Erbil Seyahat Notları

La Recolte Du Monde Dergisi Ekibi olarak Erbil’de bulunduk. Şehirde 3 gün geçirdik. Bakliyat Sektörü Temsilcileriyle röportaj gerçekleştirirken şehrin atmosferini soluma fırsatı yakaladık. Sizin için şehir hakkında işinize yarayacağını düşündüğümüz bilgileri ve şehir gözlemlerimizi derliyoruz.

Unutmayın, Dünya düşündüğünüzden daha küçük ve hayat sürprizlerle dolu. Evren her an, size yeni bir yer keşfetmek için bir şans sunabilir.

Erbil, batıda Suriye ve Ürdün, kuzeyde Türkiye, doğuda İran, güneyde Suudi Arabistan ve Kuveyt ile komşu olan Irak’ın sınırları içinde bulunmaktadır. Bugün itibariyle, Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin nüfusu 1,1 milyon civarındadır.

Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre Erbil, 90’lı ve 2000’li yıllar arasında küçük bir köy görünümünde imiş. 2003 yılında Irak Savaşı’nın başlaması, Erbil petrol ihracatını da olumsuz  etkilemiş tir. Sonra 2005’te Erbil’de tekrar petrol bulunarak ihraç edilmeye başlanmıştır.

Irak Savaşı’nın ardından ABD’nin bölgeden çekilmesinden sonra Erbil, 30 Ocak 2005’te Erbil, Duhok, Süleymaniye ve Halepçe illerinden Parlamenter cumhuriyet bir federasyon yapılanması ile birleşerek Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nı kurmuşlardır. Bölgede tekrar petrolün bulunmasından sonra Erbil’nin geliri devamlı ve hızla yükseldi ve şehir bir ticaret, alışveriş ve turizm kenti haline gelmiştir.

Son yıllarda şehrin büyük bir ticaret ve alışveriş merkezine dönüştürülüp Ortadoğu’da Dubai ile yarışır bir şehir olması planlanmaktadır. Ekonomik ve sosyal açıdan keskin değişim gören Erbil, Family Mall, Majidi Mall, Tablo Mall,Royal Mall, Mega Mall, Hawler Mall gibi çok sayıda alışveriş merkezine sahiptir ve yenileri de eklenmektedir.

Şehirde geçirdiğimiz 3 gün boyunca gözlemlerimize istinaden söyleyebilirz ki; Erbil; temiz, güvenilir ve modern bir yerleşim izlenimi vermektedir.

ERBİL’DE SAAT KAÇ?

İyi haber. Erbil’e gittiğinizde jet lagged sıkıntısı yaşamayacaksınız. Çünkü Irak, Erbil ile Türkiye arasında saat farkı yok.

ERBİL TÜRKİYE ARASI MESAFE KAÇ SAAT?

İstanbul Atatürk Uluslararasi Havalimanı ile Erbil Uluslararası Havalimanı, arası uçakla 2 saat 7 dakika sürmektedir. İstanbul Atatürk – Erbil arasındaki uçuş mesafesi 1488 km dir. 1488 kilometrelik yol direkt uçuş ile ortalama olarak 700 km/h hızla giden bir yolcu uçağı ile yaklaşık 2 saat 7 dakika zaman almaktadır.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var: İstanbul, Adana, Ankara, Antalya ve İzmir’den Erbil’e direk uçuşlar var.

ERBİL ULUSLARARASI HAVALİMANI

Erbil Havalimanı. Irak’ın kuzeyindeki Erbil şehrinde yer alan havalimanıdır. Modern ve temiz bir liman olan Erbil Havalimanı’na Türkiye’den direk ve indirek uçuşlar vardır.

ERBİL VİZE İSTİYOR MU?

Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye vatandaşları, üçüncü bir ülkeye uğramamak kaydıyla havayoluyla doğrudan Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye seyahat edebilir ve varış havaalanlarında 10 gün kalış süreli vize uygulamasından ücretsiz yararlanabilirler. Bugün itibariyle şartlar bu şekildedir; ancak konsolosluklardan bilgi alarak hareket etmekte de fayda vardır.

ERBİL İKLİMİ NASILDIR?

Sıcak-Ilıman bir iklime sahip olan Erbil‘e en çok yağış kış aylarında düşer. Yaz ayları sıcak ve kurak geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığın 20 derece dolaylarında olduğu kente gitmek için bahar zamanına denk gelen mart, nisan, eylül ve ekim ayları tercih edilebilir.

HANGİ HASTALIKLARA KARŞI KORUNMALISINIZ?

Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Onun dışında, Sağlık Bakanlığı, Seyahat Sağlığı önerileri çerçevesine; Irak için yapılması önerilen aşılar; Hepatit A Aşısı, Hepatit B Aşısı, Kuduz Aşısı’dır. Ayrıntılı bilgiyi; seyahatsagligi.gov.tr adresinden alabilirsiniz.

TRAFİK DÜZENLİ Mİ?

Bugün, Erbil Orta Doğu ve Basra Körfezine kıyısı olan ülkeler ile birlikte sürekli gelişen dünya çapında bir kent olma yolunda ilerleyen yer izlenimi vermektedir. Geniş ve bakımlı otobanlarında son model arabalar seyir etmektedir ve sürücüler trafik kurallarına saygılıdır. Geçirdiğimiz 3 gün boyunca korna sesi durmadığımızı belirtmeliyiz; ayrıca 4×4 arabalara özel bir ilgi olduğunu da söylemeliyiz.


OTELLER TEMİZ VE KONFORLU MU?

Erbil’de konaklama rahattır. Temiz ve lüks oteller bulmak konusunda sıkıntı yoktur. Divan Erbil Oteli şehrin en lüks otellerindendir. Ayrıca internet üzerinden aramalarda pek çok otel bulunarak rezervasyon yapılabilir.

Otellerin Havalimanına servis hizmeti yoktur. Ancak havalimanının hemen önünde bekleyen uygun, güvenilir ve temiz taksiler kalacağınız otele size güven içerisinde götürebilir. Şehirde taksi bulmak da oldukça kolaydır.

PARA BİRİMİ NEDİR?

Bugün itibariyle; mali sistemi henüz bulunmayan Erbil’de bankacılık gelişmemiştir ve ticaret nakit para üzerinden dönmektedir. Kullanılan para birimleri ise çoğunlukla Irak Dinarı ve Amerikan dolarıdır.

ERBİL ETNİK YAPISI NEDİR?

Nüfus Kürtler, Türkmenler, Araplar, Keldani ve Süryani Hristiyanlardan oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir