AKY TECHNOLOGY İSRAİL TEMSİLCİSİ “SHABTAI JUMAH AGRICULTURE INSTITUTE LTD.”

DSC_0168

İsrail, çölün ortasında kurulmuş bir ülke. Kıt kaynaklara sahip. Halkını besleyecek yeterlilikte verimli tarım toprağı ve su kaynaklarından yoksun. Üstelik nüfusu istikrarlı olarak artıyor. Ancak buna rağmen İsrail hem kendi halkını besliyor hem de dünyaya geliştirdiği tarım teknolojileri ile hükmediyor. La Recolte Du Monde 7. Sayısı’nda, tarım alanında başarı öyküsü yazan bu ülkeden değerli konuklar ağırlıyor.

AKY Technolgy’nin İsrail’de bulunan ve bölgedeki ticari ilişkilerini birlikte yürüttüğü Shabtai Jumah Agricuturel Institute LTD. Yetkilisi Eli Shabtai ile röportajımız başlıyor.

 

Mr. Eli sizi tanıyabilir miyiz?

Shabtai Jumah Agriculture Institute LTD.’nin kurucusu Mr. Jumah Shabtai’nin ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. 37 yaşındayım, evliyim ve 4 çocuk babasıyım.

Firmanızı bize anlatır mısınız?

Shabtai Jumah Agriculture LTD. Mr. Jumah Shabtai tarafından kurulmuştur. İsrail’deki çiftçilerin ihtiyaç duyduğu özel tarımsal uygulamalar üzerine üretim yapmaya 1999 yılında başlamıştır. Sene 2002 yılını gösterdiğinde şirket olarak tahıl ve karpuz komisyon için yeni bir karpuz biçerdöveri geliştirdik ve İsrail’de tahıl ve karpuz komisyoncuları ile karpuz üreticileri için ana üretici olarak çalışıyoruz.

2004 yılında ise firma olarak bir diğer önemli aşamayı yaşadık. İsrail’in tarım alanındaki önemli firmalarından olan BHC- Beat Hashita Company’nin tarımsal uygulama faaliyetlerini üstlendik. Firmamızın yakın geçmişine baktığımızda hızlı bir yükseliş göze çarpıyor. Tarımsal uygulamaların üretiminde bugün İsrail’in bilinen başarılı markalarından biriyiz.

Ürün yelpazemiz oldukça geniş: toprak işleme, bitki yetiştirme, bitki ekimi, karpuz hasatı ve daha fazlası için gerekli olan uygulama ve imalat Shabtai Jumah Agriculture LTD. de mevcuttur. Shabtai Jumah Agriculture LTD. dünyanın her yerine makine ithalat ve ihracatı gerçekleştirmektedir.

AKY Technology ile ortaklığınızdan bahseder misiniz?

AKY Technology’nin İsrail’deki ana bayisi ve teknik servisi olarak görev yapıyoruz.

Üzerine çalıştığınız ana ürün karpuz çekirdeği. Karpuz çekirdeğini öncelikli olarak nerelerden temin ediyorsunuz?

Özel konveyör bantlarımızı Hollanda Hessels Zeefbanden’dan ithal ediyoruz. Hidrolik metalik ürünlerimizi İsrail’den temin ediyor ya da İtalya ve A.B.D’den temin ediyoruz.

Makineleriniz hakkında biraz daha ayrıntı verir misiniz?

İsrail halkı karpuz çekirdeği yemeyi seviyor. Geçmişte kapruz çekirdeği elle ayıklanıyordu ve emek büyük olunca ve üretim sınırlı, fiyatları da haliyle yüksek oluyordu. Biz işin maliyetini azaltmak için karpuz üzerine iş yapan biçerdöver geliştirdik. Şimdi İsrailli çiftçi hasat zamanı bunu kullanıyor ve maliyetini aşağı çekiyor.

İsrail çölün ortasında kurulmuş bir ülke. Ancak su yetersizliği ve kurak topraklarla teknolojiyi kullanarak baş etmiş. Sizin bu konu ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyim?

Bu soruya cevap verebilecek kadar donanımlı görmüyorum kendimi ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Israil insanları daima tutumlu ve çalışmak insanlardır. Belki bu gelişmenin altında yatan nedeni işte bu insan faktörüdür.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

İsrail kültürü, Türk kültürü ile çok benzerlikler gösteriyor ve Türkiye’yi ziyaret ettiğimiz zaman kesinlikle diğer ülkeleri ziyaret ettiğimizde aldığımız keyiften daha fazla keyif alıyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir