DÜNYA BAKLİYAT KONSEYİ GENÇ PROFESYONELLER KOORDİNATÖRÜ BİR TÜRK

 

andaç

Türk Bakliyat Piyasasının önemli kuruluşlarından olan Natural Gıda’nın 4. Kuşak sahibi ve yönetim kurulu üyesi Andaç Kolukısa, genç yaşına rağmen Dünya Bakliyat Sektörü için faydalı çalışmalara imza atan önemli oluşumların parçası: Dünya Bakliyat Konfederasyonu’nda (GPC)  “Genç Profesyoneller Koordinatörü” görevini bir buçuk yılı aşkın süredir üstlenmiş durumda. Global düzlemde çalışmalar yapan Konfederasyon ve oluşumdaki görevleri hakkında bilgi aldığımız Andaç Kolukısa ile röportajımız başlıyor.

 

REKOLTE DÜNYASI- Sizi tanıyabilir miyiz?

KOLUKISA- 1988 Gaziantep doğumluyum. Lise eğitimimi Gaziantep ve Mersin’de tamamladım. Ardından İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği’nden mezun oldu. İlk iş deneyimim,  BMW Almanya’da 3 Serisi üreten otomobil fabrikasında başladı, daha sonrasında Gebze’de Ford OTOSAN’ da görev aldım. İş hayatında ısınırken eğitimimi de sürdürdüm. A.B.D.  HULT San Francisco’da Uluslararası İşletme Yüksek Lisans  (MBA) Programını kabul aldım. Global Rotasyon Programı sayesinde University of London ve Şangay Fudan Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım.

Bu sürecin ardından Amerika’ya geri dönerek bir finans şirketinde çalışmaya başladım. Daha sonra çeşitli sebeplerle Türkiye’ye dönme kararı aldım ve aile şirketimiz olan Natural Gıda A.Ş.’de sorumluluklar üstlendim. Şirketin ihracat ve finans işlerinden ben sorumluyum. Bununla birlikte belirtmem gerekir ki; eğitim hayatından da hiçbir zaman kopmadım. Şu anda Mersin Üniversitesi’nde Finans doktoramı tamamlamak üzereyim.

 

REKOLTE DÜNYASI- CICILS Genç Profesyoneller Koordinatörüsünüz. Oluşumdaki görev ve sorumluluklarınızdan bahseder misiniz?

KOLUKISA- Öncelikle belirtmek istiyorum: Dünya Bakliyat Konfederasyonu, Küresel Bakliyat Piyasasında  “CICILS IPTIC” olarak anılıyordu. Ancak yeni alınan bir kararla ismi, Global Pulse Confederation (GPC) olarak değiştirildi.

Ben de bu oluşumda bir buçuk yılı aşkın süredir “Genç Profesyoneller Koordinatörü” görevini üstlenmiş durumdayım. Görevimin temelinde, genç profesyonellerin bakliyat sektörüne dahil edilmesi ve onların aktif olarak piyasalara adaptasyonlarını sağlamak var. Genç Profesyonellerden kastımız ise; 18- 35 yaş aralığında, bakliyat alanında ithalat & ihracat yapan firmaların yeni nesil bireyleridir.

GPC Genç Profesyoneller olarak, Dünya Bakliyat Piyasasına yeni başlayan genç bireyleri bilinçlendirerek onları dâhil ediyor; Böylece bakliyat üretimi ve tüketimi konusunda gençlere ilham vererek ürünlerin yaygınlaşması ve geleceğe taşınması konusunda da faydalı oluyoruz.

Bununla ilgili her yıl, SIAL, ANUGA ve GULFOOD gibi sektörün sektör temsilcilerini buluşturan önemli fuarlarda “Tanışma Organizasyonları” düzenliyor ve gençlerin hem ticari arenaya ısınmalarını hem de şimdiden güçlü bağlantılar kurmalarını sağlayacak buluşmalara imza atıyoruz. 19 Mayıs 2016 tarihinde GPCYP olarak Çeşme Alaçatı’da böyle bir buluşma gerçekleştirildik ve 23 ülkeden 50’yi aşkın genç sektör temsilcisi bir araya geldi. Konusu açılmışken belirtmek isterim ki; GPCYP bünyesinde Dünyanın birçok ülkesinden 80’den fazla genç üye bulunuyor.

 

REKOLTE DÜNYASI- Gelecekte ne gibi organizasyonlara imza atmayı planlıyorsunuz?

KOLUKISA- Daha önce de değindiğimiz gibi çeşitli network organizasyonları düzenlemeye devam edeceğiz. 26 Şubat 2017 tarihinde Dubai Gulfood’da bir organizasyonumuz olacak. Dünya çapında bakliyat sektörüne hizmet veren genç profesyonellerin tanışması yeni iş olanaklarının oluşması için verimli bir ortam yaratılacak. Buna ek olarak, 18 Ocak Dünya Bakliyat Günü çerçevesinde , farklı ülkelerden katılımcıların yarışacağı bir fotoğraf yarışması düzenlenecek ve “Bakliyat” konulu fotoğraflar yarışacak. Katılımcılar çeşitli ödüllerle mükâfatlandırılacak. Bu konuyla ilgili Facebook ve Twitter hesaplarını yakından takip etmelerini rica ederim. Yarışmamıza 21 Şubata kadar çektikleri fotoğraflarla katılabilirler.

 

REKOLTE DÜNYASI- 2016 yılının son çeyreğinde SIAL Fuarı düzenlendi. Siz de orada bulundunuz. Gözlemlerinizi alabilir miyim?

KOLUKISA- Dünya Bakliyat Piyasası için çok önemli bir fuar olan SIAL ve 2016 yılı da oldukça hareketli geçti. SIAL Fuar etkinliği öncesinde Dünya Bakliyat Konfederasyonu (GPC) bir yönetim kurulu toplantısı düzenledi. Ben de gözlemci statüsünde katıldım. Toplantıda, 2016 yılı içerisinde yapılan organizasyonlar, 2016 Uluslararası Dünya Bakliyat Yılı’nın sosyal medyada yarattığı etki ve ilgili kuruluşlarca kullanımı, Ulaşılan kitlenin analizi ve sayısal veriler, tüketilen promosyonel ürünlere kadar geniş bir skalada katılımcılar bilgilendirildi.

Bununla birlikte 2016 Uluslararası Dünya Bakliyat Yılı’nın sadece 1 yıl değil; sürdürülebilir bir sisteme kavuşarak sistemli olarak gündem yaratması için her yıl ocak ayının üçüncü Çarşambası olarak ve 2017 yılında ise 18 Ocak tarihinde Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanmasına karar verildi.

 

REKOLTE DÜNYASI- 2016 yılında SIAL Fuarı dışında yer aldığınız ve sizin için önem arzaden başka bir etkinlik oldu mu?

KOLUKISA- SIAL Fuarı’ndan sonra 2016 Uluslararası Dünya Bakliyat Yılı sebebiyle Roma’da Birleşmiş Milletlerin himayesinde,  Food and Agriculture Organization (Dünya Gıda ve Tarım Organizasyonu) tarafından düzenlenen Committee on World Food Security (Dünya Gıda Güvenliği) konulu toplantıya katıldım. Bu toplantıda Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin FAO Daimi temsilcilerinin de ve hem üretici hem tüketici hem de özel sektör mekanizmalarına yön veren dünya temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda konuşma fırsatı buldum. Bu toplantıda küresel gıda güvenliğinin oluşturulması ve dünya bakliyat yılı üzerine fikirlerimi katılımcılarla paylaştım. Bizim sektörümüz açısından bu etkinliklerin büyük bir fırsat ve tanıtım olduğunu düşünüyorum. 

Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından, 2016 yılı Uluslararası Dünya Bakliyat Yılı olarak ilan edildi. Ancak bunun sürdürülebilir olması gerekli. Ancak bu şekilde sektörümüz için anlamlı olacak.

Size Türkiye’den de bir haber vermek isterim. Biliyorsunuz, Türkiye Mersin’de bakliyat ticaretinin döndüğü merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. 18 Ocak Dünya Bakliyat Günü nedeniyle Mersin Ticaret Borsası öncülüğünde de bir etkinlik düzenlenecek ve sektör temsilcileri bir araya gelecek fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakalayacak.

 

REKOLTE DÜNYASI- Andaç Bey, La Recolte Du Monde Dergisi’ne röportaj inceliğini gösterdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

KOLUKISA- 10- 13 Temmuz 2017 tarihleri arasında Kanada Vancouver’ da Dünya Bakliyat Konseyi toplanacak. Bu toplantıyı sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir