YUSEF, “BAMAK TRADING YAKIN GELECEKTE TÜRKİYE İLE DAHA YAKIN TİCARİ İLİŞKİLER KURMAYI PLANLIYOR”

yusef

AKY Technology, Afrika Kıtası’ndan değerli bir konuk ağırlıyor: Bamak Trading Sahibi ve Yöneticisi Sayın Abdülbasit Yusef. Tohum ve tahıl ticareti üzerine çalışan ve tarım sektöründe 40 yıllık bir geçmişi olan Kuruluş, Etiyopya Gıda Piyasası’nda ve Orta Doğu Bölgesi’nde bulunan ülkelere satış yaparak, sıcak ticari ilişkiler yürütüyor.

Yakın dönemde teknolojisini geliştirme kararı alan Yusef, uzun arayışları sonucunda Türk Makinelerinde karar kılıyor ve yollarımız kesişiyor. Bamak Trading’i ve Sayın Yusef’ı tanıyacağımız, La Recolte Du Monde Dergisi 16. Sayısı’nda yayınlanan röportajımız başlıyor.

Etiyopya Ekonomik Durumunu etkileyen, önemli sektörlerden birinin tarım olduğunu vurgulayan Yusef, “Tarım, ülke ekonomisinin lokomotif gücü. Vatandaşların %80’i geçinmek için tarım sektöründe çalışıyor. Tahıl ekimi yüksek oranda… Tarım Teknolojileri alanında da son dönemde ülke destekleriyle yatırımlar gerçekleştirilmeye başlandı.  Devletimiz tarım yatırımlarının ve uluslararası arenada bu sektördeki ticari hareketin artması için yatırımcıyı, çiftçiyi olumlu etkileyecek hareketler yapıyor. Örneğin; vergiden muaf tutuyor. Bu dönem, makine yatırımında vergi yok.” dedi.

Bamak Trading hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istediğimiz Yusef, şirketi ile ilgili de bizlerle bilgiler paylaştı: “Kuruluşumuz 40 yıl geriye dayanıyor. Tohum ve tahıl ticaretinde ülkenin bilinen şirketleri arasında yer alıyoruz. Çiftçiden natürel tahıl ürünlerini alarak eleme tesisimizde temizleyerek, yerel marketlere satışını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yurt dışında ürünlerimizi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a gönderiyoruz. Gelecekte Türkiye ile de yakın ticari ilişkiler kurmayı planlıyoruz.” dedi.

Kuruluşu için yeni makine yatırımı yaptığından bahseden Yusef, teknoloji arayışından söz etti. Hindistan, Çin, Almanya ve Türkiye ile iletişime geçtiklerini ifade eden Yusef, “Almanya’da makineler çok kaliteli ancak bir o kadar da pahalı. Çin ve Hindistan,  Almanya ile kıyaslandığında ucuz ancak kalitesi de düşünülen kadar yüksek değil. Türkiye hem fiyatlar hem de kalite olarak bizi tatmin etti.” dedi.

Belirtmekte fayda var; Hububat Eleme Teknolojileri alanında Tük arkası AKY Technology biliniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir