün 31 yaşımdayım. Aklımdakileri gerçekleştirmek için araştırma yapmaya internetten başladım. Tesis satın alabileceğim firmaların web sitelerini gezmeye başladım. Türkiye’de ki firmaları o zaman keşfettim. Aslında itiraf etmek gerekirse; ülkeme komşu olan bir ülkede bu kadar gelişmiş teknolojiler icat eden bir firma bulmak beni şaşırttı. Türkiye, Mersin bu konuda ileride ve gerçekten etkilendim. Ben bu teknolojiye ulaşmak için önce Çin’e gitmeyi düşünmüştüm

Türkiye’ye gelişinizde hangi teknolojiyi temin ettiniz?
Buğday temizleme işi yapmak için tesis temin ettim.  Bu tesis, ürünü saatte 10 ton kapasite ile üretecek. Hem kendi tarlalarımın mahsulünü temizleyecek hem de diğer köylülere bu konuda hizmet vereceğim.

Gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?
Irak zorlu bir süreç geçirdi. İç çatışmalar ve savaş. Ancak şimdi her şey yoluna girmeye başladı ve ülke toparlanıyor. Yeniden yapılanıyor. Dolayısıyla kuru gıda sektörünün önünü açık görüyorum. İyi gelişmeler olacak. Kapasitemizi yeni tesislerle büyütmek ve hatta diğer şehirlere de üretim tesisi kurmak planlarım arasında.Türkiye’de ki firmalarla iletişimimiz bu süreçte güçlenerek devam edecek. Irak’ta tahıl ve buğdayda çözüm bekleyen sorunlara yönelik bilgi alışverişinde bulunacak ve yeni teknolojileri Irak Bakliyat Sektörünün beklentileri çerçevesinde şekillendirmek planlar arasında.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Türkiye firmalarının çözüm odaklı teknoyenilikleri var. Ve ben de şimdiden Irak Bakliyat sektöründe ihtiyaç olarak gördüğüm bir konuda teknolojik icat talebinde bulundum. ARGE Ekibi ile çalışarak başarılı bir çözüm üretileceğine eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir