BULGARİSTAN’DA BİR TÜRK SAMİR HÜSEYİN

DSC00006

La Recolte Du Monde Dergisi 11. Sayısı’nda bizden bir yabancı ağırlıyor. Bulgaristan’daki üretimini dünyanın farklı noktalarına gönderen ve etki alanı geniş Sam İnvest Firma Yetkilisi Sayın Samir Hüseyin’i sayfalarında konuk ediyor.

Bulgaristan’da 1990’lı yılların başından beri tarım ticaretinin içinde olan Samir Hüseyin ve Ailesi, 1997 yılından itibaren “üretici” sıfatının yanına “ürün işleme tesisi sahibi” sıfatını da eklemiştir. Kuruyemiş alanında hizmet veren kuruluş, bugünlerde yine gıda sektöründe yeni bir oluşumun içerisine girmiş ve bakliyat sektörüne el atmıştır. Samir Hüseyin’den Sam İnvest firmasını ve yaptıklarını öğrendiğimiz röportajımız başlıyor.

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

1970 yılında Bulgaristan’da toprak ile uğraşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. 1991 yılında şirketimizi kurarak kuruyemiş ürünlerinin ticaretini Sam İnvest adı altında yapmaya başladık. İlk fabrikamızı ise 1997 yılında açarak ürün eleme ve temizleme işlemini de kendi bünyemizde gerçekleştirdik. İlk kurulduğumuz günden beri çalıştığımız öncelikli ürünümüz kabak çekirdeği ve ay çekirdeği’dir. Zaman içerisinde sahip olduğumuz toprakları genişlettik: 3500 dönümlük bir toprak alanının sahibiyiz. Ayrıca, çiftçilerden kiraladığımız topraklarla birlikte 11 bin dönüm üzerinde tarım yapıyoruz.

 

Sam İnvest Firması hakkında biraz daha bilgi alabilir miyiz?

Size üretim kapasitesi, çalışan sayısı, tesisimizdeki teknoloji hakkında bilgi verebilirim: Firmamız bir aile şirketidir ve eleme ve kalibrasyon işlemi gerçekleştirdiğimiz tesisimizde 50 kişi çalışıyor. Üretim kapasitemiz 24 saatte 50 ton iyi kalite ay çekirdeğidir. Onun dışında yine 24 saatte, nohut üretimimiz 100 tonu geçer.

Ay çekirdeğinde 20 ila 25 kg’lık paketlerde ürünü servis ediyoruz. Nohutta ambalajlama oranımız müşterinin ihtiyaçlarına göre daha esnek: 25 kg’dan 30 kg’a kadar paketleyebiliyoruz.

Bu arada, elek altında kalmış ürünleri de değerlendiriyor ve içini çıkarıyoruz.

 

İç çekirdeğini nerelere gönderiyorsunuz?

Kavurma ve paketleme firmalarına gönderiyoruz.

 

Sam İnvest olarak ürettiğiniz ürünlerden daha ayrıntılı bahseder misiniz?

11 bin dönüm üzerinde 4 ila 5 farklı çeşit ürün yetiştirmeye gayret ediyoruz. Ağırlıklı olarak çerezlik ay çekirdeği ekiyoruz. Amerikan cinsi Jaguar tipi ay çekirdeği üretimi gerçekleştiriyoruz. Piyasada son 4- 5 yıldır talep gören bir ürün. İlk iki yıl piyasada oldukça yoğun talep görmüştü. Ancak son iki yıldır da talepler %50 oranında azaldı. O nedenle biz de artık üretmemeyi ve ticaretinden çekilmeyi düşünüyoruz.

Şimdi yeni bir ürün üzerine çalışıyoruz: 2016 yılında ilk kez nohut ektik ve oldukça bereketli bir sezon geçirdik. 260 dönüm üzerine nohut ekimi yaptık. Dönüm başına 200kg’ın üzerinde ürün aldık. 2017 yılında 5 bin dönüme nohut ekeceğiz. Nohut üretimine ağırlık vermeyi planlıyoruz.

 

Sadece iç pazara mı çalışıyorsunuz yoksa ürünlerini yurtdışına gönderiyor musunuz?

Bulgaristan’da da yurtdışında da müşterimiz var: Yurtdışında Ukrayna, Türkiye, Suudi Arabistan ve çeşitli Avrupa ülkelerine ürün gönderiyoruz.

 

Sizden Bulgaristan tarım piyasası ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Çiftçi nasıl destekleniyor?

Bulgaristan, Avrupa Birliği (AB) Üyesi olan bir ülke. Bu birliğin aldığı ortak kararlara uyumlu olarak Tarım Politikasını belirliyor. Devlet her yıl belirli bir oranda çiftçiye maddi destekte bulunuyor. Bu da çiftçinin girdilerini azaltıyor. Ayrıca tarımsal yatırımlar için destek programları da mevcut. Fabrika kuracaklara tesislerine makine yatırımı yapacaklara %50 hibe gibi destekleme programları yürütülüyor. Ayrıca Devletin belirlediği 5 yıllık kalkınma programları var. Ona da uyumlu hareket ediliyor.

Çiftçi, ekim alanına %30 oranında buğday ekmek zorunda. Onun dışında ne ekeceğine kendi karar veriyor. Piyasa taleplerini dikkate alarak üreteceği ürünü belirliyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir