MUSTAFA ÇOLAK: YURT DIŞINDA STANDARTLARIMIZLA BİLİNİYORUZ!

DSC_0799

Denizli’den Dünya’nın farklı ülkelerine özellikle ay çekirdeği tedarik eden, ürün ve hizmet standartlarıyla kendini uluslararası piyasada kanıtlamış bir kuruluş var: Biriz Kuruyemiş. Güçlü bir yurtdışı pazarına sahip olan firma, Biriznuts olarak biliniyor. Şirket Yetkisi ve Dış Ticaret Sorumlusu olan Mustafa Çolak’la Biriz Kuruyemiş hakkında bilgi edindiğimiz ve pazarlama stratejileri hakkındaki görüştüğümüz röportajımız sürüyor.

 

Biriz Kuruyemiş hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Daha öncede belirttiğim gibi, 2007 yılında ticaret hayatına başlamış bir firma. Kuruyemiş sektörüne yönelik yurtiçi ve yurtdışında “güvenilir ve kaliteli” bir marka olarak biliniyoruz. Bir aile şirketiyiz ve ikinci kuşak olarak yönetimdeyiz. Biriz Kuruyemiş’te, ürünler doğrudan üreticiden alınarak son teknoloji kullanılarak temizlenir ve paketlenir. Test, analiz ve kontrollerimizin amacı; ürünü “Biriz standartlarına en uygun şekilde hazır etmektir.” Örnek aldığımız gelişmiş firmalar yok değil; ancak biz, deneyimlerimizden hareketle kendi standart anlayışını geliştirmiş bir kuruluşuz ve müşterilerimiz tarafından tercih edilmemizde bunun önemli bir etken olduğunu düşünüyorum.

Mustafa Bey, “Bu, Biriz Kuruyemiş standardıdır!” dediğiniz bir uygulamanızdan söz eder misiniz?

Ay Çekirdeği öncelikli ürünümüzdür. Üründe standart kilo 25 kg’dır. Biz de müşteri ürünün kalitesini ambalaj renginden anlamaktadır. Kırmızı renk ambalajlar, “en iyi kalite ürün” demektir. Mavi renk ise orta kalite ürün… Bu standartlara göre sipariş alırız. Yani müşterimiz bize uyar. Bu kalabalık mail trafiğinin önüne geçen ve müşterinin de bizim de ekstra enerji sarf etmemizi önleyen bir standarttır.

Ay çekirdeği demişken, sormak istiyorum. Ürün skalanızdan bahseder misiniz ve kaç çeşit ay çekirdeğiniz var?

Biriz Kuruyemiş olarak  ilk yola çıktığımızda ana ürünlerimiz; Nohut, beyaz leblebi, tek kavrulmuş leblebi, çifte kavrulmuş leblebi, soslu leblebi, çıtır leblebi, tuzlu sarı leblebi, susamlı fıstık, susamlı, leblebi, kırık leblebi idi. Ay Çekirdeği Temizleme Tesisimizi 2014 yılı ocak ayında kurarak çalışmaya başladık. Bugün bu üründe çok iddialıyız.

Beyaz Ay Çekirdeğinin dışında, yurt dışından siyah ay çekirdeği ithalatı ya da re-export yöntemi ile hem yurt içi hem de yurt dışındaki müşterilerimizin ürünlerini tedarik ediyoruz.

Ay çekirdeğini nereden temin ediyorsunuz?

Beyaz ay çekirdeğini Denizli’nin Çal ve Çivril yöresinden, tedarik ediyoruz

Hangi ülkelere satış yapıyorsunuz? Yıllık satış kapasiteniz nedir?

Dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapıyoruz. Özellikle ürünlerimiz Avrupa ve orta doğu piyasada talep görüyor. Öncelikli pazarımız ise, Orta Doğu’daki Arap ülkeleri. Mısır, Ürdün, Filistin Katar, Beyrut’a konteyner bazında çalışıyoruz. Yurt dışına yaptığımız leblebi ve çeşitleri ihracatında çalıştığımız ülkelere sipariş aldığımız zaman müşterimizin izni ile her konteynere test için 500 ila 1000 kg arasında beyaz Ay Çekirdeği koyuyoruz. Bu sayede hem Pazar araştırmasını hem de müşterimizin tepkisini ölçebiliyoruz.

Yıllık olarak değil ama size sezonluk olarak bilgi verebilirim: 2015 Ağustos Ayından 2016 Haziran Ayına kadar Ay Çekirdeğin de 6500 ton üzerinde satışımız var. Leblebi ürünlerinde 2015 Temmuz Ayından 2016 Haziran Ayına kadar 2000 Tonun üzerindeyiz.

Son olarak gelecek planlarınız öğrenebilir miyim?

Acelemiz yok, emin adımlarla büyümeye devam edeceğiz. Teknolojiye yatırım yapmaya ve yurtdışında mevcut pazarları korurken yeni pazarları da aramayı da aralıksız sürdüreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir