BOL, “AYBAKLAR TARIM ÜRÜNLERİ A.Ş. DÜNYANIN 29 ÜLKESİNDE”

24. Sayımızda Aybaklar Tarım Ürünleri A.Ş.’den Dış Ticaret Müdürü Sayın Emin BOL’u ağırlıyoruz. Keyifli okumalar.
Emin BOL, “Firmamız 1999 yılında Türkiye’de çerezlik ay çekirdeği merkezi olan Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde faaliyete başlamıştır. Türkiye’de çerezlik ay çekirdeği kalite anlayışı Aybaklar A.Ş ile başladı. Kuruluşumuz, yıllardır kalite anlayışını teknoloji ile birleştirerek sektördeki farklılığını ve liderliğini sürdürmektedir.” dedi.

Sizi ve kuruluşunuzu tanıyabilir miyiz?
Aybaklar Tarım Ürünleri’nde 3 senedir Dış Ticaret Müdürü olarak görev yapıyorum. Aybaklar Tarım Ürünleri, 1999 senesinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kuruldu. O günden bugüne, özellikle ay çekirdeği ve cin mısır konusunda, iddialı bir kuruluş olarak yolumuza devam ediyoruz. Son teknoloji ürünü işleme tesisimizde yaklaşık 35 bin ton/yıl ürün işleyerek saklama kapasitesine sahibiz. Türkiye’ye ve dünyanın 29 ülkesine popcorn mısır, beyaz ay çekirdeği ve siyag 361/601 cinsi ay çekirdeği gönderiyoruz.

Dakota Cinsi Ay Çekirdeği üretimine neden ve ne zaman başladınız?
Çin’den 2018 yılında, Türkiye’ye yaklaşık 120 bin ton “Siyah 361/601 Cinsi Ay Çekirdeği” geldi. Biz de bu pazardaki yüksek talebi fark ederek karşılamak için Türkiye’de bu cinsi üretmeye karar verdik.
Sene 2020. Firmamızın piyasaya müdahalesi ile Çin’den alınan ürün, 20 bin ton azaldı .

Elbistan, Aksaray, Urfa, Erzurum, Ankara Bölgelerinde sözleşmeli çiftçilik uygulaması ile ekim yaptırıyoruz: tohum, teknik destek ve alım garantisi veriyoruz. Topraklarımızda yetişen ürün çok başarılı… Sonuçtan biz de, Türk Kuruyemiş Piyasası da memnun. Sezonda 150- 200 kişi ay çekirdeği üretiminde görev alıyor.

Ürünlerinizi öncelikli olarak hangi ülkelere gönderiyorsunuz?
Yıllık 15 bin ton ay çekirdeği ve 20 bin ton cin mısır üretimimiz var. Avrupa ve Rusya’ya beyaz ay çekirdeği; Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu, Kuzey Afrika’ya da siyah 361/601 Cinsi ay çekirdeği gönderiyoruz.
Ata çekirdeğimiz olan beyaz çekirdek, aroması yüksek ve yağ oranı düşük olduğu için Avrupa ülkeleri ve Rusya’da talep ediliyor. Dakota Cinsi ay çekirdeği ise daha dolgun ve yine lezzetli.

Cin mısır tohumunu Amerika’dan getiriyor ve Türkiye’de ekilerek üretilmesini sağlıyoruz. Ayrıca Türk çiftçimizle anlaşmalı ekim de yapıyoruz. İki tür üretiyoruz: biri kelebek diğeri ise mantar cinsi. Cin mısırda iddialı ülkeler Amerika, Brezilya ve Arjantin’dir. Ancak bu üründe bizde dünyada bilinmeye başladık. Hatta diyebilirim ki; bahsi geçen ülkelere alternatifiz.

Tesisinizi büyütmek gibi bir planınız var mı?
TURQUALITY ve BRC Belgelerini almak için çalışmalar yürütüyoruz. Uluslararası geçerliliği olan bu sertifikalar ile kalitemizi dünya standartlarında tescillemiş olacağız. Ayrıca, teknolojiye yatırım yaparak kapasite artışına da gitmeyi planlıyoruz. Böylece daha çok ülkenin talebine üretimimiz ile karşılık vereceğiz.

Hangi fuarlara katılmayı tercih ediyorsunuz?
Bu yıl 10 fuarda varız. TURAB Expo, World Food İstanbul, World Food Moskova, ANUGA, YUMMEX MIDDLE EAST Dubai, AGRO-PACK IRAK Erbil, Alimentaria Barcelona 2022 bunlardan birkaçıdır.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
1999 yılında kurulduk ve bugün Dünyada marka haline geldik. Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Hamit Yıldırım ve Ekibimizin başarısıdır. Bu ekibin parçası olmaktan memnunum. Hepsine teşekkür ederim. Başarılarımız daim olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir