Yönetimi Türk, İngiliz Takımı “Crawley Town”

Futbol, bütün dünyada taraftar bulan bir takım sporu. Geniş kitlelerin kanını ateşleyen bu spor, ülkemizde de seviliyor. İngiltere’de yönetimi Türklerden oluşan bir takım var: Crawley Town. Geçtiğimiz günlerde İngiltere 1. Lig Takımını 3.0 yenerek ses getiren Crawley Town’un, Spor Direktörü Sayın Erdem Konyar ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Konyar, “Evet. Leeds’i 3- 0 yendik. 10 Ocak’ta İngiltere’de, Federasyon ve Lig Kupası maçlarından biri yapıldı. Federasyon Kupası üçüncü tur maçıydı. Londra’nın 100 binden biraz fazla olan Crawley Kentini temsilen takımımız Crawley Town, Premier Ligi’nde mücadele eden Leeds United’i, 6 bin seyirci kapasiteli mütevazı Boardfield Stadyumu’nda yendi.Bunu mucizevi bir durum gibi yorumlayanlar var. Futbol sürprizlere, beklenmedik durumlara açık bir spor. Güzelliğine burada tabi… Ancak takım ruhumuzu, yetenekli ve çalışkan oyuncularımızı ve kurduğumuz oyun stratejisini de göz ardı etmemek gerek.” dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1985 yılında Londra’da dünyaya geldim. Babam, Türk bir Akademisyen, Annem ise Kıbrıslıdır. 2008 yılında Türkiye’de eğitim görerek Futbol Menajerlik Diplomamı aldım.  Futbol benim daima büyük tutkum oldu.

Menajerlik yapmaya başladığım ilk yıl şansım yaver gitti ve Emmanuel Emenike, temsil ettiğim ilk futbolcumdu. Zaman içerisinde sıkı çalışıp, kendini daha az başarılı olduğu konularda geliştirerek büyük başarılara imza attı ve 30 Milyon Euroluk bir topçu oldu. Emenike dışında 15 topçum daha vardı. Bu güzel başlangıç ile aldım, yürüdüm.

Grawley Town Futbol Takımı Başkanı Sayın Ziya Eren ile tanışma hikâyenizi sizden öğrenebilir miyiz?

Ziya Bey benim için baba gibidir. 2011 yılında kendisi Kayseri Erciyes Spor’un Başkanlığını yaparken, benim oyuncum olan Hasan Whatson Awada’yı takımına kattı. Aynı sektörün içerisinde olan iki profesyonel ve futbol sevdalısı olarak pek çok platformda buluştuk.

2015 yılında Ziya Bey’e, İngiltere’de 4. Lig’de varlık gösteren Grawley Town Futbol Kulübü’nden söz ettim ve İngiltere’de bir proje yürütmeyi isterse, yanında olacağımı ifade ettim.  6 yıldır Grawley Town Futbol Takımı’nı yönetiyoruz. Futbol Takımı yönetmek için, kayda değer bir emek sarf etmek gerekiyor. Takımımızın Başkan Yardımcısı ve Spor Direktörü olarak, manej erlikten kulüp yönetimine uzanan yolda, sıkı çalıştım.  Hatalarımız da oldu; doğru yaptığımız işlerde. Ancak, Ziya Eren daima benim ve takımın arkasında durdu. Vazgeçmedik.  Şu an Ekip, sahada başarılılara imza atıyor. Sabrımızın ve çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık.

Türkiye’den bizlerde başarılarınızı gururla izliyoruz. BBC’nin 17 Ocak 2021 tarihli Emre Bal tarafından yapılan haberinde diyor ki; “İngiltere’de, Türkiye’deki karşılığı 4. Lig olan League Two’nun orta sıralarında mücadele eden Crawley Town, kendisinden tam 62 sıra üstte, Premier Lig’in 12. sırasındaki Leeds United’ı 3-0 yendi.”

Bu destansı zaferi kazanmanızı neye bağlıyorsunuz?

Evet. Leeds’i 3- 0 yendik.10 Ocak 2021’de İngiltere’de, Federasyon ve Lig Kupası maçlarından biri yapıldı. Federasyon Kupası üçüncü tur maçıydı. Londra’nın 100 binden biraz fazla olan Crawley Kentini temsilen takımımız Crawley Town; Premier Ligi’nde mücadele eden Leeds United’i, 6 bin seyirci kapasiteli mütevazı Boardfield Stadyumu’nda yendi.

Bunu mucizevi bir durum gibi yorumlayanlar var. Futbol sürprizlere, beklenmedik durumlara açık bir spor. Güzelliğine burada tabi… Ancak takım ruhumuzu, yetenekli ve çalışkan oyuncularımızı ve kurduğumuz oyun stratejisini de göz ardı etmemek gerek.

İngiliz Futbol Takımları Anonim Şirket pozisyonundadırlar. Bu da Kayseri’den İngiltere’ye uzanan bir yaşam öyküsü… 1970 doğumlu Ziya Eren’in, İstanbul’dan aldığı saçları Kayseri’deki sobacılara satarak başladığı ve ardından; ortağı Ümit Gökçen ile birlikte kurduğu KMC ve MGE Metal firmaları aracılığı ile Mustang ve Porsche marka otomobillerin sacını üreten firmaların sahibi olduğu, ilginç bir hikayesi var.

Kayseri Erciyes Spor Başkanlığı da yapan Ziya Bey’in başarılarla dolu yolculuğunu sizden dinleyebilir miyiz? Futbol sevdası nereden geliyor?

Ziya Bey, önemli bir iş insanı ve bir futbol sevdalısıdır. Şirketlerinde, sadece kar etmek için çalışan firma sahiplerinin aksine; aynı zamanda gençlere yatırım yapmak onun için önemlidir. Futbol Takımımıza yatırım yaparak da genç bir ekibi destekliyor.

20 metrekarelik bir dükkânda ticaret yapmaya başlamış ve sizin de bahsettiğiniz gibi iş dünyasında, büyüyerek ilerlemiştir.

Türkiye’de Futbol Takımı Başkanlığını da başarıyla götürmüş ve Kayseri Erciyes Spor’u Süper Lig’e taşımıştır.

Kayseri Erciyes Spor Başkanı olduğu dönemde, Yasin Öztekin’i 450 bin Euro’ya alıp, 2,5 milyon Euro’ya Galatasaray’a satmasıyla hatırlanan Ziya Eren, sizce futbol dünyasında Kayseri Erciyes Spordaki yöneticiliği ve başkanlığıyla tanınan bir iş adamı iken neden İngiltere’de alt liglerde mücadele eden bir takım satın aldı?

Türkiye’deki kulüp başkanlığını bıraktıktan sonra, yurtdışında takım arayışına başladı. Belçika, Slovakya, Slovenya gibi ülkelerde arayış sürdürürken; önüne Crawley Town seçeneği çıkınca değerlendirdi.

Ziya Eren ve biz, yaklaşık 6 yıldır devam eden Crawley Town serüveninde kurumsallaşmayı ve kendi kendine yeten bir kulübe dönüşmeyi hedefliyoruz.

Oyuncularınızı seçerken neye dikkat ediyorsunuz?

Menajerlik eğitimim ve geçmişim yanında 6 yıldır da spor direktörüyüm. “Karakter- Yetenek- Çalışkanlık” önemli. Futbolcu yetenekli olursa, eksiklerini sürekli giderecek motivasyona sahip olursa; hocalarını saygıyla dinleyip disiplinli yaşar ve çalışırsa, uzun vadede başarıyı yakalar.

Size bir örnek vermek isterim: Emmanuel, kafa topuna daha iyi çıkmak için yani eksik yönünü geliştirmek için motivasyonunu hiç kaybetmeden çalışmıştır. Pes etmemiştir.  Bu yaklaşımıyla Fenerbahçe Futbol Takımı’nın formasını giymiş ve gol atmıştır.

Teknik Direktörünüz John Yems’i anlatır mısınız?

John Yems, Grawley Town’da yaşıyordu. Emekli futbol antrenörüydü ve maçları birlikte izliyorduk; sohbet ediyor, yorum yapıyorduk. Eski direktörümüz işten ayrılınca John Bey’e teklif götürdük. John Bey ile maceramız böyle başladı. Onunla tamam olduk. Ekip ruhumuz onunla tamamlandı.

2021 yılında Leeds zaferi dışında, başarılı gördüğünüz başka ne var?

10 Ekim 2020’de ekibimize kattığımız ve 8 Ocak 2021’de 1 milyon pound’a sattığımız oyuncumuz Nax Watel, bizim için diğer bir takıma fayda sağlayan gelişmedir. Watel, 6 ay içerisinde oynadığı 19 maçta 16 gol atarak kendini kanıtlayan bir sporcumuzdu.

İngiliz Futbolunun başarısını neye bağlıyorsunuz?

İngiliz Futbol Takımları Anonim Şirket pozisyonundadırlar. Bu da onları uzun vadede kar eden şirket pozisyonuna sokar. Sürekli yönetim değiştirmek ve yönetimle birlikte politika değiştirmek gibi bir yaklaşım görülmez. İstikrarlı ve uzun vadeli planlamalar yapılarak takip edilir. Böylece, oyuncu seçimi ve oyuncuya yapılan yatırımda uzun süreli ve sağlam olur. İngiliz futbolunda 17 yaşında, bir oyuncuya gelecek vadediyor diye ekibe dahil etmek rastlanan bir durumdur.

Bir de, altyapı önemlidir. Eğitim önem verirler. Akademi ve PAF Takımlarına yatırım yapılır.

Türkiye’de gelecek gördüğünüz alt liglerdeki takımlar hangileridir?

Türkiye’de İstanbul Başakşehir ve Altınordu Takımları bu yaklaşımla hareket ediyor. Ve bence bu takımlar gelecek vadediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir