Erbil Kuru Gıda Piyasasından Bir Firma “TAK TOWER”

La Recolte Du Monde Dergisi 20. Sayısı’nda Erbil kuru gıda sektörünün isimlerini ağırlıyoruz. Erbil’de bulunduğumuz süre içerisinde bizi son derece misafirperver karşılayan ve tüm cömertliği ile ağırlayan Dr. Hyder Hadad ile röportaj gerçekleştirdik.

Hadad, “pirinç, baklagiller ve şeker üzerine de üretim yapıyoruz. Zaman içerisinde talepler doğrultusunda hareket ederek domates salçasını da ürün yelpazemize ekledik. Ayçiçek yağı da ihraç ediyoruz.” dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz? Firmanız ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Ben Hayder Hadad, Teknik Bilimler ve Teknoloji alanında Erbil Üniversitesi’nde eğitim gördüm. Doktora derecem var. TAK TOWER isimli bir şirkete sahibim. Şirketimizi Erbil’de 1989 yılında kurduk. Öncelikli üretimimiz şehriye ve makarna.

Ayrıca pirinç, baklagiller ve şeker üzerine de üretim yapıyoruz. Zaman içerisinde talepler doğrultusunda hareket ederek domates salçasını da ürün yelpazemize ekledik. Ayçiçek yağı da ihraç ediyoruz.

İhracatınız var mı? Satış gerçekleştirdiğiniz ülkeler hangileridir?

Evet. Hindistan, Arjantin ve Meksika’dan nohut; Brezilya’dan fasulye ihraç ediyoruz.  Ürünlerimizi Irak’ın güneyine; Dahook, Sulaymine, Irbi gibi şehirlere gönderiyoruz.

Sosyal sorumluluk projesi yürütüyor musunuz?

TAK TOWER Şirketi olarak, Irak’ta yakın dönemde yaşanan sıkıntılı süreç sonunda yurtlarını terk eden göçmenlere yardım çalışmalarımız da var. Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından kaliteli ürünlerimiz ve yardım çalışmalarımız nedeniyle başarı sertifikasına layık görüldük. Göçmenlere dağıtılmak üzere gıda yardımı yapmayı gelecekte de sürdüreceğiz.

Gelecek planınız nedir?

Irak Hükümeti çiftçileri desteklediğinden; gelecek planlarımız arasında ekmeklik buğday üretmek ve tatlılar da kullanılmak üzere şeker üretmek var. Ayrıca domates üretimi için de 3. Üretim parkurunu kurmayı planlıyoruz.

Yakın dönemde bu hedefler doğrultusunda yatırımlar gerçekleştirerek Türk makine firması, AKY Technology’den pirinç, şeker ve bakliyat paketlemek için paketleme makinesi aldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir