TEKİNLER, BAKLİYAT SEKTÖRÜNDE PIRLANTA GİBİ PARLIYOR

arif tanrısevsin

Arif Tanrısevsin yönetimindeki Tekinler Dış Ticaret Firması ve alt kuruluşu olan Pırlanta Bakliyat, Mersin’den Dünyaya hizmet götürüyor. 1991 yılından beri bakliyat ve hububat ticareti ile uğraşan kuruluş, güçlü bağlantılarıyla Türkiye’nin adını uluslararası arenada başarı ile temsil ediyor. Kalite, çalışkanlık, müşteri memnuniyeti konusunda iddialı olduklarını röportaj boyunca belirten Fabrika Müdürü Sayın Arif Tanrısevsin ile yaptığımız röportajımız başlıyor.

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

1985 yılından beri bakliyat sektöründe çalışmaktayım. Alt kademelerden başlayarak işletme müdürlüğüne kadar yükseldim. 2001- 2004 yılları arasında kendi işimin patronuydum. 30 yıllık bakliyat sektöründeki deneyimlerimi Tekinler Dış Ticaret bünyesinde titizlikle pekiştiriyorum. İki çocuk babasıyım.

 

Firmanızın kuruluş hikâyesini bizimle paylaşır mısınız?

Tekinler Dış Ticaret firması 1991 yılında merkez olarak Mersin’de kuruldu. Tekinler Dış Ticaret bakliyat ve hububat ürünlerinin üretimi, ithalat ve ihracatı alanında faaliyet gösteren uluslararası ölçekli bir kuruluştur. Tekinler, ürünlerini “PIRLANTA” markasıyla Türkiye ve Dünya pazarına sunmaktadır.

2008 yılında Mersin Tarsus 1.Organize Sanayi Bölgesi’nde günlük 50 ton kapasiteyle çalışan ilk şubemiz Pırlanta Bakliyat Bulgur Fabrikası kurulmuştur. Zamanla şubemiz kapasitesini yükselterek  günlük 75 tona çıkarmıştır. Mersin merkezde 20 ton günlük kapasiteli mercimek üretimi sonlandırılarak günlük 100 ton kapasite ile mercimek üreten Mercimek Fabrikası şubemizde üretime açılmıştır.  Bulgur ve Mercimek Üretim fabrikamız 30.000 metrekare açık alana kurulmuştur. 15.000 metrekare kapalı alanı bulunan, son sistem makine parkurundan oluşmaktadır. 50.000 metrekare arazide kurulu olan Mersin Merkez Fabrikamız ve şubelerimizle tüm bakliyat ve hububat ürünlerinin eleme, paketleme, sevkiyatını yapmaktadır. Diğer şubemiz ise İstanbul’da başta paketleme, depolama ve satış olmak üzere faaliyet göstermektedir.

Firmamız, başta bakliyat ve hububat olmak üzere birçok zirai mahsulü kendi tesislerinde titizlikle hazırlayarak ”PIRLANTA” markası ile Türkiye ve Dünya pazarlarına sunmaktadır.

 

Tekinler Dış Ticaret Firması’nın kurumsal ilkeleri hakkında bilgi alabilir miyim?

Öncelikli hedefimiz; Kaliteli ve sağlıklı ürünler sunarak, eğitimli, bilinçli, konusunda uzmanlaşmış profesyonel kadrolarla gelişmek ve işletmemizi üretken kılarak, teknolojik gelişmeleri izleyerek, tüm çalışanlarımızı, müşterilerimizi ve tedarikçilerimizi kusursuzluğu hedefleyen kalitemize ortak etmek. Ayrıca, firmamızda çalışanların tam katılımı ile çalışan ve müşteri memnuniyetini temel alarak, güven esasına dayalı, özünde kaliteyi amaçlayan doğal sağlıklı ürün ve hizmeti sunmaktır. Müşteri odaklılık ilkesi ile yola çıkan firmamız günümüzde Türkiye pazarında aranılan ürün tedarikçilerinden biri haline gelmiş, bununla yetinmeyerek bu süreçte sürekli gelişmeyi sağlayarak dış pazarda da aranılan bir isim olmayı kendine ilke edinmiştir.

 

Arif Bey, kalite anlayışınızı da sizden öğrenebilir miyim?

Tekinler Dış Ticaret; Kalite ve Gıda Güvenliği Politikamızla İnsan sağlığını ön planda tutarak ve Teknolojiyi yakından takip ederek hijyenik ortamlarda, yasal şartlara, türk gıda kodeksi ve standartlara uygun bakliyat ve hububat çeşitleri olan ürünlerimizi üretmeyi, hammadde temininden başlayarak ambalajlama, muhafaza ve tüketim noktalarına ulaşana kadar, tarafsız bir kontrol sistemi ve modern cihazlar kullanarak, hijyenik paketlenmiş ürünlerimizi tüketime sunmayı, maksimum hijyenik koşullarda,  minimum risk bilinciyle üretim yapmayı ilke edinmiştir.

 

Ürünlerinizi öncelikli olarak hangi ülkelere ihraç ediyorsunuz?

”PIRLANTA ” markalı ürünlerimizin ihracatı ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri, Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yapılmaktadır. Dünyanın her yerinden mal alıp satıyoruz.  Kanada’dan aldığımız ürünü işlemeden ve Türkiye’ye getirmeden doğrudan başka bir ülkeye satabiliyoruz. Kanada’dan kabuklu mercimek alıp işleyerek ihraç ediyoruz.

 

Peki, iddialı olduğunuz ürün nedir?

Bakliyatı işleyip paketleyerek  son tüketiciye ulaştıran bir işletme olarak; “Özellikle şu üründe iddialıyız.” Diyemeyiz. Çünkü, el değmeden paketlenen son teknoloji tesislerimizde hemen hemen bütün bakliyat ürünlerini en kaliteli şekilde gıda mühendisleri eşliğinde işliyoruz. Bu noktada, iddiamız ancak kalitemiz üzerine olabilir. ”PIRLANTA” markalı bütün ürünler sağlıklı, güvenilir ve kalitelidir.

Burada özellikle belirtmek isterim ki; TSE-EN-ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve TSE-EN-ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi gerekliliklerini yerine getiriyoruz.

Tarladan gelen natürel ürün; el değmeden son teknolojik makine parkurundan geçerek üretilmekte. Pırlanta Bakliyat ürünleri, daima sağlık ve lezzet kriterlerine uygundur!

 

Tekinler Dış Ticaret çatısı altındaki üretiminizden ve markalardan daha ayrıntılı olarak söz eder misiniz?

Tekinler bünyesinde Merkez Fabrika ve üç adet şubesi vardır. İlk Fabrikamız Mersin Çilek Mahallesi’ndeki Merkez Fabrikamız, ilk üretim ve depolama alanı olarak konumlanmış bulgur ve mercimek üreten MTOSB’sindeki  Bulgur ve Mercimek Fabrikalarımız, ikincisi serbest bölge şubemiz mersin serbest bölgede, üçüncü şubemiz  ise İstanbul’da bulunan İstanbul Şube, Bakliyat ve Hububat depolama ve satış fabrikamızdır.

Bakliyat ürünlerimizi “Pırlanta” ve “Tekinci” markalı paketlerde piyasaya sunuyoruz . Toptan satış gerçekleştirdiğimiz ürünlerin ambalaj şekli müşterilerimizin isteklerine göre değişmekte olup genellikle 1 kg’lık,2,5 kg’lık,5 kg’lık,10 kg’lık,25 kg’lık ve 50 kg’lık çuvallı ve paketli ambalajlardan oluşmaktadır.

 

Markalarınız hangi marketlerde son tüketici ile buluşuyor?

Mersin ili ve yurt içinde diğer birçok şehirde büyük ve küçük ölçekli marketlerde ürünlerimiz bulunmaktadır. Bizce, büyük marketlerde bulunmanın avantajı; marka bilinirliğini artırmak, kalite algısını güçlendirmektir. Bu da satışı doğrudan ve olumlu anlamda etkiler.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tekinler Dış Ticaret bünyesinde hizmet veren Pırlanta Bakliyat olarak, kaliteden kesinlikle ödün vermek yanlısı değiliz. Tüm tüketiciler güven sorunu duymadan ürünlerimizi satın alabilirler. Kalitemiz güvencemizdir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir