Erbil Kalesi

Irak, Erbil’de bulunan Erbil Kalesi, bundan 8 bin yıl önce inşa edilmiştir. Bu kale çevresinin, dünyanın en eski yerleşim şehri olduğu iddia edilmiştir. Kale 21 Haziran 2014 yılında Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Son zamanlarda kaleyi yenileme çalışmaları devam etmektedir. 

Irak, Erbil’de bulunan Erbil Kalesi bundan 8 bin yıl önce inşa edildi. Dünya genelinde halen kullanılmakta olan en eski yapılardan biri kabul ediliyor. Zeminden 30 metre yükseklikteki kalenin çevresindeki yerleşim bugünkü modern Erbil kentini oluşturuyor.

Büyük İskender, Milattan Önce 331’de Pers Kralı III.Darius’u Erbil’in çevresindeki düzlükte yenilgiye uğratmıştı. Bu savaş Antik Çağın en ünlü mücadelelerinden biriydi. İslam dini bölgeye ulaştığında Erbil, Müslüman şairlerin, tarihçilerin ve bilim insanlarının yaşadığı bir kent haline gelerek Osmanlı İmparatorluğu’nun kültürel ve idari merkezlerinden biri oldu. Bugün Irak’ın Kürdistan bölgesinin başkenti olan Erbil, halen canlı bir şehir olmayı sürdürüyor.

Erbil Kalesi’nin restorasyon çalışmaları sürüyor.

Erbil Kalesi, bölgenin korunması için sağlanan 13 milyon dolarlık kamu fonunun temininin ardından 2010 yılında Irak’ın Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı. 2007 yılında Erbil Kalesi’nin Yeniden Canlandırılması Komisyonu kuruldu. O zamandan beri UNESCO ve çeşitli yabancı kurumlar, bu komisyonla işbirliği yaparak Erbil ile kale çevresindeki yerleşimlerin rehabilitasyonu ve korunması için proje geliştiriyor. Kale çevresindeki bazı mahallelerin de restore edilmesi söz konusu. Bu derece büyük bir projeyi uygulayabilmek için kalede yaşayan nüfusun bölgeden taşınması gerekti. Komisyon, bugüne kadar bazı evlerin restorasyonunu tamamladı, bölge yönetim planı hazırladı ve kale eteğindeki alt mahallelerde tampon bölgeler oluşturdu. 2014 yılında restorasyonu tamamlanan Tekstil Müzesi yeniden açıldı ve Ortadoğu Fransız Enstitüsü’nün (Institut Français du Proche Orient) Erbil ofisi Chalabi Evi’ne taşındı. Kaledeki sistematik kazı çalışmaları 2013 yılında başladı. 2014 yılında ise Erbil Kalesi, Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

Dünya Anıtlar Fonu, 2019 yılında Erbil Kalesi’nin yeniden yerleşim alanı haline gelmesini sağlayacak iki yeni projeye başladı. Projede kalenin hamamı restore edilecek ve eski bir ev, çocuklar için kültür merkezi haline getirilmesi planlandı. Kaynak: gazeteduvar.com// Çeviri: Melishan Devrim//21.02.2019 tarihli yayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir