NATURNORM ORGANİK ÜRETİMDE İDDİALI

Baharat ve şifalı otlar alanında Manisa’nın Salihli ilçesinde, organik tarım yaparak elde ettiği mahsulü işleyen ve Avrupa ülkelerine ihraç eden bir kuruluş var: Naturnorm.

2017 yılında kurulan Naturnorm; reneze, anason, kimyon, kekik, defne ana ürünlerine çalışıyor. Yüzde 100 organik tarım yapma iddiasında olan kuruluşu Yetkilisi Sayın Serhan Adıgüzel’den dinliyoruz.

 

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Ziraat Mühendisiyim. Naturnorm iki ortakli bir firmadır. 2017 yılında kurulduk. Bugün itibariyle Manisa Salihli’de sözleşmeli olarak çalıştığımız 30 civarı çiftçimiz var. Kendi organik ürünlerimizi, kontrollü ve sertifikalı olarak yetiştiriyor, işliyor ve ihracatını gerçekleştiriyoruz.

Bu işe girmeye nasıl karar verdiniz?

Organik yetiştiricilik zaten ilgi alanıma giriyordu. Çevremde duyuyor, katıldığım fuarlarda takip ediyordum. Avrupa’da bu ürünlere gösterilen ilgiyi fark edince, iki ortak olarak bizde bu işe girmeye karar verdik.

Ürünlerinizin kontrollerini nerede yapıyor?

Bir arazinin organik olabilmesi için, 3 yıla ihtiyaç var. 3 yıl boyunca kontrol altında tutulan toprak; ilaç atılmaması, kimyasal gübre kullanılmaması, kullanılan materyallerin organik olması gibi kurallara uygun olarak işlem görmelidir.

Almanya’dan ürünün hasat edildiği dönem gelinerek arazi numuneleri alınıyor ve ilaç analizi, işletme kontrolleri vb. yapılıyor. Satış aşamasında da üründen tekrar numune alınıyor. Ardından uygunluk sertifikası veriliyor. Organik üretim yapmak; kolay bir süreç değil, sürekli olarak kontrol altında olduğunuz bir döngünün içerisindesiniz.

Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Rezene, anason, kimyon, kekik, defne gibi ürünlerimizi Almanya başta olmak üzere İngiltere ve Avusturya ülkelerine ihraç ediyoruz. İhracat limanlarımız İzmir’de bulunan Aliağa Limanı ile Alsancak Limanı. 20- 25 kg’lık paketler sevk ediyoruz.

Baharat ürünlerinde organik özelliği neden aranıyor? Baharatı saklar ya da sevk ederken dikkat ettiğiniz özel koşullar var mıdır?

Baharat standart depo koşullarında 2 yıla kadar saklanabilir. Yani serin, rutubetsiz ve temiz bir ortam yeterlidir. Ancak biz 4 ila 6 ay arasında ürünlerimizi tüketiyoruz.

Organik kavramı Almanya’da doğmuştur. Baharat direk yemeklerin üzerine dökülerek kullanıldığı için aslında ilk olarak vücuda etki eden gıdaların arasındadır. O yüzden Avrupa’da pek çok ülke baharatında organik koşullarda üretilmiş olanını tercih etmektedir.

 İyi tarım ile ilgili fikrinizi alabilir miyim?
İnsanları birden organik tarıma geçirmek zor. Ancak dünyanın ve insanın sağlığı için tarım sektörünün buna adım adım evirilmesi gerekli. İyi tarım uygulamasının da bu süreçte, insanları alıştırmak için bir adım olduğunu düşünüyorum. İlk başta kullandığımız kimyasalların dozlarını düşürmek gerekiyor. İyi tarım bunu yapıyor.

Sektörün en önemli fuarları hangileridir?
Organik tarım yapanları buluşturan en dikkat çekici fuar: BİOFACH Organik Ürünleri Fuarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir