Tarım Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’ndan Bakliyata %100 Destek

Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun hazırlayarak Bakanlar Kurulu’na sunduğu 2015 Yılı Tarımsal Destekleme Birim Fiyatlarına göre bakliyat ürünlerine verilen destekler %100 oranında artırılıyor. 2015 tarım desteklerinde Bakliyat ürünlerinden fark ödemesi destekleri kapsamında mercimek, nohut ve fasulyeye verilen prim artırıldı.

Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu Kararı’na göre 2015 yılında alan temelli desteklerden gübre ve mazot desteğinde bir kaç kuruşluk artış yapılırken hayvancılıkta birçok kalemde 6 yıldan beri hiç bir artış yapılmıyor. Bu yıl en dikkat çekici artış ise bakliyat ürünlerinde gerçekleşti.Bakliyat ürünlerinden kuru fasulye, nohut ve mercimeğe kilo başına 10 kuruş olan destekleme primi % 10 artışla 20 kuruşa çıkarılıyor.Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumrulu bitkiler, sebze ve meyve alanları için geçen yıl dekar başına 4 lira 60 kuruş olan mazot desteği 25 kuruşluk artışla 4 lira 85 kuruşa, gübre desteği de 6 liradan 6 lira 60 kuruşa çıkarıldı. Yağlı tohum ve endüstri bitkilerinde ise dekara 7,5 lira olan mazot desteği 7,9 liraya, aynı ürünler için gübre desteği de 7,5 liradan 8 lira 25 kuruşa çıkarıldı. Gübre ve mazot desteği almak için çiftçilerin yaptırmak zorunda olduğu toprak analiz desteği geçmiş yıllarda olduğu gibi dekara 2,5 lira olarak kaldı.

Bakliyatta yüzde 100 artış varBu yıl tarım desteklerinin en çok artırıldığı ürün grubu bakliyat oldu. Kuru fasulye, nohut ve mercimekte uygulanan kilo başına 10 kuruş destekleme primi %100 artışla 20 kuruşa çıkarılıyor. Tarımsal destekleme bütçesinin en önemli kalemlerinden birini oluşturan prim destekleri kapsamında sadece bakliyat ürünlerinde artış yapılırken diğer 14 üründe ise hiçbir artış olmadı. Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre kütlü pamuk primi geçen yıl olduğu gibi 55 kuruş olarak belirlendi. Ancak pamukta destekleme primi sadece yurtiçinde üretilip sertifikalandırılan tohum kullananlara verilecek. Geçen yıl olduğu gibi yağlık ayçiçeği desteği kilo başına 30 kuruş, aspirde 45 kuruş, kanolada 40 kuruş, dane mısırda 4 kuruş, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikalede 5 kuruş, zeytinyağında 70 kuruş, soya fasulyesinde 50 kuruş, çeltikte 10 kuruş fark ödemesi yapılacak. Yaş çayda da geçen yıl olduğu gibi 12 kuruş prim verilecek.

2015 Tarım Desteklerine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek.
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Orman ve Su işleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfü Akca imzası ile hazırlanan Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun 2015 tarım desteklerine ilişkin kararı Bakanlar Kuruluna sunulacak. Bakanlar Kurulu’nda onaylandıktan sonra Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir