G-20 ÜLKELERİNİN TARIM BAKANLARI İSTANBUL’DA GIDA GÜVENLİĞİNİ ELE ALDI

Türkiye’de gıda fiyatları yükselirken dünyada düşüyor. TC. Merkez Bankası’nın gündeminde de bu var. Tam da bu noktada 8 Mayıs 2015 tarihinde G20 Ülkelerinin Tarım Bakanları İstanbul’da bir araya geldi. G 20 Tarım Bakanları Toplantısında “açlık ve israfı önleme yolları konuşuldu. 

Ekran Resmi 2015-07-24 13.48.11Bakanı Mehdi Eker g20 Tarım Bakanları Toplantısı için 8 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul’daydı. Dünya Ekonominin %85’ini küresel tarımsal ekonominin /70’ini temsil eden G20 Ülkelerinin Tarım Bakanları açlık ve israfı konuştu. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakan Eker konuştu: “2050 yılında 9 milyarı aşması beklenen dünya nüfusunun açlık sorununu aşması için Küresel Tarımsal Üretimin %60 oranında artırılması gerektiği hesaplanmaktadır.” dedi.Ve sözlerine şöyle devam etti: “Küresel düzeyde gıda israfı ve kayıplarının ekonomik değeri yıllık 1 trilyon dolar olarak ölçülmüştür. Her yıl 1 milyar 300 milyon tonu bulan üretilmiş gıda kayıp ve israf edilmektedir. Bunun yarısı bile 805 milyon aç insanı doyurmaya yetecek düzeydedir.” dedi.

Bakan Eker, toplantı sonunda hazırlanan bildirgeyi açıkladı. “Kırsal alanda kayıplara kentte israfla mücadele ediyoruz.” dedi. Bakan Eker; “Meyve sebze, tarla ve diğer ürünlerin, bütün gıda maddelerinin kayıpları burada söz konusudur. Kırsal alanda kayıplarla kentsel alanda israfla mücadele ediyoruz. Sürdürülebilir gıda sistemleri konusunda da bir eylem planı üzerinde çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir