TESLA ROADSTER UZAYA ÇIKAN İLK OTOMOBİL

xtrlarge-uzay-ilk-araba-tesla-roadster-1

Tesla Otomobilin, Mars’a yollandığı Falcon Heavy Uçuşu, 7 yıllık bir çalışmanın ürünü. Amerikalı ünlü işadamı ve ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi Spacex Şirketi kurucusu Elon Musk tarafından dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, Florida Eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden 2018 yılının Şubat ayına uzaya fırlatıldı.

FALCON Heavy, NASA’nın 45 yıl önce astronotlarını uzaya taşıdığı “Satürn 5” roketinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma özelliği taşıyor. 

İnsanlığın Mars gezegeninde hayat kurması üzerine uzun yıllardır konuşuluyor ve bazı bilim çevrelerince çalışmalar sürdürülüyor. Elon Musk’un CEO’su ve CTO’su olduğu SpaceX şirketi, Tesla Marka bir spor arabayı, 2 bin 250 ton ağırlığındaki Falcon Heavy roketiyle uzaya gönderdi. Aracın 6 ay sonra Mars’a ulaşması bekleniyor.

Yörüngece birkaç milyon yıl kalacağı tahmin edilen aracın gönderildiği roket, üç kısımdan oluşuyor: iticiler, yakıt gövdesi ve kabin. Genellikle yakıt gövdesi ve iticiler geri dönmemek üzere sadece yörüngeden çıkmak için kullanılır, amaç baş kısmının dünyanın dışına itilmesidir. Bu projenin yenilikçi bir yönü de, itici ve gövde kısmının dünyaya başarıyla geri döndürülmesi. (2)

 

elon-musk-uzaya-gonderilen-tesla-nin-son-fotografini-paylasti-1518076435

Otomobilin sürücü koltuğunda cansız bir manken oturuyor ve taşıtın üzerinde ‘Made on Earth by humans’ (İnsanlar tarafından Dünya’da yapıldı) notu bulunuyor.

Musk, bugüne kadar fırlatılmış en güçlü roketi, uzaya bir Tesla modeli ile birlikte gönderdi. Uzaya gönderilen Tesla için Musk her detayı ince ince düşündü. Otomobilin torpido gözünde “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” (Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabı yer alıyordu. Otomobilin ekranında “Don’t Panic” (Panik yapma) yazısına yer verildi. Uzaya gönderilen otomobilin radyosu ise David Bowie’nin ‘Space Oddity’ şarkısını çaldı. (1)

Musk’ın fırlatışın ardından ilk açıklaması şöyle oldu: “Yeni bir uzay yarışı istiyoruz, uzay yarışları heyecan vericidir. Bence diğer şirketler ve ülkeler, ‘Ticari bir şirket bulunu yapabiliyorsa ve Falcon Heavy’nin tüm masrafları sadece fonlarla karşılandıysa biz de yapabiliriz.’ diyeceklerini düşünüyorum.” (1)

Kaynak:

Alıntı (1): ntv.com.tr, 8 Şubat 2018 Perşembe, Teknoloji Haberi

Alıntı (2): seyler.eksisozluk.com, 7 Şubat 2018 Çarşamba, Uzay Haberi

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir