Cumhuriyette Tarım

bayrak

“Milli ekonominin temeli ziraattir. Kılıç ve saban, bu iki fatihten birincisi ikincisine mağlup oldu. Çiftçi ve çoban bu millet için temel unsurdur. Türkiye’nin asıl sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan çiftçidir. Eğer milletimizin ekseriyeti azamisi çiftçi olmasaydı bugün dünya yüzünde bulunmayacaktık.”

                                                                                                                                       Mustafa Kemal Atatürk

Kurtuluş Savaşı’ndan henüz çıkmış bir ülke. Millet Meclisi’nde 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edilmiş ve ülke resmen kurulmuş. Artık Türkiye olarak anılacak. Halkının birinci ve en önemli geçim kaynağı “Tarım”. Millet varlığını tarımsal üretime borçlu. Geleceğini de bu kaynak üzerine kuracak.

Dünya üzerinde tarımsal olarak kalkınmadan sanayileşen ülke yok. Tarım demek ham madde demek; kendi ham maddesini üreten ve sanayisinde kullanan ülke demek.  Kendine yetmek ve güçlenmek demek… Dün olduğu gibi bugünde güçlü sanayinin temelinde verimli tarımsal üretim ve ileri teknoloji var!

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilk yıllarında itibaren tarımsal kalkınmayı destekleyen hamlelerde bulunmuş ve çiftçiyi devlet politikaları ile desteklemiştir. 1925 yılında Osmanlı’dan kalma ve tarımsal üretim üzerinden alınarak çiftçinin gelirini düşüren Aşar Vergisi’ni kaldırmıştır. Tarım Kredi Kooperatifi’ni kurarak çiftçinin parasal anlamda desteklenmesini sağlamaya çalışmıştır. Çiftlikler organize etmiş ve bitki türlerini zenginleştirmek, verimi artırmak için denemelerde bulunmuştur. Toprak Reformu ile köylüye toprak vermiş ve üretimi artırmayı hedeflenmiştir. Tarımsal Kalkınma Planları hazırlamıştır. Sürekli kendini yenileyen ve geliştiren dinamikler kurmayı hedeflemiş ve Cumhuriyetin ilk yıllarında bu girişimlerinin sonucunu olumlu anlamda almıştır.

Türkiye, tarımsal kalkınmışlıkta çıktığı noktaya baktığınızda çok yol almıştır. Kendine yeten sayılı ülkelerden biriyiz. Toprak verimliliğimiz, iklim koşullarımız ve bitki çeşitliliğimiz ile bu alanda teknoloji kullanımı düşünülünce bu beklenen bir durum. Ancak Dünyanın geldiği noktaya bakıldığında yapılacak çok iş var. AR- GE çalışmaları ve teknolojinin tarımda kullanımının artması gerekli. Daha planlı tarım uygulamalarına imza atmak ve daha bilinçli bir çiftçi kitle yaratmak önemli.

Mutafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, 92. yılında. Başka bir deyişle Türkiye Cumhuriyeti 92 yaşında!

Dünyanın en eşsiz coğrafyasında, en bereketli topraklarında yaşayan milyonlar, bugün Cumhuriyeti kutluyor. Tarımsal yatırımlar ve doğru yaklaşımlarla daha da güçlenen bir Türkiye için topraklarımıza sahip çıkalım.

Çünkü başka Toprak da Vatan da Yok!

 

La Rekolte Du Monde Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir