Mısır İskenderiye’den Başarılı Bir Firma, El Welely

DSC_5204

La Recolte Du Monde  6. Sayısı’nda Mısır’ın en önemli 5 bakliyat firmasından birinin sahibini ağırladı. Arap Yarımadasından ağırladığımız bu değerli misafir “Mr. Mahmoud Madhat El Welely”  bize Kurucusu olduğu El Welely For Investment& Development hakkında bilgi verdi. Dünyanın farklı bir noktasında bakliyat üzerine çalışan önemli bir markayı daha tanımak için bu röportaja kulak verin. Keyifli okumalar dileriz.

 

Sn. Mahmut El Welely sizi tanıyabilir miyiz?

Mısır’ın İskenderiye Bölgesi’nde yer alan Kuruluşumuz bir aile şirketidir. 5 kardeş  yıllardan beri şirketimizi yönetiyoruz.  Pirinç unu ve pirinç ihracatı alanında verdiğimiz hizmet ile ülkenin 5 önemli firmasından biri konumundayız. Ayrıca 500 ton/ saat beyaz fasulye, bakla ve nohut üretimimiz da var. Kurulduğumuz 1958 yılından beri Kuru Gıda sektöründe hizmet veiryoruz. İhracat oranlarımız oldukça yüksek. Mısır , Arjantin’den sonra fasulye ürününü dünyaya ihraç eden ikinci büyük ülkedir. Biz de ülkemize başarıyla hizmet eden bir kuruluşuz.

 

El Welely olarak ürettiğiniz ürünler ve üretim kapasiteniz hakkında daha ayrıntılı bilgi verir misiniz?

El Welely olarak ana kalemimizi pirinç ve kırık pirinç oluşturuyor. Yılda 200 bin ton kırılmış pirinci Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Ayrıca Mısır Kuru Gıda Piyasası’nın ihtiyaçlarını ve tüketici taleplerini göz önünde bulundurarak İngiltere, Avustralya ve Kanada ülkelerinden bakla ithal ediyoruz.

Mısır’ın Uluslararası Kuru Gıda Piyasası’nda en önemli kalemi nedir?

Mısır Dünyaya en çok pirinç ihraç eden ülke pozisyonundadır. Yıllık kapasitesi 1 milyon tondur. Ayrıca Mısır, ihracat oranlarına bakıldığında fasulyede’de Arjantin’den sonra ikinci sırada gelmektedir.

Firma olarak Türkiye ile ticari ilişkileriniz ne durumda?

Türkiye ile oldukça güçlü ticari bağlarımız var. Geçmişten bu güne pek çok önemli Türk firması ile iş bağlantısı kurdum ve dönemin şartlarına göre farklı ürünlerde ithalat& ihracat yaptım. Bunlardan biri Mersin’de hizmet veren Dicle Gıda’dır.

Köklü ve büyük bir kuruluşsunuz. Gelecek planlarınız da daha da büyümek var mı?

Geleceğe dair ilk planımız, yeni bir tesis kurarak kırık pirinçten glikoz elde etmek ve soya fasulyesinden yağ elde etmek. Böylece iyi olduğumuz alan olan bakliyat eleme temizleme işine devam ederken yeni tesis ile ürün gamımızı genişleteceğiz.

İkinci plan ise, bir tam teşekküllü bir tesis daha kurarak bakla ve mercimek üzerine çalışmak ve temizleme ile soyma işlemini bu tesisimizde gerçekleştirerek üretim kapasitemizi daha da arttırmak olacak.

Yeni tesisleriniz için Türkiye’den makine temin etmeyi düşünüyor musunuz? Ya da daha önce makine temin ettiniz mi?

Defalarca kez Türkiye’den Bakliyat işleme tesislerimiz için makine temin ettik ve çok memnun kaldık. Bu yeni yatırımlarımızda da öncelikli tercihimiz Türkiye olacak. Belirtmeden geçemeyeceğim; AKY Technology makinelerinden çok memnunuz.

Mr. Mahmoud sahip olduğunuz diğer Kuruluş, Sun Power Enerji hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?

Gıda dışında ilgili olduğumuz diğer sektör Sun Enerjisi Üretimidir. Bu alanda Sunpower For Renuwable Technology isimli bir şirketin sahibiyiz. 3 yıldır Mısır’a hizmet veriyoruz. Bu makine ve ekipmanları Mısır ve Arap ülkelerine gönderiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir