ANKARALI MARKA “AYÇITIR KURUYEMİŞ”

mehmet

La Recolte Du Monde 7. Sayısı’nda Ankara’dan bir konuk ağırlıyor: Mehmet Aytekin. Ayçıtır Kuruyemiş, 2007 yılından beri kuruyemiş sektöründe ve son dönem Mehmet Aytekin yönetiminde hizmet veriyor. Güçlü bir üretim tesisi ve bayii ağı bulunan Ayçıtır Kuruyemiş hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olacağımız röportajımız başlıyor.

Mehmet Bey sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Mehmet Aytekin. 1976 Ankara Polatlı doğumluyum. Evli ve üç çocuk babasıyım. Aytekinler Petrol Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Ayçıtır Kuruyemiş’ in sahiplerindenim. Disiplinli, otoriter ve prensipleri olan bir yapıya sahibim. Babam SATILMIŞ AYTEKİN ve kardeşim OĞUZ AYTEKİN ile birlikte çalışıyoruz. Özveri ve itinalı bir şekilde iş hayatımıza sağlam adımlarla devam ediyoruz.

Ayçıtır Kuruyemiş’ in kuruluş hikâyesini bize özetler misiniz?

Firmamız AYTEKİNLER PET. ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. 25 yıldır Shell bayisi olarak hizmet vermektedir. İstasyonumuzun hemen yanındaki 10,000 metrekare açık alan ve 2000 metrekare kapalı alana sahip olan son sistem eleme tesislerimizde ay çekirdeği ve kabak çekirdeği işliyor üretime ve sevkiyata hazır hale getiriyoruz. Türkiye’nin önde gelen kuruyemiş firmalarına sevkiyatımız bu tesislerimizden yapılmaktadır. Kuruyemiş üretimimizi de Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde 6880 metrekare açık alan ve 2400 metrekare kapalı alanda 2007 yılından bu yana devam ettirmekteyiz.

Firmamızda yıllık 3000 – 4000 ton arası ay çekirdeği ve 500 – 1000 ton arası da kabak çekirdeği işliyoruz. Şirketimiz bünyesinde 35‘ e yakın personel çalışmaktadır.

Ayçıtır markası ile son tüketiciye ulaşıyorsunuz. Ayçıtır markasından ve bu marka altında patentlenen ürünlerden bahseder misiniz?

Firmamız Ayçıtır Kuruyemiş tescilli markası ile en kaliteli ve en taze ürünleri seçip hasattan tüketiciye ulaşma süresince tazelik, kalite ve standartlara uygunluğuna önem vererek sağlıklı ortamlarda ve katkı maddesi kullanmadan Dünya Standartları’nda üretim yapmaktadır. Ayçıtır Kuruyemiş ülkemizin kendine özgü kuruyemişlerini tüm dünya ülkelerine tanıtma ve beğendirme çabası içerisindedir. Türkiye’nin kendine has bölgelerinden elde edilen ham madde halindeki kuruyemiş ürünleri teknolojiye uygun ve sağlıklı koşullarda özelliklerine göre; eleme, sınıflandırma, sortex çekirdek temizleme makinesi ile leke ayırma,  işlemlerinden sonra paletli özel kavurma yöntemleri kullanılarak, çeşitli gramajlarda el değmeden hijyene uygun şekilde kavrulup paketlenerek piyasaya hazır hale getirilmektedir. Üretimin hammadde girişinden çıkışına kadar tüm çalışmalarımız gıda mühendisi kontrolünde yapılmaktadır.

Ayçıtır’ın bayilik sisteminden söz eder misiniz?

Ayçıtır Kuruyemiş olarak şuan 8’e yakın bayiimiz bulunmaktadır. Kırıkkale, Eskişehir, Ankara, Konya, Polatlı, Samsun bayilerimizde Ayçıtır ürünlerimiz satışa sunulmaktadır. Ayrıca Polatlı’da 3 şube, Ankara Gimat Toptancılar sitesindeki şubemiz ve 28 servis aracımızla müşterilerimize en hızlı şekilde hizmet sunuyoruz.

Hammaddenizi hangi bölgelerden temin ediyorsunuz?

Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği; Denizli, Kayseri, Ankara, Yenişehir, İnegöl. Kuruyemiş alanında her ürünün kendine has bölgelerinden temin edilir.

Ankara ve yöresindeki tarımsal üretimden bahseder misiniz? Hammaddenin yüzde kaçını bu bölgeden temin ediyorsunuz?

Bölgemizde ay çekirdeği, kabak çekirdeği, şeker pancarı, buğday, arpa, kavun, karpuz ekimi yapılır. Firmamız yıllık ay çekirdeği ve kabak çekirdeği tüketiminin %60’a yakın kısmını Ankara ve yöresinden temin etmektedir.

Yurt dışına ürünlerinizi gönderiyor musunuz? İhracat oranınız nedir?

Firmamız 2011 yılı itibari ile yurt dışı faaliyetlerine başlamıştır. Zaman zaman ihracat yapmaktayız. Bu hususta AR-GE çalışmalarımız devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda ihracat oranımızı arttırmak firmamızın hedefleri arasındadır.

Kuruyemiş sektörünün bugünkü durumunu özetler misiniz? Teknoloji kullanımı ve hızlı üretim sektör için avantaj mı yoksa dezavantaj mı?

Kuruyemiş sektörünün bugünkü durumunu şöyle özetleyebilirim. Türkiye’mizde insanlar artık almış oldukları ürünlerin kalitesi, ambalajı, üretim-tüketim tarihleri, ürünün saklama koşulları ve fiyat politikasına karşı daha dikkatli, daha bilinçli. Hızla çoğalan ulusal marketler rekabet şartlarını zorlamaktadır.

Teknoloji kullanımı ve hızlı üretim bence büyük kolaylık sağlıyor. Zamanın şartlarına göre tüm firmalar teknolojik gelişmelere yabancı kalmamalı, bu süreci iyi takip etmeli ve uygulamaya geçmelidir. Arz ve talebin artmasına bağlı olarak hızlı ve seri üretim ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyacın karşılanması hususunda teknolojiden faydalanmak gerektiğini düşünüyorum.

En son hangi makineleri temin ettiniz? Tesisinizdeki teknoloji yatırımından söz eder misiniz?

Firmamıza en son AKY Teknoloji’ den vibro tarar ön eleme, Excell 208 elek, taş ayırıcı, sortex, otomatik çuvallama makinelerini temin ettik.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Firmamızın teknolojik gelişimine katkıda bulunacak bu eleme tesisinin kurulumunda emeği geçen AKY Teknoloji’ ye teşekkürlerimi sunuyorum. La Recolte Du Monde dergisine yayın hayatı boyunca başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir