COVID-19 Döneminde Kuruyemiş Tüketimi

Birçok ülke gibi ülkemiz de zorlu bir salgın sürecinden geçiyor. Uzmanlar, Korona virüs tehlikesine karşı mücadele etmede en etkili yöntemlerden biri olarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi olduğu görüşünde. Bu gibi dönemlerde dengeli ve sağlıklı beslenmek, bağışıklık sistemini destekleyecek besinler tüketmek çok önemli.

Kuruyemiş ve kuru meyvelerde vücudun ihtiyacı olan enerji, vitamin ve mineral bulunmakta; başta vücudumuzun üretemediği; ancak cevizden alabileceğimiz Omega3 yağ asidi ve hücrelerin savunma mekanizmasını güçlendiren fındık, badem, yer fıstığı, ceviz, ay çekirdeği gibi kuru yemişlerde bolca bulunan E vitamini bağışıklığın desteklenmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte, kabak çekirdeğinde yer alan Çinko ve kajuda bulunan Selenyum bağışıklığı arttıran önemli mineraller arasındadır.

Bu bağlamda, bağışıklık sistemini güçlendiren besleyici gıdalara yeterli ve güvenilir bir şekilde erişebilmek de çok önem arz ediyor. Bu dönemde başta temel ihtiyaç maddeleri olmak üzere gıda sektörü genelinde artan talep, çok başarılı bir şekilde karşılanmıştır. Geleneksel olarak zaten yoğun şekilde kuruyemiş tüketen Türk tüketicisi artık bir de sağlığa olan faydalarını göz önüne alarak eskiden olduğu gibi yalnızca bayram, yılbaşı gibi kutlama dönemleri ya da misafir ağırlarken değil aynı zamanda günlük beslenmesinin bir parçası olarak da kuruyemiş tüketiyor. Sağlığın önemini anladığımız bu günlerde de en sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklardan olan kuru yemiş ve kuru meyvelere de talep artmış; tüketiciler evlerinde aileleriyle kuruyemiş tüketimini artırmıştır.

Sektörümüz bu süreçte toplumun ihtiyaçları doğrultusunda üretmeye ve çalışmaya devam etmiş, ürünleri güvenilir ve sağlıklı bir şekilde sunmuştur. Bu dönemde bazı ürünlerin fiyatlarında artış söz konusu olmuştur. Bu fiyat artışları Korona virüs sürecinden ve talep artışından bağımsız olup; artan döviz kurları ve bazı ürünlerde ihracat talebinin artması gibi faktörler sebebiyle ortaya çıkmıştır.

Korona virüs sürecinden sonra ülkelerin kendi vatandaşlarının güvencesini sağlamak için gıda başta olmak üzere çoğu alanda yerli üretime yöneleceği söylenebilir. Ülkemiz kuruyemiş üretiminde hâlihazırda dünyada söz sahibi olan ülkeler arasında ve net ihracatçı konumdadır. İklim şartları uygun olduğu sürece bu yıl Antep fıstığı, ay çekirdeği, yer fıstığı, ceviz ve nohut başta olmak üzere çoğu üründe yüksek üretimler bekliyoruz.

Sağlık ve huzur içinde yaşamak dileğiyle…

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir