KONYA ŞEKER AYÇİÇEĞİ ALIM FİYATLARINI AÇIKLADI, 44 YAĞLI AYÇİÇEĞİNE 2.665 TL VERDİ  

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin Bayram öncesi 40 yağ oranlı ayçiçeği fiyatını 2.500 TL/Ton olarak açıklamasının ardından üretici birlikleri ve büyük alıcılar ayçiçeği alım fiyatlarını ardı ardına açıklamaya başladı. Bakan Pakdemirli’nin açıklamasından önce erkenci bölgelerde ayçiçeği piyasada 2.100 – 2.200 TL’lerden işlem görürken Bayram sonrası fiyatlar, açıklanan fiyat seviyelerine yaklaşırken, Trakya Birlik, Tarım Kredi gibi büyük alıcılar da Bakanlığın açıkladığı fiyattan alım yapacaklarını duyurdular.

 Yaptığı Hamyağ Fabrikası yatırımı ile Konya’daki ayçiçeği üretiminin 7 kat artırmasını sağlayan Konya Şeker’de ayçiçeği alım fiyatlarını açıkladı: 44 yağ ve 8 nem oranlı ayçiçeği için 2.665 TL/Ton fiyat belirleyen Konya Şeker, ayçiçeği üretiminin yaygınlaşma ve kökleşme aşamasında olduğu Konya’da üretimi teşvik etmek, ayçiçeği tarımında üretim alışkanlığını yerleştirmek için diğer büyük alıcıların ilan ettiği fiyatların üzerinde bir fiyat açıklayarak ülkemizde ayçiçeğine yine en iyi fiyatı veren kurum oldu.

Yağ ve yağlı tohumda ithalatçı konumda olan ülkemizin ithalata bağımlılığını azaltabilmesi için daha çok ayçiçeği ve yağlı tohum üretmesi gerektiğini bu açıdan da Konya Ovasında daha çok ayçiçeği üretilebilmesi için 2011 yılında harekete geçtiklerini ve kurdukları Hamyağ Fabrikasının tetiklediği üretim artışı ile Konya’nın en çok ayçiçeği üretilen ikinci il konumuna geldiğini hatırlatan Genel Başkan Recep Konuk, “biz alım yapmaya başladığımız ilk yıldan itibaren ayçiçeğinde üreticimizin üretim alışkanlığı kazanması ve bunun pekişmesini sağlayacak şekilde bir fiyat politikası izledik. Bizim için fabrikamızın işletmecilik başarısı kadar önemsediğimiz bir diğer husus da ülkemizin daha az ayçiçeği ithal etmesi ve ithalata gidecek paranın Konya çiftçisinin cebine girmesi oldu. Bu çabamızda da önemli ölçüde mesafe aldık. Ancak şuna halen dikkat ediyoruz, etmemiz de gerekiyor. Konya ayçiçeğini sevdi, bu sevginin pekişmesi ve Konya’nın ayçiçeğini geleneksel ürün kalemleri arasına dâhil etmesi, ayçiçeği üretimini alışkanlık haline getirmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var. Bu sene ayçiçeğinde Bakanlık bir fiyat açıkladı.

Erkenci bölgelerde piyasanın oluşmaya başladığı bir dönemde yapılan açıklama fiyatları üretici lehine yukarı çekti. Bu kararı alkışladık ve ülkemiz genelinde de büyük alıcılar açıklanan bu fiyattan alım yapacaklarını duyurdular. Yani piyasa da bir ritim oluştu. Biz de bu ritmi bozmayacak ancak bölgemizde ayçiçeği üretimini de pekiştirmeye devam edecek şekilde oluşan fiyatın üzerine Konya Şeker farkı ilavesini yaptık, üretime destek ilavesini koyduk, fiyatımızı oluşturduk” dedi.

 Konya Şeker’in navlun ve vergiler dâhil fabrika teslim ayçiçeği alım fiyatları şöyle;

YAĞ%  FİYAT (TL/KG)

52        2,965

50        2,890

46        2,740

44        2,665

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir