AYAN MMC Azerbaycan

La Récolte Du Monde’un ilk sayısında konuğumuz: Azerbaycan’ın Bakü şehrine bağlı Apşeron Yarımadası’nda kuruyemiş ve içecek alanında faaliyet gösteren AYAN MMC’nin yetkilisi Sayın Mayıl Guliyev. Ortak tarihi paylaştığımız kardeş vatan Azerbaycan’dan misafir ettiğimiz Mayıl Bey’in firmasını tanırken Azerbaycan Kuruyemiş ve İçecek Piyasası ile ilgili de değerli bilgiler edindik.

Ekran Resmi 2015-05-27 10.46.55İlk olarak AYAN MMC’nin kuruluşu ve şirket ruhu hakkında bilgi verir misiniz? AYAN MMC 1990’dan beri gıda sektöründe hizmet veren bir kuruluştur. 90’lı yıllarda gazlı ve gazsız içecek üretimi ile çıktığımız ticari yolculuğumuza 1998 yılında kuruyemiş işini de ekleyerek devam ettik. Bugün Azerbaycan’ın en büyük kuruyemiş markasıyız: “Belucka” Azerbaycan ve Rusya’da iyi biliniyor. Mısır cipsi üretimimiz de var. Azerbaycan, Rusya, Türkmenistan ve Kazakistan’a ürünlerimiz gidiyor. Şirket ruhumuza gelince; biz hem bir aile şirketiyiz hem de çalışanlarımızla aile olabilmeyi başarmış bir şirketiz: Büyümemizin nedenini işinde gerçekten iyi olan profesyonellerle çalışmamıza ve onların AYAN MMC’yi iş ahlakı çerçevesinde sahiplenmelerine bağlıyorum.

AYAN MMC’nin üretim tesisinden, çalışan sayısından ve dağıtım olanaklarından bahseder misiniz? AYAN MMC 18.000 m² alana kurulmuştur. 270 personelimiz bünyemizde değişik pozisyonlarda hizmet veriyor. Dağıtım için 40 civarında taşıtımız mevcut. Siyah ve beyaz ay çekirdek üretimimiz yılda ortalama 5.0006.000 ton. 98 senesinde Azerbaycan ve Rusya’yı Türkiye’den beyaz ve siyah ay çekirdeği götürerek biz tanıştırdık. Bu lezzeti ilk olarak Azerbaycan ve Rusya piyasasına sokarak sevdiren firmayız. Yıllar içerisinde “Belucka” yerleşik bir tat oldu, halk sevdi ve piyasada önemli bir yer edindi. Ayrıca içecek konusunda iddialıyız. “Qızıl” markasıyla gazlı ve gazsız meyve suları, limonata üretiyoruz. 1820 civarı paket içinde, farklı tatlarda içeceklerimiz var. Önümüzdeki yıl için kısa dönem hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Kuruyemiş çeşitlerimizi artırmayı planlıyoruz. Bu yıl bünyemizde büyük bir tesis kuruldu. Tesisimiz bünyesinde kırma makinesi, soyma makinesine sahibiz. Önümüzdeki yıl çerezlik üretim için; fındık, fıstık, antepfıstığını tarladan alarak temizleme, kavurma ve paketleme işlemlerini bünyemizde gerçekleştirecek ve piyasaya süreceğiz. Bu yıl ayrıca ürünlerimize farklılık getirecek girişimlerde de bulunmayı planlıyoruz. Piyasada bir yenilik olarak tanımlayabileceğim “Füzyon Makinesi’ni” bünyemizde tesis edeceğiz. Böylece ayçekirdeğinin kabuğunu tuzlamadan, tuzu içine vereceğiz. Bu Azerbaycan yiyecek sektörü için bir farklılık dolayısıyla yeni bir pazar demek. Cips üretimizinden bahseder misiniz? Coca-cola, Fritolay vb. Dünya devleri Azerbaycan iç piyasasında ne kadar etkili? Sizin cips üretiminizi ne yönde etkiliyor? Mısır cipsi üretiyoruz. Mısır ununu Türkiye’den temin ediyoruz. Coca-cola ve Fritolay gibi devler tabiki Azerbaycan’da da etkili ancak biz de azımsanmayacak bir paya sahibiz. Hatta dönem dönem iç piyasalarda onlardan daha çok tercih edildiğimiz oluyor. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Makinemiz, çalışanlarımız, iyi bir dağıtım ağımız ve piyasada adımız var. Önce kuruyemiş çeşitliliğimizi artıracak sonra da kendimize yeni hedefler koyarak yolumuza devam edeceğiz. Daha iyisi neden olmasın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir