ANTEP FISTIĞI TOPLANIYOR

antep-fıtığının-faydaları

Türkiye’nin farklı illerinde Antep fıstığı hasadı sürüyor. Türkiye’nin Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen Antep fıstığı, Kilis’te toplanmaya başlandı. 

Kilis’te 20016 yılı ürünü Antep fıstığı hasadı sürüyor.

Şam fıstığı olarak da bilinen Antep Fıstığı, en çok Şanlıurfa, Gaziantep’in Nizip İlçesi, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Diyarbakır illerinde yetiştirilmektedir. Antep Fıstığı olarak anılmasındaki sebep üretim oranındaki yüksek oran ve ticaret merkezinin Gaziantep oluşudur. Ürün,  öncelikle kuruyemiş ve tatlı sektöründe sonra eczacılık sektöründe öksürük şurubu yapımında kullanılır. Bugün Türkiye’nin 56 şehrinde Antep Fıstığı yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Fıstık merkezlerinden biri olan Kilis’te, Antep fıstığının hasadı sürerken, Gaziantep başta olmak üzere doğu ve Güneydoğu Anadolu da yetişen Antep fıstığı hasadı da sürüyor. Fıstık üreticileri, ağaçlara merdiven ile çıkarak kızarmış fıstıkları ağaç üzerinden topluyor.  Ağustos ayı içerisinde hasadına başlanan Antepfıstığının 2016 yılı Eylül ayı içerisinde hasadın tamamlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir