2016 Bakliyat Yılı

Ekran Resmi 2015-06-05 14.12.40Bakan Eker’in FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) önerisi sonuç verdi. FAO, Roma’da gerçekleştirilen 146. Konsey toplantısında 2016 yılının “Uluslararası Bakliyat Yılı” ilan edilmesini kabul etti. Türkiye’nin öncülüğünü yaptığı bu öneri, Haziran ayında yapılan 38. FAO Konferans’ında da onay aldı.

Türkiye tarım alanında piyasayı hareketlendirecek ve uluslararası arenada tanınırlığını ve ticari ilişkilerini artıracak hamleler yapmayı sürdürüyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in destek ve talimatlarıyla, bakanlığın birçok biriminde 2016 yılının “Uluslararası Bakliyat Yılı” ilan edilmesiyle ilgili yoğun çalışmalar sonuç verdi

Birleşmiş Milletler’in Gıda ve Tarım Örgütü 2016 yılını “Uluslararası Bakliyat Yılı” olarak belirledi.
39. FAO Gıda Güvenliği Komitesi Toplantısı’nda konunun üye ülkelere duyurulması amacıyla Türkiye’nin ev sahipliğinde bir yan etkinlik düzenlendi. Elliden fazla katılımın olduğu etkinlikte 2016 yılının BM Uluslararası Bakliyat Yılı ilan edilmesi için tüm ülkelerin katkıları istendi.

145. FAO Konsey toplantısında resmi olarak sunulan, 2016 yılının Uluslararası Bakliyat Yılı ilan edilmesine ilişkin önergenin, 146. FAO Konsey toplantısının da gündemine alınması sağlandı. Ülkemizin başlattığı bu girişimi, başta Kanada olmak üzere ABD,Avustralya, Kenya gibi pek çok ülke destekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir