20 Mart Dünya Un Günü

Miller Magazine’in İngilizce web sitesi’nde 13 Aralık tarihinde yayınlanan habere göre; 20 mart Dünya Un Günü olarak kutlanacak. Ulusal Gün Takvimi 20 Mart’ı Dünya Un Günü olarak onayladı. Çiftçiler, değirmenciler, fırıncılar – aslında New York’tan Sidney’e, Buenos Aires’ten Meksika’ya, Lizbon’dan Moskova’ya tüm un işleme endüstrisi: hepsi bu günü kutlayacak.

Undan yapılan ekmek, makarna, bisküvi vb. gıdalar insanlığın günlük gıdasıdır. İnsanlık tarihinde önemli bir yeri olan bu ürünün özel bir günde hatırlanması için Ulusal gün takviminde 20 Mart günü “Dünya Un Günü” olarak kutlanmaya başlanacak.

Değirmenciler, fırıncılar, şekerlemeler ve makarna üreticileri bu günü, yaratıcı etkinliklerle kutlayacak ve önemi ile kullanım çeşitliliğine dikkat çekecek.  

Neden 20 Mart? 

Gün, 19-21 Mart tarihleri ​​arasında değişen gündönümü ortasında yer alır. Kuzey yarımkürede, baharın başlangıcını ve ekim zamanını işaret eder; güney yarımkürede sonbahar ve hasadı temsil eder. Çiftçiler ve un işleme endüstrileri için 20 Mart günleri özel bir umut ve şükran günüdür. Dünya Un Günü, Ulusal Gün Takvimi tarafından resmi olarak “uluslararası eylem günü” olarak atandı ve onaylandı.

FlourWorld Müzesi

FlourWorld Müzesi ve Dünya Un Günü beyaz altının her zaman sahip olduğu medeniyet gücüne dikkat çekiyor. FlourWorld Müzesi’nin kurucusu Volkmar Wywiol, “Un binlerce yıldır hayatta kalmasını sağlamıştır” diyor.

Wittenburg, Almanya’da 2008 yılında kurulan müze, dünyanın en büyük un çuvalları koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 140 ülkeden gelen 3.500 veya daha fazla çuval üzerindeki motifler değirmencilerin gururuna tanıklık ediyor. Mısır, un ve ekmeğin tüm dünyadaki insanlar için ne anlama geldiğine dair şaşırtıcı, hareketli ve bazen inanılmaz hikayeler anlatıyorlar. 

Kaynak: https://www.millermagazine.com/english/world-flour-day-is-set-for-20-march/.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir